Trzynastolatkowie werbowani do wojny przeciw Zachodowi
Państwo Islamskie (IS) werbuje europejskich nastolatków do ataków terrorystycznych, pisze CNN. 38 osób powiązanych z IS i zatrzymanych w Europie od października w związku z 27 planami czy próbami zamachów terrorystycznych miało od 13 do 19 lat.
Planowane zamachy terrorystyczne
.Z informacji o zatrzymanych w związku z planem zamachu na wiedeński koncert Taylor Swift wyłania się obraz „zbieżny z budzącym dreszcze wzorcem, dobrze znanym europejskim służbom antyterrorystycznym” – twierdzi portal.
Obu głównych podejrzanych, w wieku 17 i 19 lat, zostało zradykalizowanych poprzez media społecznościowe, poinformowała austriacka policja. „Sprawcy zazwyczaj komunikują się za pomocą szyfrowanych kanałów” – powiedział dziennikarzom dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w austriackim MSW Franz Ruf.
Jak twierdzi CNN, opierając się na badaniach eksperta terroryzmu Petera Neumanna i rozmowy ze źródłami w europejskich służbach wywiadowczych, liczba ataków i planów ataków terrorystycznych wzrosła od 2022 r. czterokrotnie. Co więcej, służby antyterrorystyczne uważają, że wykrywane obecnie plany ataków robią wrażenie „reżyserowanych” – kierowanych przez bardziej doświadczonego rekrutera znajdującego się daleko od potencjalnych zamachowców.
Ugrupowaniem, na którym skupia się obecnie uwaga służb, jest tzw. Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-K), znane m.in. ze zrealizowanego wiosną ataku na podmoskiewską salę koncertową „Krokus”. Wyzwaniem są szybko zmieniające formę zagrożenia terrorystyczne pochodzące z obszarów położnych w Azji Centralnej i na Kaukazie Północnym.
Jak Państwo Islamskie werbuje nastolatków
.Stacja CNN wymienia wcześniejsze przypadki z tego roku. Pochodząca z Czarnogóry czternastolatka zatrzymana w Austrii, gdy nabyła nóż i siekierę do planowanego ataku; na jej komputerze znaleziono materiały IS. Francuscy nastolatkowie zatrzymani podczas akcji zabezpieczania igrzysk olimpijskich. Aresztowany w maju osiemnastolatek czeczeńskiego pochodzenia, który miał zamiar dokonać zamachu na kibiców oglądających igrzyska w Saint-Etienne. Szesnastolatek z departamentu Haute-Savoie, poszukujący informacji, jak skonstruować pas szahida i umrzeć jak islamski męczennik. Także w Niemczech służby wykryły dwa terrorystyczne spiski przygotowywane przez nastolatków. W kwietniu w Dusseldorfie zatrzymano dwie dziewczynki – miały 15 i 16 lat. Uczestniczący w ich spisku chłopiec był również piętnastolatkiem. 18-latek został zatrzymany w maju w związku z planem ataku nożowego w synagodze w Heidelbergu. W Szwajcarii służby zatrzymały piętnastolatka i szesnastolatka, którzy, jak twierdzi policja, z wsparciem IS szykowali się do ataków bombowych.
Neumann twierdzi, że nastolatkowie byli często werbowani poprzez kontakty internetowe i podkreśla, że IS czy IS-K zależy na sukcesie, który mogą im zapewnić pojedyncze osoby z setek rekrutów. „Takie grupy mierzą szczególnie w młodszych nastolatków” – twierdzi Neumann. „Mogą nie być bardzo przydatni. Mogą zmienić zdanie. Mogą coś spaprać. (…) Niemniej nie są podejrzani. Kto myślałby o 13-latku jako o terroryście?”. Dlatego jego zdaniem „jeden wystarczy”.
Jak twierdzi Neumann, bardzo młodzi ludzie są rekrutowani przez takie platformy jak TikTok, na których algorytmy kierują ich w stronę „baniek”, w których mogą do nich dotrzeć dżihadystyczni werbownicy.
Świat terroru
.Dowódca zespołu w Grupie Wsparcia CIMIC (Civil-Military Co-operation), Tomasz KOWAL, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Najważniejszym założeniem taktycznym jest wysoka manewrowość, uderzanie w słabe punkty przeciwnika i omijanie jego mocnych punktów. Dotyczy to zarówno fizycznych zdolności prowadzenia działań, jak i jego morale. Intensywnie wykorzystywane są środki rozpoznawcze i informacje wywiadowcze dla oceny wykonalności operacji. Taktyce islamistów nieobca jest bojowa dywersja. Za przykład może służyć wykorzystanie walk o Kobane dla odwrócenia uwagi amerykańskiego lotnictwa od innych kierunków działania. W kontekście kontroli nad znacznymi fragmentami granicy tureckiej zajęcie tego miasta miało dla dżihadystów niewielkie znaczenie (ewentualne zwycięstwo poszerzyłoby ich stan posiadania co najwyżej o kilka kilometrów). W rejon Kobane dowództwo ISIS wysłało niedoświadczone i słabo wyszkolone pododdziały, koncentrując jednocześnie wysiłek na kontynuacji ofensywy w irackiej prowincji Anbar”.
„Konsekwentnie chcą osłabić wolę walki nieprzyjaciela. Selektywne użycie terroru pozwoliło Państwu Islamskiemu dotrzeć do wnętrza cyklu decyzyjnego przeciwników. Przykładem zastosowania tej zasady jest zajęcie Mosulu, gdzie dowództwo irackiej armii zostało ocenione jako zdemoralizowane i niezdolne do kierowania obroną miasta. W rezultacie rajdu oddziału PI (ocenianego na ośmiuset bojowników), poprzedzonego celowym i selektywnym wykorzystaniem terroru, doprowadzono do ucieczki z miasta około 30 tysięcy żołnierzy armii irackiej. Jako pierwsi zdezerterowali dowódcy pododdziałów irackich. Rozkazy wysyłane z Bagdadu trafiały w próżnię”.
„Terror i działania psychologiczne używane są również dla wsparcia własnych pododdziałów. Publiczne egzekucje stosowane dla osłabienia morale przeciwnika mogą być traktowane jako forma prowadzenia działań psychologicznych na szczeblu taktycznym” – pisze Tomasz KOWAL w tekście „Teoria i praktyka dżihadu. Krótki przewodnik po świecie terroru„.