Udaremniono dwa zamachy na papieża Franciszka

próby zamachu na papieża

Podczas podróży Franciszka do Iraku w 2021 r. służby specjalne udaremniły aż dwie próby zamachu na papieża – dowiadujemy się z autobiografii papieża, której publikacja zaplanowana jest na styczeń.

Próby zamachu na papieża Franciszka w podróży

.Udaremnione próby zamachu na papieża zostały opowiedziane w jego pierwszej autobiografii, którą pod tytułem „Hope” (Nadzieja) wypuści do księgarń 14 stycznia 2025 r. wydawnictwo Penguin Random House.

W fragmencie przedrukowanym 17 grudnia we włoskim dzienniku „Corriere della sera” papież wyznaje: „Prawie wszyscy odradzali mi tę podróż, pierwszą w tym zakątku Bliskiego Wschodu, zdewastowanym przez ekstremistyczną przemoc i profanacje ze strony dżihadystów”.

Przypomniał, że trwała wówczas pandemia Covid-19, a zakażony wirusem był wtedy także nuncjusz apostolski w Bagdadzie arcybiskup Mitja Leskovar.

„Przede wszystkim jednak każde źródło wskazywało na bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa – i to do tego stopnia, że do krwawych ataków doszło nawet w przeddzień mojego wyjazdu. Ale ja bardzo chciałem bardzo jechać. Czułem, że powinienem” – przyznał papież.

Następnie opowiedział: „Policja przekazała żandarmerii watykańskiej informację od angielskich służb specjalnych o tym, że kobieta z materiałami wybuchowymi – młoda kamikadze udawała się do Mosulu, by wysadzić się podczas papieskiej wizyty. Ponadto ciężarówka miała ruszyć z pełną prędkością z takim samym zamiarem”.

Jak zaznaczył, mimo wszystko kontynuował swoją podróż.

Podkreślił również, że po wizycie w Mosulu zapytał żandarmerię watykańską, co wiadomo o dwóch niedoszłych zamachowcach.

„Komendant odpowiedział mi lakonicznie: Już ich nie ma. Policja iracka ich namierzyła i wysadziła w powietrze. To również bardzo mnie poruszyło. To także był zatruty owoc wojny” – podkreślił Franciszek.

Podczas historycznej wizyty w Iraku, który Franciszek odwiedził jako pierwszy biskup Rzymu, papież pojawił się w Bagdadzie, na terenie starożytnego miasta Ur, a także w Mosulu i Karakoszu, które wcześniej znajdowały się pod kontrolą Państwa Islamskiego oraz w Irbilu w irackim Kurdystanie.

Burzliwy pontyfikat Franciszka

.Ujawnione w autobiografii Franciszka fakty i jego osobista perspektywa rzucą nowe światło nie tylko na wydarzenia dotychczas nienagłośnione, jak właśnie próby zamachu na papieża, ale również na jego własne odczucia towarzyszące pontyfikatowi. Głęboką analizę tego, jak zmienił się Kościół od czasu wyboru papieża Bergoglio na stolicę Piotrową przeprowadza Michał Kłosowski – zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” w swojej książce „Dekada Franciszka”. Pierwsze 10 lat pontyfikatu red. Kłosowski określa mianem „burzliwej dekady”. „Burzliwa dekada to też zmiana sposobu zarządzania. W 2013 roku odeszła Margaret Thatcher, matka współczesnego konserwatyzmu, chwilę później odeszła Simone Veil, a następnie władzę oddała kanclerz Angela Merkel. W międzyczasie do władzy we Francji doszedł Emmanuel Macron, a we Włoszech Giorgia Meloni. W tym samym czasie w Rosji bez zmian rządzi Władimir Putin a w Chinach Xî Jinping. Zmieniło się także zarządzanie w Kościele – na tle skandali seksualnych odeszli niektórzy hierarchowie, ciężar świata przesunął się na Wschód, a w Kościele zaczęła się epoka synodu o synodalności, który wciąż wymaga dopełnienia i głębszego zrozumienia. Wymieniać można jeszcze długo, ale przyznać trzeba że przypadł Twój pontyfikat Ojcze Franciszku na przysłowiowe bardzo ciekawe czasy” – pisze Michał Kłosowski. Całość jego tekstu znajduje się pod tym linkiem: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/michal-klosowski-pontyfikat-papieza-franciszka/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2024