Ukraińska kontrofensywa - Jake Sullivan podał datę

Jake Sullivan

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podał możliwą datę gotowości Ukrainy do przeprowadzenia kontrofensywy wobec atakującej ją Rosji.

Jake Sullivan o ukraińskiej kontrofensywie

.Jake Sullivan uważa, że Ukraina Ukraina będzie dążyć do przeprowadzenia kontrofensywy na froncie w 2025 roku, po otrzymaniu uzbrojenia w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej w wysokości ponad 60 mld dolarów.

W wypowiedzi dla brytyjskiej gazety „Financial Times” Sullivan podkreślił, że mimo uruchomienia dostaw uzbrojenia dla ukraińskiej armii w ramach zatwierdzonego przez kongres USA w kwietniu pakietu pomocy wojskowej, na froncie w najbliższym czasie wciąż można spodziewać się rosyjskich sukcesów.

Jego zadaniem, do końca tego roku ukraińskie wojska będą w stanie utrzymywać obecną linię obrony oraz skutecznie odpierać ataki rosyjskiego agresora, ale potrzeba będzie czasu, by nadrobić wielomiesięczne zaległości w przekazywaniu Ukrainie pomocy wojskowej i finansowej.

Jake Sullivan uważa, że celem przyszłej kontrofensywy wojsk ukraińskich będzie odbicie okupowanych obecnie przez Rosjan terytoriów Ukrainy.

„Financiał Times” zauważa, że opinie amerykańskiego doradcy na na temat sytuacji na ukraińsko-rosyjskim froncie oraz perspektyw przyszłej kontrofensywy należy traktować jako odzwierciedlenie stanowiska Białego Domu w perspektywie ewentualnej reelekcji prezydenta Joe Bidena na kolejna kadencję.

Wiara w zwycięstwo Ukrainy

.Putin tej wojny nie wygra, o ile sami w to uwierzymy – przekonuje na łamach „Wszystko co NajważniejszeAndrius KUBILIS, były premier Litwy. Jego zdaniem kraje NATO powinny zobowiązać się do zapewnienia wsparcia wojskowego w wysokości co najmniej 0,25 proc. ich PKB każdego roku, co trzykrotnie zwiększyłoby obecny poziom zachodniego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. To wystarczyłoby, aby Ukraina wygrała, a Rosja przegrała. „Czy opóźnienia i braki zachodniego przemysłu wojskowego w stosunku do potrzeb zbrojeniowych Ukrainy są możliwe do przezwyciężenia? Estońscy eksperci we wspomnianej analizie strategicznej podają racjonalne dane dotyczące ilości i rodzaju broni (nie tylko pocisków artyleryjskich), których Ukraina będzie potrzebować, by uzyskać przewagę nad Rosją – od „rur” artyleryjskich po pociski dalekiego zasięgu typu GMLRS, ATACMS, Storm Shadow / SCALP lub Taurus. Zwiększenie wydolności produkcji tej broni tak, by wytwarzać potrzebne Ukrainie ilości, wydaje się wykonalnym planem na nadchodzące lata. To samo dotyczy produkcji dronów lub szkoleń taktycznych większej liczby ukraińskich żołnierzy na Zachodzie. Wszystkie te potrzeby są łatwe do obliczenia i nietrudne do oszacowania pod względem finansowym, a Zachód jest w pełni zdolny do ich realizacji w najbliższych latach” – pisze Andrius KUBILIS.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 maja 2024