TRZASKOWSKI i NAWROCKI - ich najchętniej zaprosilibyśmy na Wigilę

Trzaskowski i Nawrocki

Kto wygra wybory prezydenckie 2025 r. w Polsce? Kto ma największe szanse w sondażach prezydenckich? Co wynika z sondażu dla „Super Expressu”, gdy badacze zapytali, kto byłby najbardziej pożądanym gościem przy wigilijnym stole.

Rafał TRZASKOWSKI i Karol NAWROCKI – ich Polacy chcieliby zaprosić na Wigilię

.Respondenci zostali zapytani przez Instytut Badań Pollster, z którym kandydatem/kandydatką w wyborach prezydenckich 2025 r. chcieliby spędzić Wigilię. Najwięcej, badanych wskazało Rafała TRZASKOWSKIEGO, wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej, prezydenta Warszawy i Karola NAWROCKIEGO, kandydata obywatelskiego popieranego przez t.zw. starą inteligencję krakowską (inicjatorem prof. Andrzej Nowak, wybitny polski historyk) i startującego z poparciem PiS.

Z wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej Rafałem TRZASKOWSKIM Wigilię chciałoby spędzić wg tego sondażu 36 proc. badanych, a z Karolem NAWROCKIM, prezesem IPN, 21 proc. Dalej uplasowali się kandydat Konfederacji Sławomir MENTZEN – 15 proc. wskazań, przewodniczący Polski 2050 Szymon HOŁOWNIA – 13 proc. wskazań, Magdalena BIEJAT wskazana przez Lewicę – 8 proc. wskazań, Marek JAKUBIAK ze swojej partii Wolni Republikanie – 7 proc. wskazań.

Badanie zrealizowano w dniach 10-11 grudnia na próbie 1005 dorosłych Polaków.

Jaki powinien być przyszły prezydent?

.Jakie cechy powinien mieć prezydent kraju? „Z mężczyzną to wiadomo – musi być młody, wysoki, okazały, przystojny. Wyborcy te wymogi wizerunkowe stawiają wysoko. Musi mieć rodzinę. Musi znać bardzo dobrze język angielski. Najlepiej jakby znał dwa języki. Mamy kandydatów, którzy są doskonali i w angielskim, i francuskim. Tak jak ten prawdopodobny przeciwnik w drugiej turze. Musi być obyty międzynarodowo. To powinien być człowiek, dla którego świat nie jest czymś obcym, który bywał na konferencjach, wykładach” – tak opisał idealnego kandydata Jarosław Kaczyński, lider PiS. Co ciekawe, opinie te zbieżne są z wynikami najnowszego sondażu Pollster dla Superekspresu wykonanego 10-11 grudnia 2024 r.

Jakiego prezydenta chcą Polacy?

.Cechy idealnego kandydata na prezydenta RP wskazali badani – chcą by ich kandydat był:

  • inteligentny (97 proc. wskazań),
  • znający języki (96 proc.).
  • niezależny (93 proc.),
  • przedsiębiorczy (92 proc.),
  • dobrze wyglądający (85 proc.).
  • posiadający żonę i dzieci (72 proc.),
  • wysportowany (59 proc.),
  • religijny (47 proc.),
  • wysoki (44 proc.),
  • bogaty (32 proc.). 

Czym powinien zająć się ten, kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku?

.Czym powinien zająć się nowy Prezydent RP? Jakie są oczekiwania od kandydatów na prezydenta RP w wyborach 2025? Jakie nadzieje wiążą Polacy w wyborem nowego prezydenta? Na jakiego kandydata najchętniej by głosowali? Na odpowiedziach na tych pytaniach skupiło się najnowsze badanie UCE Research dla Onetu.

Czym więc w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy prezydent, co wydaje się najważniejsze dla respondentów UCE Research?

