Posążek z Taposiris Magna. Poznaliśmy egipską władczynię

Taposiris Magna

W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego portowego miasta Taposiris Magna, który znajduje się w odległości 45 km od Aleksandrii w Egipcie, archeolodzy odkryli wyjątkowe artefakty pogrzebowe oraz meteorologiczne. Skarby te były ukryte pod ścianą jednej świątyni, która była przeszukiwana. Najbardziej znaczącym odkrytym zabytkiem w tym miejscu okazał się mały posąg kobiety noszącej królewską koronę. Zdaniem dużej grupy archeologów mała rzeźba może przedstawiać słynną Kleopatrę Wielką. Nie wszyscy badacze podzielają jednak ten osąd.

Unikatowy posążek z Taposiris Magna

.Podczas ostatnich badań w Taposiris Magna odkryto szereg interesujących zabytków – żaden z nich nie mógł się jednak równać z małym posągiem, jaki znajdował się przy ścianie jednej z przeszukiwanych starożytnych egipskich świątyni. W przekonaniu znacznej części ekspertów kunsztownie wykonana figura najprawdopodobniej przedstawia egipską władczynię Kleopatrę VII, która słynęła ze swojej wybitnie pięknej urody oraz romansów z dwoma największymi rzymskimi wodzami w historii: Juliuszem Cezarem oraz Markiem Antoniuszem. Pozostali badacze twierdzą natomiast, że zidentyfikowane popiersie prawdopodobnie przedstawia kogoś innego.

Biała i wykonana z marmuru figurka jest na tyle mała, że mieści się w całości w jednej dłoni. Jak wynika z oświadczenia Egipskiego Ministerstwa Turystyki i Zabytków, odkryty obiekt przedstawia kobietę w królewskiej koronie. Kathleen Martinez, archeolog kierująca egipsko-dominikańskim zespołem prowadzącym wykopaliska na tym terenie, uważa, że statuetka przedstawia Kleopatrę VII. Żyjąca w latach 69–30 p.n.e. Kleopatra VII była ostatnim władcą z macedońskiej dynastii Ptolemeuszy, której rządy rozpoczęły się w 305 r. p.n.e., gdy Ptolemeusz I Soter, będący jednym z generałów Aleksandra Wielkiego, rozpoczął rządy nad starożytnym Egiptem.

Kleopatra Wielka, czy nieznana władczyni z czasów rzymskich?

.Jednak jak czytamy w oświadczeniu, pozostali archeolodzy nie wierzą, iż mały monument rzeczywiście przedstawia Kleopatrę Wielką. W ich przekonaniu posążek ten najprawdopodobniej przedstawia księżniczkę lub inną królewską kobiecą postać. Zahi Hawass, były egipski minister ds. zabytków, który nie brał udziału w odkryciu, ale w przeszłości prowadził wykopaliska na terenie Taposiris Magna, stwierdził, że jego zdaniem popiersie pochodzi z okresu jaki miał miejscu już po czasach Kleopatry, a nie w ich trakcie, informuje portal „Live Science„.

„Dokładnie przyjrzałem się temu popiersiu. To wcale nie jest Kleopatra; to dzieło rzymskie” — napisał Zahi Hawass w wywiadzie mailowym przeprowadzonym przez portal „Live Science”. Jak podkreśl ekspert, w czasach panowania dynastii Ptolemeuszów faraonów przedstawiano w stylu egipskim, a nie rzymskim. Okres rzymski w Egipcie rozpoczął się w 30 roku p.n.e., po śmierci Kleopatry. Lokalizacja jej grobowca do dzisiaj pozostaje nieznana.

Taposiris Magna to miasto założone około 280 roku p.n.e. w pobliżu Morza Śródziemnego. Znajdowało się tam wiele świątyń poświęconych Ozyrysowi, Izydzie i innym bóstwom. W pobliżu kobiecego popiersia w świątyni Taposiris Magna znaleziono fragment innego popiersia przedstawiającego króla w nakryciu głowy „Nemes” — charakterystycznym hełmie, który zakrywa głowę i opada na ramiona. Nie wiadomo jednak, którego króla przedstawia to popiersie.

Liczne artefakty z Taposiris Magna

.Archeolodzy odkryli również 337 monet, z których wiele przedstawia wizerunek Kleopatry VII. Wszystkie monety znajdowały się w pobliżu spornego popiersia. Ponadto badacze znaleźli różnorodne inne artefakty, takie jak lampki oliwne, brązowy pierścień poświęcony Hathor — bogini nieba związanej z płodnością i miłością — oraz amulet z wygrawerowaną inskrypcją: „Sprawiedliwość Ra powstała” (Ra był bogiem słońca). Wszystkie artefakty zostały znalezione blisko siebie i były częścią „depozytu fundacyjnego” w świątyni — wynika z oświadczenia. Starożytni Egipcjanie często zakopywali zestaw przedmiotów tuż przed rozpoczęciem budowy ważnej struktury. Takie pochówki przedmiotów są dziś nazywane depozytami fundacyjnymi.

Zespół archeologów w trakcie badań odkrył także pozostałości innej świątyni w Taposiris Magna, która była użytkowana przez jej wyznawców mniej więcej w okresie pomiędzy IV a II wiekiem p.n.e., czyli w czasach panowania dynastii Ptolemeuszów. W pobliżu tej świątyni odnaleziono także nekropolię z co najmniej 20 grobami.

.Archeolodzy prowadzili także badania podwodne, gdzie znaleźli ludzkie szczątki, ceramikę oraz niezidentyfikowane i niedatowane struktury. Kathleen Martinez i jej zespół pracują na tym stanowisku od ponad dekady. W trakcie badań prowadzonych przez archeologów odkryto pozostałości licznych świątyń, grobowców oraz rozległy tunel, który znajdował się pod jednym z miejsc kultu religijnego. Dawniej Martinez sugerowała, że w Taposiris Magna może znajdować się grobowiec Kleopatry VII, jednak teoria ta cieszy się niewielkim poparciem wśród innych archeologów.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 grudnia 2024
Fot. Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.