Konkurs „Young Design” 2023 – wyniki

Zakończyła się trzecia edycja konkursu „Young Design” – inicjatywy adresowanej do studentów oraz absolwentów wzornictwa, grafiki, malarstwa, sztuki oraz architektury. Motywem tegorocznej edycji konkursu, była postać Mikołaja Kopernika i hasło „Odkrywcy”.
Konkurs „Young Design”
.Konkursowi od lat przyświeca idea inspirowania młodych twórców do przełamywania utartych schematów, nieskrępowanego poszukiwania świeżych, wręcz wizjonerskich pomysłów oraz obrony nawet najbardziej niekonwencjonalnych z nich. Uczestnicy otrzymują nie tylko szansę realizacji własnych projektów, ale też możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami świata biznesu, kultury i sztuki, wchodzących w skład Kapituły Stypendialnej konkursu. To szansa na zaprezentowanie przez nich umiejętności i kompetencji, które mogą okazać się kluczowe dla współpracy z przyszłymi pracodawcami. Warto nadmienić, że zdolność uzasadnienia własnego projektu to jedno z kryteriów branych pod uwagę przy ocenie finalistów.
Polska Fundacja Narodowa od lat jest jednym ze stałych partnerów, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu, wspierającego młodych wizjonerów.
Wyniki konkursu
.Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń Komisja Stypendialna wyłoniona 6 finalistów, którzy mogli zaprezentować swoje prace członkami Jury. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się: Karolina Fischer ze swym „Próbnikiem tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego”, redukującym ilość zużywanego materiału, „FLOR-I – symulacja świata w formie układanki” Beaty Świętońskiej, odtwarzająca mechanizmy rządzące florą, ekologiczna alternatywa dla kremacji pupilów w postaci „MYCELIO – trumny dla zwierząt z grzybni” Aleksandry Wróbel, „FEMO – narzędzie do materializacji emocji” Oleksandry Milishchuk, opierające się na testach psychologicznych i drukowanych na ich podstawie, trójwymiarowych obiektach, Jakub Bruss i jego „BASOW – odsalacz do wody”, pozwalający na uzdatnianie wody z wykorzystaniem energii słonecznej w domowych warunkach oraz kompaktowe „SELFHYTTE – kilka odnawialnych źródeł energii w jednym miejscu” Jacka Janasa, które pozwala na wprowadzanie rozwiązań takich jak fotowoltaika, rekuperacja czy magazynowanie energii z wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni.
Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego do 31 lipca 2023 roku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo rozwoju i Technologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Nowy europejski plan na rzecz innowacji
.„Nowy europejski plan na rzecz innowacji służyć ma przyspieszeniu rozwoju całej Europy” – pisze Marija GABRIEL, komisarz europejski ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
Jak podkreśla, „innowacje mają kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz dla zapewnienia autonomii UE. Nowy europejski plan na rzecz innowacji, który Komisja przyjęła w lipcu [2022 r. – red.], ma na celu uwolnienie potencjału Europy i sprawienie, aby UE odgrywała na arenie światowej wiodącą rolę, stając się miejscem, w którym najbardziej zaawansowane technologie przynoszą najnowocześniejsze rozwiązania”.
„Działania w dziedzinie zaawansowanych technologii odgrywają kluczową rolę w złożonym ekosystemie innowacji obejmującym instytucje państwowe i akademickie, kapitał wysokiego ryzyka i wielkie przedsiębiorstwa. (…) Najbardziej zaawansowane technologie są ukierunkowane na fundamentalne wyzwania, o czym świadczy fakt, że aż 97 proc. przedsięwzięć w tej dziedzinie wnosi wkład w osiągnięcie co najmniej jednego z celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tego właśnie powodu innowacje tego typu nazywamy „głębokimi” (ang. deep). Dzięki nim powstają zazwyczaj dobra materialne (a nie np. oprogramowanie) – zajmuje się tym 83 proc. startupów” – pisze Marija GABRIEL.
WszystkoCoNajważniejsze/PP