Unia Europejska przyjęła minimalny globalny podatek od przedsiębiorstw międzynarodowych

Unia Europejska przyjęła minimalny globalny podatek od przedsiębiorstw międzynarodowych

15 procentowy globalny podatek od przedsiębiorstw wielonarodowych został przyjęty przez Unię Europejską. Jest to próba zlikwidowania tzw. rajów podatkowych. Porozumienie ma zablokować możliwość uchylania się od opodatkowania przedsiębiorstw, przede wszystkim do cyfrowych gigantów.

.Jak podaje portal France24, Unia Europejska przyjęła w czwartek minimalny globalny podatek od firm międzynarodowych. 15 procentowy podatek został zaakceptowany, po tym jak przywódcy dali ostateczną zgodę po miesiącach sporów. To przełomowe porozumienie między prawie 140 krajami ma powstrzymać rządy przed obniżaniem podatków, aby zwabić najbogatsze firmy świata na swoje terytorium.

Dziś Unia Europejska zrobiła kluczowy krok w kierunku sprawiedliwości podatkowej i społecznej. Minimalne opodatkowanie jest kluczem do sprostania wyzwaniom, jakie stwarza zglobalizowana gospodarka – powiedział komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Plan został opracowany pod kierunkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju i miał już poparcie Waszyngtonu i kilku głównych gospodarek UE. Ale wdrożenie minimalnego podatku w 27– narodowej Unii Europejskiej już zostało opóźnione, ponieważ kraje członkowskie zgłosiły zastrzeżenia lub przyjęły taktykę blokowania. Ostatnio, niektóre państwa zablokowały formalne przyjęcie podatku, argumentując to niepowiązanymi działaniami, takimi jak sankcje na Rosję.

Na czwartkowym szczycie udało się jednak wynegocjować te opory i podatek wejdzie w życie w całym bloku pod koniec przyszłego roku. Przywódcy z zadowoleniem przyjęli tę decyzję. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jest to projekt bliski jego sercu, a prezydent Francji Emmanuel Macron twierdzi, że Francja forsowała ten pomysł przez ponad cztery lata.

Globalny podatek minimalny to tylko jedna część, znana jako II filar, porozumienia OECD.  Pierwszy filar, który przewiduje opodatkowanie firm tam, gdzie osiągają zyski, aby ograniczyć uchylanie się od opodatkowania, jest skierowany przede wszystkim do cyfrowych gigantów.  Wymaga on międzynarodowego porozumienia, które nie zostało jeszcze sfinalizowane.

Polityka fiskalna krajów Europy Środkowo-Wschodniej

.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zwraca uwagę, że: „Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wprowadziły politykę fiskalną mającą na celu wzmocnienie przedsiębiorców, zmniejszenie bezrobocia i uniknięcie emigracji młodych. Pomysły te zasługują na wdrożenie we Francji, zwłaszcza w kontekście wyzwań ekonomicznych związanych z obecnym kryzysem. Inaczej Francja straci swoją i tak już nadwątloną atrakcyjność dla przedsiębiorców i młodych pracowników”.

„W coraz bardziej scyfryzowanej ekonomii, w której coraz łatwiej przychodzi prowadzić działalność za granicą, kluczowe stają się zachęty podatkowe i uproszczenie procedur administracyjnych. Rozwój firm jednoosobowych we Francji ma olbrzymie znaczenie dla pracowników, w tym młodych. Należałoby rozszerzyć zakres działania tych firm, a także zagwarantować ich długoterminową stabilność” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Polityka fiskalna krajów Europy Środkowo-Wschodniej powinna stanowić wzór dla Francji” [LINK].

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 grudnia 2022