Trzylatka odkryła kananejską pieczęć sprzed kilku tysięcy lat

Na terenie Tel Azekah, gdzie miała odbyć się słynne biblijne starcie pomiędzy Dawidem i Goliatem, w Izraelu podczas rodzinnego spaceru trzyletnia dziewczynka o imieniu Ziv Nitzan przypadkowo odkryła kananejską starożytną pieczęć, na której znajduje się odbicie w kształcie skarabeusza. Jak wynika z datowania przeprowadzonego przez archeologów niezwykły artefakt pochodzi sprzed 3800 lat. O tym sensacyjnym znalezisku poinformował Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA), który ogłosił je 1 kwietnia.
Kananejska pieczęć sprzed 3800 lat
.Jak pokazuje ostatnie odkrycie w Tel Azekah niezwykłe skarby sprzed wieków są czasem znajdywane również przez tak niespodziewanych znalazców jak dzieci. Takim małym odkrywcą okazała się trzyletnia dziewczynka Ziv Nitzan, która w czasie spaceru ze swoją rodziną po moszawie Ramot Me’ir, zauważyła interesujący i ładnie wykonany przedmiot, którym jak później miało się okazać jest kananejska pieczęć sprzed kilku tysięcy lat.
„Szliśmy ścieżką, a wtedy Ziv schyliła się – i spośród wszystkich kamieni wokół niej podniosła ten konkretny kamień, który przykuł jej uwagę” – powiedziała siostra dziecka Omer. Po oczyszczeniu kamienia rodzina zdała sobie sprawę, że nie był to zwykły kamień, ale ważny artefakt archeologiczny. Natychmiast po identyfikacji tego skarbu sprzed wieków rodzina poinformowała Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA), informuje portal „Arkeonews„.

Archeolodzy sklasyfikowali znalezisko jako kananejską pieczęć, która liczy 3800 lat. Na odbiciu pieczęci znajduje się wzór skarabeusza. Dr Daphna Ben-Tor, będąca ekspertem w dziedzinie starożytnych artefaktów, wyjaśniła, że skarabeusze były wówczas powszechnie wykorzystywanym motywem na pieczęciach i amuletach pochodzących z tamtych czasów. Moty skarabeusza, który szczególnie był częstym widokiem w przypadku amuletów, wywodzi się z kultury starożytnego Egiptu, w której to symbolizował odrodzenie i odnowę. Symbole i napisy znajdujące się na takich artefaktach są szczególnie ważne w ich badaniu, gdyż odzwierciedlają przekonania religijne i status społeczny ich właścicieli.

Miejsce starcia Dawida z Goliatem
.Po zbadaniu amuletu dr Daphne Ben-Tor potwierdziła jego związek z Kananejczykami, starożytną cywilizacją wspomnianą w tekstach biblijnych i licznych zapisach historycznych. Lud ten zamieszkiwał Lewant i był znany ze swoich miast-państw rządzonych przez lokalnych królów. Samo miasto Tel Azekah ma duże znaczenie historyczne, ponieważ w Biblii wspomina się o nim jako o miejscu legendarnej walki Dawida z Goliatem.
Ta ikoniczna bitwa, opisana w biblijnym tekście 1 Księdze Samuela Rozdziale 17, przedstawia historię młodego pasterza o imieniu Dawid, który pokonuje gigantycznego wojownika Goliata jednym kamieniem wystrzelonym z procy. Historia ta symbolizując triumf wiary i odwagi nad pozornie niemożliwymi do pokonania przeciwnościami losu.
.Wykopaliska na terenie Tel Azekah trwają od 15 lat i są prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Prof. Oded Lipschits, kierownik wykopalisk, zauważył, że miejsce to w średniowieczu i późnej epoce brązu było dobrze prosperującym ośrodkiem miejskim. Odkrycie skarabeusza uzupełnia bogactwo artefaktów znalezionych na tym obszarze, ukazując wymianę kulturową między Kanaanem a Egiptem w tamtej epoce. W uznaniu niezwykłego odkrycia dokonanego przez trzylatkę IAA wręczyło dziewczynce oraz jej rodzinie specjalny kcertyfikat. Skarabeusz zostanie wystawiony na specjalnej wystawie archeologicznej w Jerozolimie, gdzie będzie znajdował się tuż obok innych artefaktów ze starożytnego Egiptu i Kanaanu.
Marcin Jarzębski