Trwa 71015 postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych na Ukrainie

Dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy firmy Clearview AI zidentyfikowaliśmy ponad 10 tys. osób współwinnych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan – poinformowała w środę Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU).
.Na Ukrainę przybył szef Clearview AI Hoan Ton-That. Spotkał się z dowództwem DPSU, o czym służba poinformowała na Telegramie. Omówiono dalszą współpracę i wykorzystanie oprogramowania firmy w codziennej pracy służby. „Przy pomocy oprogramowania nasi pogranicznicy mogli zidentyfikować ponad 10 tys. osób. Są to osoby, które nielegalnie zabrały dzieci do Federacji Rosyjskiej, rosyjscy żołnierze, kolaboranci, zdrajcy itp.” – napisała służba.
Wielka skala rosyjskich przestępstw na Ukrainie
.Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku ukraińskie władze wszczęły łącznie 71015 postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych na Ukrainie przez Rosjan oraz ich ukraińskich kolaborantów – przypomniał portal Ukrinform.
System Clearview AI
.Clearview AI to amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania służącego do rozpoznawania twarzy. Oprogramowanie to jest udostępniane przedsiębiorstwom, organom ścigania, uniwersytetom i osobom fizycznym. Algorytm dopasowuje twarze do bazy danych zawierającej ponad 20 miliardów obrazów znajdujących się w internecie, w tym w sieciach społecznościowych.
Jak Międzynarodowy Trybunał Karny osądzi Putina?
.Na temat tego w jaki sposób można pociągnąć Putina oraz jego najbliższe otoczenie do odpowiedzialności prawno-politycznej za agresję na Ukrainę i popełnione tam zbrodnie, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Kevin HELLER w tekście “Norymberga XXI wieku“.
“Czy rosyjskich urzędników państwowych można ścigać za nielegalne działania przeciwko Ukrainie? Odpowiedź jest dość złożona. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie zbrodni popełnionych rzekomo na Ukrainie. Jeżeli dojdzie do wniosku, że istnieją uzasadnione powody, aby przyjąć, że jakiś rosyjski (albo ukraiński) przywódca polityczny lub wojskowy bądź nawet niższej rangi dowódca odpowiada za takie zbrodnie, może wydać nakaz aresztowania, po czym wszystkie państwa będące członkami Trybunału miałby obowiązek taki nakaz wykonać. Istnieje zatem szansa na rozliczenie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na Ukrainie. Śledztwo trwa”.
“Ściganie zbrodni agresji jest jednak bardziej skomplikowane. Międzynarodowy Trybunał Karny jest wprawdzie właściwy do rozpatrywania zbrodni agresji, ale jego jurysdykcja jest bardzo ograniczona i znacznie różni się od jurysdykcji obejmującej zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo. Największą różnicą jest to, że państwo niebędące członkiem Trybunału nie może być ścigane za zbrodnię agresji, nawet jeżeli dopuści się jej na terytorium państwa, które jurysdykcję Trybunału uznaje. Trybunał może zatem rozpatrywać zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo, ale nie może prowadzić śledztwa przeciwko Rosji w sprawie zbrodni agresji popełnionej na terytorium Ukrainy”.
.”Jest to bardzo poważne ograniczenie. Prawdę mówiąc, jedyny precedensowy wyrok za zbrodnię agresji zapadł w Norymberdze, kiedy to większości oskarżonych postawiono zarzut o popełnienie zbrodni, którą dziś nazwalibyśmy właśnie zbrodnią agresji (wówczas nazywano ją zbrodnią przeciwko pokojowi). Z powyższego wynika, że trudno byłoby ścigać urzędników państwowych za zbrodnię agresji przynajmniej poprzez Międzynarodowy Trybunał Karny. Co zatem należy zrobić?” – pisze prof. Kevin HELLER.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