Łączność Ukrainy ze Starlink ograniczona przez SpaceX

Łączność Ukrainy ze Starlink ograniczona przez SpaceX

Łączność Ukrainy ze Starlink – systemem satelitów, który pozwala na łączność z internetem i kontrolowanie dronów – została ograniczona przez SpaceX. Firma zaznaczyła, że system ma służyć komunikacji i celom humanitarnym, a nie jako broń.

.Ten system nigdy nie miał być wykorzystywany jako broń, jednak Ukraińcy korzystają ze Starlinków w sposób niezgodny z naszymi intencjami, który nie był zapisany w żadnej umowie – powiedziała prezes SpaceX Gwynne Shotwell w środę podczas konferencji w Waszyngtonie.

W rozmowie z dziennikarzami doprecyzowała później, że miała na myśli doniesienia o wykorzystywaniu przez ukraińskich wojskowych Starlinków do kontrolowania dronów – dodał Reuters.

Jesteśmy w stanie ograniczyć im możliwości takiego wykorzystywania terminali – podkreśliła Shotwell i dodała, że takie kroki są “możliwe do podjęcia i już zostały uczynione”. Odmówiła jednak odpowiedzi na prośbę o ich opisanie.

Szefowa SpaceX zaznaczyła, że umowa z ukraińskim rządem zakładała wykorzystywanie Starlinków do celów humanitarnych, takich jak zapewnienie łączności internetowej szpitalom czy cywilom dotkniętym rosyjską inwazją. „Wiemy, że wojsko używa ich do komunikacji i nie mamy z tym problemu, ale naszym zamiarem nigdy nie było wykorzystywanie (Starlinków) do celów ofensywnych” – powiedziała Shotwell.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to ważny środek komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniający wsparcie w walkach i umożliwiający komunikację nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę. Terminale są również wykorzystywane przez odciętych od tradycyjnych metod dostępu do internetu cywili.

Na Ukrainie działa już 30 tys. Starlinków, które stały się częścią infrastruktury krytycznej państwa – informował w połowie stycznia minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. Sprzęt był finansowany i dostarczany przez darczyńców z całego świata, również samą firmę SpaceX. Polska przekazała Ukrainie dotychczas ponad 10 tys. Starlików – podał na początku grudnia ub.r. pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Przestrzeń kosmiczna, jako nowe pole wojny

.Jak wskazał prof. Piotr ORLEAŃSKI, profesor w Centrum Badań Kosmicznych PAN, na rozwój technologii kosmicznej i podboju kosmosu mocno wpływają kwestie polityczne. Profesor wspomina, że obecnie rywalizacja o dominację w kosmosie rozgrywa się między USA a Chinami.

„Oba państwa chcą jako pierwsze zbudować bazę na Księżycu lub krążącą wokół niego. Baza Gateway będzie stanowiła punkt przesiadkowy lub początkowy w misji na Marsa. Nasz naturalny satelita nie jest miejscem, gdzie znajdują się jakieś zasoby, i trudno mówić o jakimś jego ekonomicznym wykorzystaniu. Stanowi on głównie doskonałą bazę do eksperymentów naukowych oraz może być przystankiem w dalszych misjach” – pisał prof. Piotr Orleański.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2023