Ukraińskie "Dziady" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

„Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Iwano-Frankiwska od 21 do 25 lutego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Spektakl podkreśla wspólnotę doświadczeń Polski i Ukrainy w konfrontacji z rosyjskim imperializmem. Ukraińskie „Dziady” nie tylko inscenizacja klasycznego dramatu, lecz także akt polityczny.

Polsko-ukraińskie Dziady są uniwersalne, dotyczą doświadczenia człowieka, którego wolność jest naruszana

.Niespełna dwa lata po głośnej inscenizacji „Dziadów” w krakowskim Teatrze Słowackiego, 23 maja 2023 roku Kleczewska wystawiła dramat Mickiewicza w iwanofrankiwskim Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym. „W swojej interpretacji podkreśla aktualność Dziadów jako utworu antyimperialnego. W polskiej literaturze trudno znaleźć inne dzieło, które równie wyraziście opisuje zmagania narodu z rosyjskim zniewoleniem. Wystawienie Dziadów w Ukrainie, w czasie wojny z Rosją, ma niezwykle silny wydźwięk – zarówno dla ukraińskiej, jak i polskiej publiczności” – czytamy na stronie Teatru Dramatycznego.

Kleczewska wybrała się Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego w Iwano-Frankiwsku, by wystawić „Dziady”, wraz z polskim zespołem – scenografem Wojciechem Pusiem, autorem kostiumów Konradem Parolem, choreografką Kayą Kołodziejczyk, kompozytorem Cezarym Duchnowskim. W grudniu 2023 roku po raz pierwszy pokazała dzieło Mickiewicza zrealizowane z aktorkami i aktorami teatru z Iwano-Frankiwska w Polsce, podczas Międzynarodowego Festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie.

„To Dziady czasu wojny, niejeden raz zdarzało się, że pracę przerywały alarmy bombowe, zatem artyści byli w nieustannej gotowości, by w razie potrzeby w każdej chwili uciec do schronu. Ekstremalne okoliczności towarzyszące próbom oraz świadomość, jak wielkie spustoszenia czyni rosyjska inwazja, dały spektaklowi gorącą temperaturę i bezkompromisowość. Powstało przedstawienie zdecydowanie bardziej kameralne od wersji krakowskiej, a jednak pełne oskarżycielskiej siły. +Dziady+ z Iwano-Frankiwska każą Europie przestać oczekiwać wdzięczności od Ukraińców, natomiast stawiają pytanie o to, co jeszcze jesteśmy Ukrainie winni. Ostro traktuje też sprawę tak zwanych kulturalnych sankcji wobec Rosji, uznając, że w ogromnej mierze są one fikcją preparowaną przez zadowolonych z siebie zachodnioeuropejskich pięknoduchów, szukających w tej sytuacji potwierdzenia własnej rzekomej przyzwoitości” – pisano o spektaklu na stronie Festiwalu Boska Komedia.

„Moim zdaniem te polsko-ukraińskie Dziady są uniwersalne, bo dotyczą fundamentalnego doświadczenia człowieka, którego wolność jest naruszana. I to jest doświadczenie nie tylko Polski czy Ukrainy, czy Mickiewicza, to może być doświadczenie każdego” – wskazała cytowana na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego reżyserka.

„Dziady” Mai Kleczewskiej z Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego w Iwano-Frankiwsku zostaną zaprezentowane w dniach 21-25 lutego w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy warszawskich instytucji – Centrum Mieroszewskiego, Domu Spotkań z Historią i Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Spektakl będzie prezentowany w języku ukraińskim z napisami w języku polskim. Po pokazie w niedzielę 23 lutego odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp wolny za okazaniem biletu na spektakl na dowolny termin.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2025