Trójwymiarowy chip zrewolucjonizuje komunikację

Działający w trzech wymiarach trójwymiarowy chip obsługuje wiele częstotliwości jednocześnie. Dzięki temu ma wielokrotnie zwiększyć ilość danych przesyłanych bezprzewodowo.

Działający w trzech wymiarach trójwymiarowy chip obsługuje wiele częstotliwości jednocześnie. Dzięki temu ma wielokrotnie zwiększyć ilość danych przesyłanych bezprzewodowo.

Trójwymiarowy chip i jego wpływ na komunikację

.Naukowcy z University of Florida (USA), na łamach pisma „Nature Electronics”, przedstawili stworzony nową metodą elektroniczny układ, trójwymiarowy chip, który ma pozwolić na dalszy wzrost ilości przesyłanych bezprzewodowo danych.

Dane między telefonami, nadajnikami komórkowymi i innymi urządzeniami przenoszone są przez fale elektromagnetyczne o różnych częstotliwościach.

Jak wyjaśniają badacze, dotąd komunikacja taka opierała się na płaskich procesorach, które z powodu dwuwymiarowej budowy mogły obsługiwać tylko niewielkie, wybrane pasmo elektromagnetycznych fal. Można to porównać do ruchu drogowego.

„Miejska infrastruktura może poradzić sobie tylko z pewnym poziomem ruchu. Jeśli będzie się zwiększało liczbę samochodów, to pojawi się problem. Właśnie zaczynamy osiągać takie maksimum, jeśli chodzi o ilość danych, które można płynnie przesyłać. Płaska struktura procesorów przestaje wystarczać, ponieważ ogranicza nas do niewielkiego zakresu częstotliwości” – wyjaśnił prof. Roozbeh Tabrizian, współautor wynalazku.

Sztuczna inteligencja a nasza codzienność

.Rozwój sztucznej inteligencji czy autonomicznych urządzeń różnego rodzaju będzie znacząco zwiększał zapotrzebowanie na komunikację. „O takich procesorach można myśleć, jak o drogowych światłach. Może zrobić się bałagan. Jeśli jeden chip produkowany jest z myślą tylko o jednej długości fali, to nie ma to już sensu” – podkreślił prof. Tabrizian.

Badacze opracowali tymczasem chip, który dzięki trójwymiarowej budowie pokonuje tę przeszkodę. Według nich to „moment zwrotny” w rozwoju telekomunikacji.

„Możliwość sprawniejszego i bardziej niezawodnego przesyłania danych otwiera nowe możliwości, zasilając postęp w takich obszarach jak inteligentne miasta, zdalna medycyna czy rozszerzona rzeczywistość” – zwrócił uwagę prof. Tabrizian.

Badacz i jego zespół wykorzystali nanomechaniczne rezonatory. Nowe podejście pozwoliło jednocześnie zmniejszyć rozmiary chipu.

„To zupełnie nowy rodzaj procesora spektralnego, który integruje różne częstotliwości w jednym monolitycznym chipie. To naprawdę przełom” – podkreślił David Arnold, jeden z naukowców.

„Stworzona przez dra Tabriziana metoda budowy uniwersalnego, dostosowanego do różnych częstotliwości chipu nie tylko rozwiązuje ogromny problem produkcyjny, ale także pozwala na opracowanie zupełnie nowych strategii komunikacyjnych dla coraz bardziej zatłoczonego świata łącz bezprzewodowych. Mówiąc prościej, nasze bezprzewodowe urządzenie pracuje lepiej, szybciej i bezpieczniej” – dodał.

AI rewolucjonizuje wiele dziedzin

.O roli innowacji z użyciem stucznej inteligencji pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze Piotr Czauderna, lekarz, chirurg dziecięcy i profesor nauk medycznych.

„Współczesny świat ma do medycyny ogromne zaufanie (szczególnie w dobie pandemii COVID-19), podobnie zresztą jak i do całej sfery nauki, i wydaje się rościć w stosunku do niej nierealistyczne oczekiwania i nadzieje. Dlatego warto zadać sobie pytanie, w jakim kierunku zmierza medycyna.”

