
Od wybuchu wojny systematycznie rośnie liczba firm zakładanych przez obywateli Ukrainy w Polsce – wskazała Aleksandra Wejt-Knyżewskiej z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodała, że od marca 2022 r. założyli oni u nas ponad 17,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Ukraińskie firmy w Polsce stają się tym samym coraz liczniejsze.
.Ekspertka PIE zauważyła, powołując się na dane z Bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), że od wybuchu wojny “systematycznie rośnie liczba zakładanych firm przez obywateli Ukrainy”. “Od początku marca 2022 r. do końca stycznia 2023 r. powstało łącznie 17 tys. 764 jednoosobowych działalności gospodarczych” – poinformowała. Zgodnie z informacjami ekspertki ukraińskie firmy w Polsce stają się coraz bardziej powszechne.
W marcu 2022 r. obywatele Ukrainy otworzyli 296 firm w Polsce – wskazała Aleksandra Wejt-Knyżewska. “Największy przyrost mdm aktywnych jednoosobowych działalności gospodarczych rozpoczynających swoją działalność miał miejsce w kwietniu ub.r., kiedy to niemal trzykrotnie zwiększyła się ich liczba w porównaniu do marca” – wyjaśniła. Natomiast w styczniu 2023 r. liczba ukraińskich firm wpisanych do CEIDG była ponad siedmiokrotnie większa niż w marcu zeszłego roku – dodała.
Ukraińskie firmy w Polsce – najwięcej w woj. mazowieckim
.Większość nowych firm wpisanych do CEIDG, zakładanych przez obywateli Ukrainy zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim (24 proc.) – wyjaśniła Wejt-Knyżewska. Inne województwa, w których dość często zakładane były ukraińskie działalności gospodarcze to dolnośląskie (15 proc.), małopolskie (14 proc.) i pomorskie (11 proc.).
Wśród ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych zakładanych od marca 2022 r. do stycznia 2023 r., 24 proc. zajmowało się budownictwem. “Znaczna grupa ukraińskich firm profilem swojej działalności wpisywała się w sekcje informacja i komunikacja (17 proc.) oraz pozostałą działalność usługową (14 proc.)” – wskazała.
Przedsiębiorcze Ukrainki
.Ukraińskie kobiety – jak zauważyła Wejt-Knyżewska – były właścicielkami 41 proc. zakładanych firm zarejestrowanych w CEIDG od marca 2022 r. do stycznia 2023 r. Ekspertka podkreśliła, że struktura według płci nowozakładanych działalności nie odpowiada strukturze uchodźców wojennych. “W rejestrze obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy, zarejestrowanych było ponad 985 tys. osób (stan na 20.02.2023 r.), z czego 49 proc. stanowiły kobiety, a 11 proc. mężczyźni w wieku produkcyjnym” – zauważyła.
Jej zdaniem oznacza to, że nowozakładane działalności w 2022 r. nie dotyczyły tylko uchodźców wojennych, ale również osób, które przebywały w Polsce już przed wojną. Przedsiębiorstwa założone przez kobiety działały przede wszystkim w branżach: pozostała działalność usługowa (31 proc.), informacja i komunikacja (12 proc.), handel oraz usługi administrowania i działalność wspierająca (10 proc.).
Z kolei mężczyźni zakładali głównie jednoosobową działalność gospodarczą związaną z budownictwem (37 proc.), informacją i komunikacją (21 proc.) oraz transportem i gospodarką magazynową (11 proc.). Piątek jest 366. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
Relacje polsko-ukraińskie najlepsze w historii
.Na temat pogłębienia się bliskości relacji polsko-ukraińskich po rosyjskiej pełnoskalowej agresji na Ukrainę na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Igor ROZKLADAJ w tekście “Ukraińcy i Polacy blisko jak nigdy“.
“Ukraińcy zaczęli poznawać Polskę z bliska – dzięki życiu codziennemu w Polsce ze wszystkimi jego barwami, odcieniami i kontrastami. Taka dyfuzja narodów zdarza się raz na sto lat i jest niepowtarzalną okazją do wzajemnego poznania się. Nie na poziomie partnerów biznesowych czy relacji pracodawca-pracownik, ale na poziomie relacji bezpośrednich, codziennych, pokazujących, jacy jesteśmy naprawdę, ze wszystkimi wadami i zaletami”.
“Dziś 72 proc. Ukraińców uważa Polaków za naród najbliższy im kulturowo. Jednocześnie Rosjanie, o czym wielu Ukraińców było zmuszonych przekonać się na własne oczy, okazali się pod tym względem zbyt odlegli. Trudnością w relacjach polsko-ukraińskich ciągle jest bariera językowa, zwłaszcza dla mieszkańców wschodniej Ukrainy. Jednak ten problem pomagają rozwiązać nowoczesne technologie. Dobrze by było, gdyby Polska i Ukraina wzmocniły wysiłki na rzecz wzajemnej wymiany kulturalnej. Ciągle zbyt rzadko słyszę w ukraińskim radiu polskich wykonawców, a polskie filmy nieczęsto wchodzą na ekrany ukraińskich kin. To zdecydowanie musi się zmienić”.
.”Gdy byłem w Warszawie, zdumiała mnie liczba powiewających wszędzie żółto-niebieskich flag. Jeszcze dwa lata temu nie można było sobie tego wyobrazić. Dwujęzyczne napisy czy specjalne wyjaśnienia dla Ukraińców sprawiają, że w Polsce atmosfera poparcia dla Ukrainy jest po prostu namacalna, wisi w powietrzu. A widok ukraińskojęzycznej książki obok książki polskojęzycznej w księgarni sprawił, że poczułem niesamowitą wdzięczność i radość, że w końcu jesteśmy na dobrej drodze” – pisze Igor ROZKLADAJ.
PAP/Magdalena Jarco/WszystkoCoNajważniejsze/MJ