Trzy miliony gazet na przemiał z braku nazwiska Xi Jinpinga

Prezydent Chin Xi Jinping w noworocznym przesłaniu do swego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina oświadczył, że Chiny i Rosja

Chińskie władze wycofały miliony wydrukowanych już egzemplarzy oficjalnego partyjnego dziennika „Renmin Ribao”, bo w jednym z artykułów nie padło nazwisko Xi Jinping – podało wamerykańskie Radio Wolna Azja (RFA).

Nazwisko Xi Jinping

.Zamieszczony na piątej stronie komentarz na temat potrzeby jedności narodowej wyliczał osiągnięcia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) pod rządami Xi. Jednak w jednym ze zdań po słowie „towarzysz” zabrakło imienia i nazwiska sekretarza generalnego partii – twierdzi RFA.

Mimo surowych rozkazów, by wycofanie gazet przeprowadzić w tajemnicy, wewnętrzny okólnik na temat błędu edycyjnego wyciekł zaledwie po kilku godzinach – twierdzi rozgłośnia. Napisano w nim, że dostawy numeru z 30 marca mają być wstrzymane, a 3 mln egzemplarzy, które już rozesłano, należy natychmiast wycofać.

Niezauważony błąd

.Według RFA artykuły w oficjalnej chińskiej prasie są sprawdzane pięć lub sześć razy, zanim trafią do druku, ale najwyraźniej nikt nie zauważył błędu. Zamieszanie doprowadziło do „paraliżu całego aparatu propagandy” w związku z obawami o możliwe konsekwencje – powiedział rozgłośni były nocny redaktor jednego z oficjalnych mediów, zastrzegając sobie anonimowość.

Jego zdaniem to, czy redaktor odpowiedzialny za błąd zostanie ukarany, będzie zależało od nastroju samego Xi. Dziennikarze w Chinach spekulują, że w wyniku tej sytuacji stanowisko może stracić nawet redaktor naczelny „Renmin Ribao” Tuo Zhen – podało RFA.

Chiny zmierzają w stronę totalitaryzmu

.Ekspert ds Dalekiego Wschodu w Manohar Parrikar Instutute for Defence Studies and Analyses (MP-IDSA), Jagannath P. PANDA, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” uważa, że: „W rezultacie, choć Xi zgromadził wystarczającą władzę i stłumił wewnętrzną niezgodę, jego „chińskie marzenie” o odmłodzeniu, dobrobycie i modernizacji kraju jest pełne ideologicznych bzdur – Chiny coraz bardziej zmierzają w stronę totalitaryzmu i szybko tracą starannie budowaną przewagę konkurencyjną. W świetle zbliżającego się XX Kongresu Narodowego KPCh, który ma określić priorytety politycznego, gospodarczego i dyplomatycznego odmłodzenia Chin w celu odrodzenia „modelu pekińskiego”, można zidentyfikować pewne krytyczne cechy, które będą miały znaczenie w przyszłości”.

„Proces podejmowania decyzji będzie podlegał dalszej regresji, stając się coraz bardziej jednostkowym i nadmiernie scentralizowanym. Nieustanny wzrost kontroli Xi nad państwem partyjnym – w tym wzmocnienie uprawnień KPCh, rozszerzenie zakresu kontroli w kraju, czystki korupcyjne i represyjny nacjonalizm – już teraz podkreśla wyraźne odejście od doktryny jego poprzedników, Jiang Zemina i Hu Jintao, którzy rozwijali „zinstytucjonalizowane przywództwo zbiorowe” Deng Xiaopinga” – pisze Jagannath P. PANDA w tekście „Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 kwietnia 2023