Turcja zwiększy poziom wymiany handlowej z Rosją – minister handlu Omer Bolat

omer bolat

Turcja planuje zwiększyć poziom wymiany handlowej z Rosją do 100 mld dolarów rocznie, z obecnych 68 mld dol. – poinformował turecki minister handlu Omer Bolat, cytowany 27 listopada 2023 przez dziennik „Hurriyet”.

Omer Bolat o współpracy z Rosją

.Omer Bolat skomentował weekendowe spotkanie z wicepremierem Rosji Aleksandrem Nowakiem, zorganizowane w ramach 18. posiedzenia wspólnej międzyrządowej rosyjsko-tureckiej komisji ds. współpracy handlowej i gospodarczej.

Obydwa kraje podpisały protokół ustaleń o pogłębieniu stosunków handlowych.

„Protokół, będący mapą drogową określającą trasę, jaką będą podążać stosunki gospodarcze Turcji i Rosji w nadchodzących latach w obszarach handlu, ceł, energetyki, rolnictwa, przemysłu, transportu, turystyki i kontraktacji, wyniesie nasze dwustronne stosunki na wyższy poziom” – oświadczył Omer Bolat.

Turecki minister zauważył, że wolumen handlu między obydwoma krajami wzrósł z 33 mld dolarów w 2013 roku do 68 mld dolarów na koniec roku 2022. Podkreślił, że Turcja i Rosja poczyniły duże postępy, szczególnie w dziedzinach turystyki i energii.

Rosyjscy turyści w Turcji

.„Do końca tego roku będziemy gościć ponad 6 milionów rosyjskich turystów” – wskazał Omer Bolat. Według najnowszych danych tureckiego ministerstwa turystyki, w okresie styczeń-październik największą grupę turystów zagranicznych stanowili Rosjanie.

W pierwszych 10 miesiącach 2023 roku Turcję odwiedziło 5,8 mln Rosjan, w porównaniu z 4,6 mln w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Będziemy też nadal rozwijać wspólne projekty w obszarze gazu ziemnego, energii jądrowej i produktów naftowych” – dodał szef tureckiego resortu handlu. Rosja buduje obecnie pierwszą w Turcji elektrownię jądrową w południowej prowincji Mersin.

Polska miała rację

.Podczas gdy Turcja zacieśnia współpracę z Turcją, kraje Europy Wschodniej usilnie próbują się od Rosji uniezależnić. Temat podejmuje na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jeffrey SONNENFELD, wykładowca na Uniwersytecie Yale: „nie ulegliście grupowemu myśleniu, umieliście w porę dostosować się do zachodzących zmian i zauważyć sygnały ostrzegawcze. Na tym polega prawdziwe przywództwo. Dlatego Polska i jej odważni przywódcy są godnym naśladowania wzorem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej”.

„Wystarczy wziąć pod uwagę niemal cud gospodarczy, którego dokonała Polska. Różne kraje Europy Środkowo-Wschodniej są na różnych etapach odchodzenia od rosyjskiego gazu. Chociaż od czasu inwazji większość z nich zmniejszyła tę zależność, wiele nadal polega na niej w zbyt dużym stopniu. W krajach takich jak Austria, Węgry i Słowacja około 60 proc. dostaw gazu nadal pochodzi z Rosji. Tymczasem Polska niemal całkowicie z nich zrezygnowała, redukując zależność od rosyjskiego gazu do niemal 0 procent” – pisze profesor.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2023
Fot.: Prof. Dr. Ömer Bolat/X