  • Poprawa dostępu do lekarzy specjalistów (22,6 proc.),
  • Zmniejszenie ogólnej inflacji (20,6 proc.),
  • Poprawa obronności kraju (20,2 proc.),
  • Ograniczenie 800+ dla osób najbardziej zamożnych (18,6 proc.),
  • Poprawa stosunków z UE (15,2 proc.),
  • Dalsza waloryzacja świadczenia 800+ (14,9 proc.),
  • Przyznanie kolejnych świadczeń emerytalnych (13 proc.),
  • Polityka klimatyczna (12,4 proc.),
  • Większe uniezależnienie od UE (11,8 proc.),
  • Ochrona przed drożyzną w sklepach (11,6 proc.),
  • Ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen (tj. energii elektrycznej, paliw) (10,8 proc.),
  • Reforma wymiaru sprawiedliwości (9,4 proc.),
  • Zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli (8,9 proc.),
  • Obniżenie podatków dochodowych (8,6 proc.),
  • Obniżenie cen leków (8,5 proc.),
  • Zwiększenie wydatków na armię (7,8 proc.),
  • Zwiększenie dzietności (7 proc.),
  • Wejście do strefy euro (6,5 proc.),
  • Tworzenie nowych świadczeń socjalnych dla rodziców (6,2 proc.),
  • Polityka historyczna państwa (5,9 proc.),
  • Budowa tanich mieszkań pod sprzedaż/wynajem (5,4 proc.),
  • Obniżenie stawek podatku VAT (5,2 proc.),
  • Wzmocnienie krajowego rolnictwa (4,2 proc.),
  • Przywrócenie powszechnego poboru do wojska (3,4 proc.),
  • Budowa nowych dróg oraz linii kolejowych (3,2 proc.),
  • Dopłaty do kredytów hipotecznych (1,5 proc.),
  • Zwiększenie dostępności kredytu hipotecznego (0,9 proc.).

Kim jest Karol NAWROCKI?

.Kandydat obywatelski startujący z poparciem Komitetu Obywatelskiego zorganizowane przez t.zw. inteligencję krakowską. Jego promotorem na urząd prezydenta RP był prof. Andrzej Nowak, wybitny polski historyk, Kawaler Orderu Orła Białego, tworząc Komitet Poparcia Karola Nawrockiego w Wyborach Prezydenckich 2025 – [SKŁAD: LINK].

Karol NAWROCKI jest jednym z najbardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim bardzo obiecującego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

W latach 2017-2021 Karol NAWROCKI był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Najdłużej jednak w swojej karierze zawodowej działał w Instytucie Pamięci Narodowej, z którym jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. Karol NAWROCKI został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Na kilka lat rozstał się z tą instytucją państwową w 2017 r., kiedy to wybrano go na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którym kierował w latach 2017-2021.  Kierując tą jednostką muzealną wzbogacił ją o kilkanaście nowych gablot i instalacji przedstawiający historię np. rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów, kaźni duchownych w obozach koncentracyjnych itp.

Jako prezes IPN Karol NAWROCKI dużą wagę przykłada do upamiętniania polskich bohaterów, którzy wsławili się w walkach niepodległościowych, czy działalności antykomunistycznej. Jak sam podkreśla afiliacje polityczne tych wybitnych postaci nie są czymś na co zwraca uwagę. „Niezależnie od tego, jakie barwy polityczne przebierał nasz polski bohater narodowy, jesteśmy zobowiązani, aby dbać o jego pamięć. […] IPN w swojej misji nie rozpoznaje, nie zagłębia się w politykę, tylko czci polskich bohaterów”.

Działania prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO spotkały się z oburzeniem Kremla. Z powodu silnego zabiegania przez szefa Instytutu Pamięci Narodowej o usuwanie pomników Armii Czerwonej z polskich miast KAROL NAWROCKI znalazł się on na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW – liście wrogów Władimira Putina. „Pomniki ku chwale wyzwolicieli z Armii Czerwonej to pomniki kłamstwa i symbole systemu, którego duch jest widoczny w obecnych działaniach Rosji” – mówił w październiku 2022 r. Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI twierdzi także, że reparacje od Niemiec należą się Polsce w sposób oczywisty i zostały wyliczone na 6 bilionów 220 mld złotych. Sprawa ta jego zdaniem powinna być wyłączona ze sporu politycznego w Polsce. „Jeśli udało się premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy przygotować ten raport, to czemu kolejny rząd ma z niego nie skorzystać? Są sprawy, które są nasze, polskie. I wypłacenie przez Niemcy reparacji państwu polskiemu jest sprawą, która powinna stanowić linię demarkacyjną, jest sprawą wspólną” – dodał.

Karol NAWROCKI w trakcie kampanii prezydenckiej opowiedział się za wielkimi programi rozwojowymi, takimi jak Centralny Port Komunikacyjny czy budowa elektrowni jądrowych.

Był pytany też o to, czy będzie bronił życia dzieci nienarodzonych, również tych, które miałyby się urodzić chore. Odpowiedział, że jest katolikiem i chrześcijaninem, w związku z czym naturalnym jest, że jest „za życiem”.  „Jest to moje wyznanie, które niosę przez całe swoje dorosłe życie. Jest to związane także z osobistą historią uratowania przez moją wspaniałą żonę życia mojego wspaniałego syna, który nie jest moim biologicznym synem. Moja 17-letnia wówczas żona, która nią jeszcze wtedy nie była, pomimo okoliczności, pewnego dramatu tej sytuacji, zdecydowała się urodzić – dziś już mogę tak powiedzieć – naszego wspólnego, wspaniałego syna Daniela, którego kocham” – powiedział dodając, że ta osobista historia oraz przywiązanie do wartości chrześcijańskich mocno go w tej kwestii zobowiązuje. 

