„Unijny Plan Marshalla” dla Ukrainy - zapowiedź ministrów Portugalii, Francji i Niemiec

„Unijny Plan Marshalla”

Europa będzie musiała odegrać kluczową rolę, tak jak zrobiły to USA po II wojnie światowej, aby pomóc w odbudowie Ukrainy – powiedzieli w opublikowanym w czwartek wspólnym wywiadzie dla portalu Politico ministrowie ds. europejskich Portugalii, Francji i Niemiec. „Unijny Plan Marshalla” dla Ukrainy będzie konieczny, aby proces odbudowy tego państwa po wojnie zakończył się sukcesem.

„Unijny Plan Marshalla” dla Ukrainy

.”Europa będzie musiała odegrać kluczową rolę, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone z Planem Marshalla, aby pomóc w odbudowie Ukrainy” – powiedział portugalski sekretarz stanu ds. europejskich Tiago Antunes. Niemiecka minister stanu Anna Luehrmann, zapytana czy w związku z tym UE aktywnie włączy się w budowanie nowoczesnej demokratycznej administracji w krajach przystępujących do Wspólnoty, odpowiedziała, że Europa będzie musiała „zapewnić bardzo konkretne wsparcie techniczne, wysyłając ekspertów, którzy pomogą zbudować solidną administrację, system sądowniczy i tak dalej”.

Unia wielu prędkości?

.Wtórowała jej francuska minister Laurence Boone: „wzmocnienie rządów prawa, sądownictwa, niezależności mediów, walki z korupcją, finansowania partii – wszystko to jest bardzo istotne”. Jednocześnie troje ministrów zaproponowało rozwiązanie akcesyjne, które – jak zauważa Politico – jest de facto wprowadzeniem Unii różnych prędkości, czyli czegoś, co było dotychczas tematem tabu.

Kwestia akcesji Ukrainy do UE

.”Musimy inaczej myśleć o rozszerzeniu. Kiedyś było tak, że po spełnieniu wszystkich kryteriów można było przystąpić do UE. Teraz mówimy, że wasze przystąpienie do UE leży w naszym fundamentalnym interesie bezpieczeństwa. Będziemy wspierać was w spełnianiu niezbędnych kryteriów. To inny sposób myślenia. I sądzę, że ten sposób myślenia naprawdę dotarł do wszystkich stolic UE, także do Brukseli” – powiedziała Luehrmann. Jednak Boone doprecyzowała, w czym tkwi sedno takiej propozycji: „Nasza trójka przygląda się niektórym propozycjom stopniowego przystępowania do UE.”

Udział Polski w odbudowie Ukrainy

.Na temat konieczności udziału polskiego kapitału w odbudowie Ukrainy na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście “Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady“.

“Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”.

“Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.

.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 sierpnia 2023