Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią [ranking CWUR]

Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 395. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Za nim jest Uniwersytet Warszawski – na 427. pozycji, dalszą pozycję – 627 zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Czołówkę zdominowali Amerykanie, z Harvard University na czele.
Uniwersytet Jagielloński w rankingu The Center for World University Rankings
.CWUR analizuje dane dotyczące 21 tys. uniwersytetów z całego świata, do rankingu wchodzi 2 tys. najlepszych. Do tej stawki zakwalifikowało się 40 polskich szkół wyższych i instytutów badawczych. Wśród nich najwyższe – 395. miejsce – zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej, na 427. miejscu, znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 627. miejscu, Politechnika Warszawska zajęła 754. miejsce, a Instytut Fizyki Jądrowej PAN – 775 miejsce. Na 856 pozycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest 869. W pierwszym tysiącu, na 937 miejscu, znalazł się jeszcze Uniwersytet Wrocławski.
Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Wrocławski Uniwersytet Medyczny – 895 miejsce. Kolejna polska uczelnia medyczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny – zajął 916 miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazło się osiem uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań – czyli od 2012 r.
Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Princeton University, University of Pennsylvania, Columbia University, Yale University oraz University of Chicago. Czołówka była niemal identyczna w kilku poprzednich edycjach rankingu.
W drugiej dziesiątce – poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych – uplasowały się – japoński Uniwersytet Tokijski i francuski Université de recherche Paris Sciences et Lettres. Dwudziestkę zamyka brytyjski University College London.
Center for World University Rankings (CWUR) to jedyny globalny ranking uniwersytetów, który powstaje w oparciu o dane gromadzone samodzielnie przez centrum. Większość rankingów światowych opiera się na ankietach i danych przesyłanych przez uczelnie – podkreślono w informacji prasowej z WUM, w której uczelnia ta poinformowała o swoim wyniku.
Ranking uniwersytetów CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów. Ranking powstawał w Arabii Saudyjskiej, a od 2016 r. siedziba Center for World University Rankings mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Nowy ranking szanghajski i wciąż te same pytania o polskie uczelnie
.Pojawiają się głosy, że polskie uczelnie w rankingach są nisko, ponieważ są zbyt małe. Jednak gdyby osiągnięcia czołowych polskich uczelni znormalizować do ich wielkości, to Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazłyby się w dziesiątej setce, co oznacza, że oprócz dobrych uczonych jest na tych uczelniach też dużo osób, których wkład w naukę jest niewielki – pisze prof. Leszek PACHOLSKI.
Budując listy wskaźników i dyscyplin, twórcy rankingu myśleli o znaczeniu nauki i szkolnictwa wyższego dla gospodarki, stąd wspomniane wyżej pominięcie nauk humanistycznych i rozbudowana lista dyscyplin technicznych. Żeby jednak docenić znaczenie nauk społecznych i uwzględnić zwyczaje publikacyjne zajmujących się nimi uczonych, postanowiono, że publikacje indeksowane w Social Science Citation Index™ będą liczone podwójnie.
W rozmowach o uczelniach często pojawia się kategoria „top ten” – najlepsza dziesiątka światowej superligi uczelni (osoby w USA mają zwykle na myśli uczelnie amerykańskie). W tej kategorii istotnych zmian nie było. Oxford wyprzedził Princeton, a Caltech (California Institute of Technology) zrównał się z Columbia University. Uniwersytety w tej grupie, mimo iż w szerszej opinii publicznej są do siebie dość podobne, sporo się między sobą różnią i pełnią nieco odmienne role w systemie nauki i szkolnictwa wyższego. Uniwersytet Stanforda kształci więcej twórców nowych technologii, a położony w pobliżu Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley – więcej teoretyków. Ciekawą ilustracją może być umożliwiony przez portal ARWU ranking „wydajności akademickiej”, mierzący istotne osiągnięcia uczelni na zatrudnionego badacza. Nie zaskakuje, że na pierwszym miejscu jest Caltech, na trzecim Princeton, ale na czwartym miejscu, przed MIT, Cambridge i Stanford pojawia się Rockefeller University, maleńka uczelnia badawcza kształcąca tylko na studiach doktoranckich. W tej kategorii w Europie w ścisłej czołówce są oprócz Cambridge jeszcze trzy europejskie uczelnie: Politechnika w Lozannie i dwie szkoły budujące reputację na medycynie – Karolinska Institutet i Uniwersytet w Heidelbergu.
Na jednej stronie portalu ARWU mieści się 30 uczelni, dlatego wygodnie jest przyjrzeć się, jak ta przodująca, bardzo różnorodna trzydziestka wygląda. Znakomita większość to uczelnie z USA – 19, poza tym 4 brytyjskie, 3 chińskie i po jednej z Japonii, Kanady, Francji i Szwajcarii. Połowa to uczelnie publiczne, w tym 6 amerykańskich. Jeśli chodzi o wielkość, to mediana wynosi ok. 20 tys. studentów. Największy jest Uniwersytet w Toronto, na którym studiuje 82 tys. studentów (26. miejsce), potem wszystkie 3 uniwersytety chińskie i dwa publiczne amerykańskie z ponad 50 tys. studentów każdy. Z drugiej strony mamy Uniwersytet Rockefellera, na którym studiuje 248 studentów, i publiczny Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco z trzema tysiącami studentów.
Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-leszek-pacholski-polskie-uczelnie-w-rankingach/
PAP/ LW