Kim jest Rafał TRZASKOWSKI?

.Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej od 2020 roku i jeden z najważniejszych polityków tej partii, od lat wspólnie z Hanną Gronkiewicz-Waltz odpowiedzialny jest za zarządzanie Warszawą, obecnie jest prezydentem stolicy. Przez media liberalno-lewicowe i ośrodki badawcze Rafał TRZASKOWSKI uznawany jest za niekwestionowanego lidera listy Kandydaci na Prezydenta Polski w wyborach prezydenckich 2025 r.

W latach 2000–2001 Rafał TRZASKOWSKI był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego, a następnie w latach 2004-2009 delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 r. wszedł do Parlamentu Europejskiego. Podczas wyborów samorządowych w 2010 r. był szefem sztabu wyborczego Hanny GRONKIEWICZ-WALTZ. W okresie lat 2013-2014 Rafał TRZASKOWSKI był ministrem administracji i cyfryzacji. Z kolei w rządzie Ewy KOPACZ był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jesienią 2015 r. Rafał TRZASKOWSKI dostał się do Sejmu, gdzie został obrany na wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

W wyborach samorządowych w Warszawie w 2018 r. Rafał TRZASKOWSKIEGO pokonał wPatryka Jakiego. Już jako prezydent stolicy 19 lutego 2019 r. Rafał TRZASKOWSKI podpisał deklarację LGBT+., przygotowaną przez organizację Miłość Nie Wyklucza, która współpracowała z czterema innymi warszawskimi organizacjami LGBT+. Jednym z głównych celów, jakie te organizacje mniejszości seksualnych sobie stawiały, było „zaprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej oraz edukacji seksualnej zgodnych ze standardami WHO”. W maju 2022 r. Rafał TRZASKOWSKI podpisał Kartę Różnorodności, spełniając tym samym kolejny postulat środowiska LGBT+. Jednym z głównych zadań jakie środowiska LGBT+ zawarły w tym dokumencie, było prowadzenia działań mających na celu „promocję różnorodności w miejscu pracy”. Kolejnym postulatem zawartym w tym dokumencie, było objęcie Parady Równości patronatem prezydenta miasta Warszawy – dążenie to już dawno zostało zrealizowane dzięki Rafałowi TRZASKOWSKIEMU, gdyż wydarzenie to cyklicznie jest kontynuowane w stolicy co roku.

W czerwcu 2020 r. Rafał TRZASKOWSKI był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze otrzymał 5,9 mln głosów, co przełożyło się na 30 proc. poparcia, dzięki czemu wszedł do drugiej tury – w niej przegrał jednak z ubiegającym się reelekcje prezydentem Andrzejem DUDĄ mimo bardzo trudnych warunków dla kandydata PiS, tuż po pandemii.

Rafał TRZASKOWSKI od początku kampanii prezydenckiej 2025 r. stara się jak najbardziej oddalić od wizerunku polityka – i to polityka z Warszawy, prezydenta stolicy. Na spotkaniu z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i podczas konferencji prasowej powiedział, że kwestia rolnictwa, patriotyzmu gospodarczego, promowania produktów rolnych i efektywnej obrony interesów polskiego rolnictwa jest „absolutnym priorytetem”. Nawiązał nawet do hasła „Żywią i bronią” z czasów powstania kościuszkowskiego i podkreślił rolę rolnictwa dla bezpieczeństwa państwa. „Wszyscy chcemy kupować zdrową, polską żywność” – powiedział Rafał TRZASKOWSKI. Według niego, patriotyzm gospodarczy to również efektywna walka o przepisy UE, by m.in. uwzględniały interes i doświadczenie polskich rolników.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.Marszałek Sejmu 14 stycznia 2025 r. wyznaczy datę wyborów prezydenckich – data ta zostanie wskazana tak, aby nie zostać wyznaczona nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed dniem, w którym upływa kadencja dotychczasowego prezydenta. A ponieważ jak wiemy druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 roku powinna odbyć się między 28 kwietnia a 23 maja 2025 r. – w jednym z trzech możliwych dni wolnych: 4, 11 i 18 maja 2025 r.

4 maja 2025 r. nie wchodzi w rachubę w związku z t.zw. długim majowym weekendem, zaś 11 maja oznaczałby drugą turę wyborów konieczną do przeprowadzenia w Zielone Świątki. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury wyborów jest niedziela 18 maja 2025 r., zaś druga tura w dwa tygodnie później, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2024