Trzęsienie ziemi w Turcji. Polacy wspierają sojuszników w potrzebie

Trzęsienie ziemi w Turcji. Polacy wspierają sojuszników w potrzebie

Trzęsienie ziemi w Turcji pochłonęło dotąd ponad 5 tyś. ofiar. Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję; potwierdzimy naszą reputację wspierających przyjaciół w potrzebie – mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau pytany we wtorek w Sejmie o wysłanie polskich strażaków na pomoc poszkodowanym.

Trzęsienie ziemi w Turcji

.W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Wedle najnowszych oficjalnych danych w wyniku trzęsienia ziemi i następujących po nim wstrząsach wtórnych w Turcji i Syrii zginęło łącznie 5021 osób. Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay przekazał we wtorek na konferencji prasowej, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy w samej Turcji wzrosła do 3419 osób, a 20 534 osoby zostały ranne.

Polacy na pomoc Turcji

.W poniedziałek do Turcji wyleciała z Warszawy grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland – 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów.

„Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję. Potwierdzimy naszą reputację wspierających przyjaciół w potrzebie, tak jak w przypadku ostatnich pożarów w Turcji; nasi strażacy będą tam niejako z powrotem, tyle że okazja jest dużo bardziej poważna” – mówił dziennikarzom w Sejmie szef polskiego MSZ.

Dopytywany, czy będziemy wysyłać dodatkowe służby do pomocy, Rau zaznaczył, że jest to uzależnione od sugestii strony tureckiej. „Trzeba zorientować się na miejscu, jest to akcja skoordynowana” – zaznaczył.

„Turcja i wszyscy inni mogą na nas w ten sposób liczyć. Nasza renoma w Europie jest tutaj dobrze zasłużona i na pewno uda nam się działać zgodnie z tymi standardami, których się od nas oczekuje i których sami od siebie oczekujemy” – dodał minister.

Polacy wspierają sojuszników w potrzebie

.Dnia 24 lutego 2022 r. Rosja napadła na sąsiednią Ukrainę. Miliony ludzi zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Znaleźli oni schronienie w Polsce.

„Wojna sprawiła, że kilka milionów Ukraińców musiało opuścić swój kraj. Polskie społeczeństwo przyjęło uchodźców wojennych do swoich domów z otwartymi ramionami. Bezprecedensową decyzją polskich władz Ukraińcy uzyskali takie same prawa co Polacy – w zasadzie tylko poza możliwością głosowania” – pisze Piotr ARAK, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Spontaniczny zryw polskiego społeczeństwa przerósł wszelkie oczekiwania. W pomoc uchodźcom zaangażowanych było 70 proc. dorosłych Polaków. Ludzie oferowali pokoje lub nawet całe mieszkania. Zrobiło tak 7 proc. Polaków, co przekłada się na kilkaset tysięcy rodzin przyjętych w domach, a nie do obozów, jak w przypadku innych kryzysów tego typu”.

„Solidarność społeczeństwa w Polsce jest niesamowita. Narody polski i ukraiński zawsze wiele łączyło, choć nasza wspólna historia bywała także bolesna. Wielu Polaków mogłoby przytoczyć historie rodzinne podobne do mojej albo ma w pamięci zbrodnie dokonywane przez ukraińskich radykałów na Polakach podczas II wojny światowej na Wołyniu. Dzisiaj to wszystko stanowi jednak przeszłość i jest oczywiste, że pomagamy naszym sąsiadom w potrzebie i że będziemy pomagać, dopóki nie będą mogli wrócić bezpiecznie do swoich domów” – pisze Piotr ARAK.  

„Bracia Polacy – tak o nas mówią Ukraińcy od pierwszych dni wybuchu wojny. Często słychać z ust ukraińskich naukowców w kontaktach oficjalnych i prywatnych podziękowania dla Polaków, jak też dla polskich władz za okazaną pomoc. Z przejawami tej wdzięczności można się też spotkać w ankietach wypełnionych przez uchodźców” – pisze prof. Piotr DŁUGOSZ, kierownik Katedry Metodologii Badań Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

„Na podstawie powyższych podziękowań możemy stwierdzić, że jesteśmy wspaniałym narodem, który okazał wsparcie, pomoc, empatię swojemu sąsiadowi brutalnie zaatakowanemu przez Rosję. Inni powiedzą, że nastąpiła mobilizacja kapitału społecznego na niespotykaną dotąd skalę, co ma miejsce w przypadku wystąpienia różnych katastrof naturalnych czy społecznych“.

.„Polska pomoc dla Ukraińców i Ukrainy jest znacząca, na co wskazują badania. Zaangażowanie się w pomoc społeczeństwa, państwa, różnych instytucji i organizacji skutkuje wzrostem sympatii Ukraińców do Polaków. Na podstawie ocen wystawianych przez uchodźców i Ukraińców na Ukrainie, którzy mają bliskich i znajomych w Polsce, jak też w innych krajach, możemy powiedzieć, że Polska zdała egzamin z solidarności i wsparcia swojego brutalnie napadniętego sąsiada. I to jest prawdziwy przejaw solidarności, a nie pusty frazes, który się często pojawia w brukselskiej nomenklaturze” – twierdzi prof. Piotr DŁUGOSZ.

PAP/Rafał Białkowski/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lutego 2023