Truskawkowy Księżyc nad Polską, najniższa pełnia księżyca od 18 lat

11 czerwca będzie miała miejsce wyjątkowa pełnia Księżyca, która jest znana jako Truskawkowy Księżyc (Strawberry Moon). W tym roku będzie ona położona najniżej nad horyzontem od 18 lat.
.W czerwcu 2025 roku będzie miała miejsce najniższa pełnia Księżyca od prawie dwóch dekad. Wówczas Naturalny Satelita Ziemi znajdzie się niezwykle nisko nad horyzontem przez zjawisko znane jako „duży księżycowy zastój” („great lunar standstill”). Kulminacja pełni znana jako „Truskawkowy Księżyc” będzie miała miejsce 11 czerwca około godziny 09:40. Jednak zjawisko będzie można obserwować również nocą z 10 na 11 czerwca.
Pełnia Księżyca, która ma miejsce w czerwcu – określana jako „Truskawkowy Księżyc”, została tak nazwana przez rdzennych Amerykanów, na cześć krótkiego sezonu zbiorów owoców, który zbiega się z jej pojawieniem się każdego roku, jak podaje Space.com.
Dysk Naturalnego Satelity Ziemi zawsze wydaje się większy o wschodzie Księżyca dzięki tzw. „iluzji księżycowej” („moon illusion”) – efektowi psychologicznemu, a nie optycznemu, który sprawia, że Naturalny Satelita Ziemi wydaje się większy niż jest w rzeczywistości, gdy znajduje się blisko horyzontu. Księżyc może wówczas również przybrać żółto-pomarańczowy odcień, ponieważ atmosfera naszej planety rozprasza krótsze, niebieskie długości fal odbitego światła słonecznego.
Słońce wydaje się poruszać po ziemskim niebie wzdłuż wyimaginowanej linii zwanej ekliptyką, która jest nachylona pod kątem 23,5 stopnia do równika niebieskiego naszej planety (płaszczyzna równika Ziemi rzutowana w przestrzeń kosmiczną). Ścieżka orbitalna Księżyca jest również nachylona pod kątem około 5 stopni do ekliptyki, dlatego nie można obserwować zaćmienia za każdym razem, gdy Księżyc przechodzi blisko Słońca podczas miesięcznej fazy nowiu.
Jak wskazują astronomowie, wpływ grawitacyjny Słońca oddziałuje na Księżyc, powodując, że jego nachylona orbita obraca się w 18,6-letnim cyklu. Obecnie Naturalny Satelita Ziemi znajduje się w połowie tego cyklu, znanym jako „duży księżycowy zastój” – dwuletni okres, w którym jego orbita jest najbardziej nachylona względem równika niebieskiego.
.W tym okresie Księżyc wschodzi i zachodzi w szczególnych pozycjach na horyzoncie, poruszając się bardzo wysoko lub nisko na niebie, w zależności od pory roku. Czerwcowa pełnia „Truskawkowy Księżyc” przypada blisko przesilenia letniego na półkuli północnej – kiedy Słońce znajduje się najwyżej, a Naturalny Satelita Ziemie przesuwa się nisko nad horyzontem. Wszystko co sprawi, że tegoroczny „Truskawkowy Księżyc” będzie najniższą pełnią Księżyca od 2006 roku, a podobne wydarzenie nie powtórzy się aż do 2043 roku.
Oprac. EG