Unikatowy rzymski sarkofag z Cezarei. Zabytek przedstawia Dionizosa i Herkulesa

rzymski sarkofag

W trakcie wykopalisk w Cezarei, której ruiny znajdują się nad Morzem Śródziemnym w Izraelu, archeolodzy odkryli unikatowy marmurowy sarkofag pochodzący z czasów starożytnego Rzymu. Zidentyfikowany rzymski sarkofag z Cezarei przedstawia mitologiczną scenkę, w ramach której bóg wina Dionizos pije trunki alkoholowe wraz z greckim herosem Herkulesem.

Unikatowy rzymski sarkofag z Cezarei

.Cezara Nadmorska, znana także pod nazwą Cezarei Palestyńskiej, była starożytnym miastem portowym położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego, której pozostałości znajdują się na terenie dzisiejszego Izraela, między Tel Awiwem a Hajfą. Ten kwitnący niegdyś portowy ośrodek miejski został zbudowany w latach 22–10 p.n.e. na polecenie króla Judei Heroda Wielkiego, informuje portal „Arkeonews„.

Wcześniej na obszarze tym znajdowało się helleńskie miasto Pyrgos Stratonos (Stratonospyrgos). Nowe miasto otrzymało nazwę Cezarea, gdyż zostało ono tak nazwane na cześć rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta (Cezara). Cezarea od samego początku była ważnym miastem portowym. Zarazem w czasach rzymskich, jak i bizantyjskich, stanowiła ona centrum regionu. Właśnie z tych powodów ruiny tego miasta obfitują w liczne skarby archeologiczne, czego kolejnym przykładem jest odkopany niedawno unikatowy rzymski sarkofag z Cezarei.

Ile lat liczy niezwykły sarkofag z Cezarei?

.Misternie wyrzeźbiony i częściowo zakopany pod wydmami został odkryty przez archeologów Nohara Shahara i Shaniego Amita, którzy moment odkrycia tego skarbu przyrównali do sceny żywcem wyjętej z filmu. Po usunięciu przez nich miękkiego piasku przed ich oczami ukazały się misternie wyrzeźbione przedstawienia bogów, zwierząt i drzew. Najbardziej spektakularnym elementem tego dzieła był jednak ten fragment dzieła, który przedstawiał Herkulesa leżącego na lwiej skórze i podnoszącego kubek do picia.

Sarkofag, który według archeologów pochodzi z II lub III wieku n.e., został przetransportowany do specjalnego laboratorium konserwatorskiego Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w którym to specjaliści mozolnie odrestaurowali i złożyli całe dzieło. Odtworzone sceny ukazują Dionizosa otoczonego istotami mitologicznymi, takimi jak menady, satyrowie, Hermes, Pan, lwy i tygrysy — wszyscy przedstawieni w atmosferze świętowania, co prawdopodobnie symbolizuje podróż zmarłego do zaświatów.

.„To absolutnie pierwszy raz, kiedy scena konkursu picia wina między Dionizosem a Herkulesem została odnaleziona na sarkofagu w naszym regionie. […] Choć postać boga Dionizosa jest powszechnym motywem w rzymskich sarkofagach, to jednak takie przedstawienie konkursu picia było dotąd znane jedynie z mozaik w miastach takich jak Cezarea, Zippori czy Antiochia — nigdy wcześniej nie pojawiło się w rzeźbiarskiej sztuce sepulkralnej” – stwierdziła archeolog Nohar Shahar, stojąca na czele zespołu badaczy.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 czerwca 2025
Fot. Izraelski Urząd ds. Starożytności.