„Sztuczna inteligencja podlega stałemu rozwojowi i można wyróżnić kolejne jej generacje: pierwszą, której przedstawicielem jest system IBM Watson, drugą, tzw. inteligencję ogólną, której przykładem są sieci neuronowe, uczenie maszynowe i tzw. uczenie głębokie (deep learning), oraz trzecią – zwaną superinteligencją, która obejmuje samonaukę, interakcję pomiędzy ludzkim mózgiem a maszyną, a w przyszłości może i samoświadomość.”

„Roboty chirurgiczne, szczególnie osławiona maszyna zwana 》Da Vinci《, znalazły już swoje miejsce w chirurgii, a za chwilę zacznie przybywać ich masowo w związku z wygaśnięciem patentu firmy Surgical Intuitive i nowymi rozwiązaniami robotycznymi dla chirurgii opracowywanymi przez kolejne firmy z całego świata, stojące już niejako w blokach startowych.”

„Według stanu na rok 2018 pojawiły się pierwsze publikacje wskazujące na to, że AI przewiduje ataki serca i udary mózgu dokładniej niż standardowe metody kliniczne, a algorytm AI opracowany na Uniwersytecie Stanford jest w stanie lepiej diagnozować zapalenie płuc niż wykwalifikowani radiolodzy. Oprócz tego sztuczna inteligencja bije na głowę dermatologów w diagnozowaniu grzybicy paznokci. Także w roku 2018 amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) zezwoliła na marketing oprogramowania wspomagającego podejmowanie decyzji klinicznych w celu ostrzegania świadczeniodawców usług medycznych o potencjalnym udarze u pacjentów.”

„Opracowane przez koncern IBM oprogramowanie Watson tworzy plan leczenia pacjenta z nowotworem w 10 minut, podczas gdy lekarzom zajmuje to 160 godzin. Analiza badania genomu pacjenta zajmuje 10 minut w miejsce dotychczasowych 9600.”

„Wszystko to powoduje ogromny postęp medycyny i wzrost jej możliwości. Wystarczy tylko przypomnieć opracowanie w rekordowo krótkim czasie szczepionek przeciwko COVID-19. Z drugiej jednak strony postęp technologii w medycynie ma i swoje ciemne strony. Medycyna ulega postępującej specjalizacji i nikt już 》nie ogarnia《 człowieka w całości. Mamy coraz lepszych specjalistów od coraz mniejszych części ludzkiego ciała i jak to kiedyś żartobliwie powiedziano, jedni lekarze nie wiedzą niczego na temat wszystkiego, inni zaś wiedzą wszystko na temat niczego. Zmienia się też w sposób absolutnie dramatyczny relacja lekarz – pacjent. Ustępuje związek oparty na wzajemnym zaufaniu i budowaniu nadziei, być może w przeszłości zbyt nierównoważny i w pewien sposób nadmiernie paternalistyczny, na rzecz relacji klient – usługodawca. Pacjent żąda usługi medycznej wysokiej jakości i ją na ogół otrzymuje. Ale skoro jest to usługa i do tego niekiedy dobrze opłacana, to każdy konsument ma prawo do reklamacji wynikającej często z jego nierealistycznych oczekiwań. Może stąd bierze się naiwna niekiedy wiara w nieograniczone możliwości medycyny? Przecież w szpitalu nikt nie ma prawa umrzeć, bo medycyna ma uzdrawiać, a jeśli tak się nie dzieje, to znaczy, że najpewniej ktoś popełnił błąd.”

„Jak napisał Garri Kasparow, 》zbytnie poleganie na maszynie może osłabić, a nie wzmocnić nasze własne rozumienie sytuacji《, a już z całą pewnością może rozleniwić nasz umysł. Czy końcowa wizja komputera HAL przejmującego całkowitą kontrolę nad statkiem kosmicznym i ludźmi, pochodząca z filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna, była na swój sposób prorocza? Czy też jest odwrotnie i należy wielbić wysiłki ludzkiej inteligencji, poprzez które mozolnie budowany jest lepszy i wspanialszy świat?”.

PAP/ Marek Matacz/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2024