Unikatowe odkrycie w Wietnamie. Wiekowa łódź dwukadłubowa

Podczas wykopalisk archeologicznych w miejscowości Thuan Thanh, która jest położona w prowincji Bac Ninh w północnym Wietnamie, archeolodzy odkryli dwie wyjątkowo dobrze, wręcz doskonale, zachowane starożytne łodzie. Znalezisko to jest wyjątkowe nie tylko z uwagi na wiek, ale przede wszystkim z tego powodu, iż łodzie te tworzą razem jedną dużą łódź. Znalezisko zostało opisane przez archeologów jako jedyna znana na świecie starożytna łódź dwukadłubowa.
Wiekowa łódź dwukadłubową – unikatowe odkrycie w Wietnamie
.Najnowsze unikatowe odkrycie w Wietnamie zaskoczyło badaczy. Archeolodzy podczas prac badawczych w Thuan Thanh w północnowietnamskiej prowincji Bac Ninh odsłonili jedyną znaną na świecie starożytną łódź dwukadłubową. Jak stwierdzili eksperci taka podwójna konstrukcja kadłubowa w przypadku starożytnych łodzi do tej pory była niespotykana w przypadku badań archeologicznych na całym świecie.

.W przekonaniu archeologów najnowsze znalezisko z Thuan Thanh ma potencjał do ujawnienia nieznanych dotąd informacji na temat szlaków handlowych, jakie w starożytności przebiegały przez region Azji Południowo-Wschodniej. Łodzie zostały wydobyte spod dna stawu rybnego w pobliżu cytadeli Luy Lau.
Pierwotne odkrycie miało miejsce w grudniu 2024 roku, gdy miejscowy mieszkaniec, Nguyen Van Chien, podczas prac przy renowacji stawu rybnego natknął się na krawędzie zakopanych łodzi. Zdając sobie sprawę z potencjalnego znaczenia znaleziska, niezwłocznie powiadomił władze, co doprowadziło do przeprowadzenia pilnych wykopalisk w marcu 2025 roku przez specjalistów z wietnamskiego Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki, którzy współpracowali z Instytutem Archeologii Akademii Nauk Społecznych Wietnamu.
Ile lat liczy naprawdę odkryta łódź dwukadłubowa?
.Początkowo archeolodzy przypuszczali, że odkryte obiekty to proste łodzie wydrążone z jednego pnia drewna. Jednak po tygodniach starannych wykopalisk ujawniono znacznie bardziej złożoną i bezprecedensową konstrukcję: dwa równoległe kadłuby, z których jeden ma około 15 metrów długości i 2,1 metra szerokości, a drugi jest nieco mniejszy, gdyż mierzy 14 metrów długości i 1,5 metra szerokości. Zostały one ustawione w odległości około dwóch metrów od siebie. Co najbardziej niezwykłe, solidna drewniana belka łączy dzioby obu kadłubów – fakt te sugeruje, że funkcjonowały one jako jedna, bardziej potężna jednostka. Jak podkreślają archeolodzy, jest to pierwsza taka znana starożytna konstrukcja – podobne znalezisko nie jest znane w światowych zapisach archeologicznych.

.Każdy z kadłubów jest pomysłowo podzielony na sześć przedziałów o różnej głębokości, z których najgłębszy sięga około 1,5 metra. Przedziały te wypełnione były warstwami piasku i mułu, które archeolodzy starannie usunęli i przefiltrowali, odkrywając liczne nasiona owoców oraz inne artefakty. Analiza tych organicznych pozostałości ma szansę ujawnić, jaki dokładnie ładunek przewożono na tych łodziach. Wiadomo, że na tych łodziach transportowano owoce, ale badacze będą musieli jeszcze określić jakie były ich dokładne rodzaje – oprócz tego zamierzają ustalić geograficzne pochodzenie drzew owocowych z których to zostały one pozyskane.
Miejsce odkrycia ma szczególne znaczenie. Staw rybny znajduje się zaledwie w odległości niecałego kilometra od starożytnej cytadeli Luy Lay (znanej również jako Luy Lau) – twierdzy, która w starożytnej historii Wietnamu pełniła ważną rolę obronę oraz była jednocześnie ważnym ośrodkiem miejskim. Badacze spierają się, czy łódź ta pochodzi z czasów dynastii Han (111 p.n.e. – 203 n.e.), co potwierdzałoby jej wstępną starożytną klasyfikację, czy też może pochodzi z czasów panowania dynastii Ly i Tran (111 p.n.e.-203 n.e.). Wątpliwości w tej materii dopiero rozwieje nadchodzące datowanie metodą radiowęglową.
Marcin Jarzębski