Ukraina wygra wojnę z Rosją - wyniki sondażu Wall Street Journal

Ukraina wygra wojnę z Rosją - wyniki sondażu Wall Street Journal

Ponad połowa Ukraińców, którym przedstawiono listę możliwych wyników wojny, stwierdziło, że Ukraina wygra wojnę, zdołając wyprzeć Rosję z terytorium, które zajęła w tym roku.

.Wall Street Journal przeprowadził ankietę, z której wynika, że 66 proc. Ukraińców jest przekonanych, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, z uwzględnieniem odbicia terenów zajętych przez Rosjan. Nieco ponad połowa ankietowanych, około 53 proc., stwierdziła, że ich zdaniem siły ukraińskie odniosą jeszcze większe zwycięstwo, wypychając Rosję ze wszystkich terytoriów, które zajęła w ostatnich latach, w tym z Krymu i regionu Donbasu. Około 20 proc. stwierdziło, że wojna prawdopodobnie będzie trwała jako przedłużający się pat wojskowy, podczas gdy tylko 6 proc. stwierdziło, że wojna zakończy się zawieszeniem broni, które pozwoli Rosji zachować okupowane części Donbasu i południa kraju.

Jeden z twórców badania, Vadim Volos, dodaje, że ukraiński optymizm dotyczący sukcesu na polu walki przypomina wiarę.

To nie jest obliczona wiedza oparta na tym, co widzimy na wojnie, ale to prawie jak religijne przekonanie, że ‘musimy wygrać, mówi pracujący nad badaniem Vadim Volos, wiceprezes NORC.

Aaron Zitner, dziennikarz Wall Street Journal, zwraca uwagę na okres, w którym przeprowadzono badanie. Według niego zwiększone nadzieje na sukces ukraińskiej armii miały związek z amerykańskimi obietnicami o wsparciu militarnym.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-13 czerwca, kiedy ukraińskie nadzieje na sukces w wojnie zostały wzmocnione obietnicami ze strony USA o dostarczeniu zaawansowanych systemów rakietowych, które mają dorównać przewadze artylerii rosyjskiej. Zostało ono wykonane przed ostatnimi atakami rakietowymi Rosji na obszary względnego spokoju, takie jak Kijów, oraz zanim siły rosyjskie poczyniły znaczące postępy w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest kontrola całego obszaru Donbasu.

.W sondażu wykorzystano żywych ankieterów do przepytania tysiąca dorosłych, używających telefonu komórkowego z usługą od jednego z ukraińskich operatorów komórkowych, zasadniczo obejmując obszary kontrolowane przez rząd w Kijowie, jak również niektórych Ukraińców, którzy przenieśli się za granicę, ale zachowali ukraińskie usługi komórkowe. Z badania wyłączono okupowany przez Rosję Krym oraz kontrolowane przez separatystów części Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie nie korzysta się z usług ukraińskich operatorów komórkowych.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lipca 2022