Uniwersytet Łódzki. Program obchodów 80-lecia

Kapsuła czasu, juwenaliowe koncerty, pikniki, wystawy zdjęć oraz uroczyste posiedzenie Senatu uczelni – znalazły się w programie obchodów 80-lecia, które obchodzi Uniwersytet Łódzki. Cykl jubileuszowych wydarzeń zainauguruje w kwietniu konferencja, której tematem będzie popularyzacja nauki.

Uniwersytet Łódzki kształci prawie 26 tys. osób studiujących na ponad 90 kierunkach

.W tym roku największa łódzka uczelnia świętuje 80-lecie istnienia. Okrągły jubileusz – jak podkreślają przedstawiciele UŁ – ma być okazją, by poprzez cykl zaplanowanych wydarzeń szerzyć wartościową wiedzę naukową i budować dialog ze społeczeństwem.

„Chcemy uczcić 80-lecie Uniwersytetu Łódzkiego w aktywny i integracyjny sposób, by jeszcze bardziej wzbudzić poczucie wspólnoty i odczarować naukę. W związku z jubileuszem zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, które pozwolą nam powrócić do tego, co dla nas ważne: do wspólnoty, dialogu i współpracy” – zapowiedziała rzeczniczka UŁ Iwona Ptaszek-Zielińska.

Obchody otworzy w kwietniu konferencja zatytułowana „Popularyzacja w akcji! Droga do otwartości i dostępności nauki”. UŁ zorganizuje ją wspólnie ze Stowarzyszeniem PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”.

„Uniwersytet Łódzki coraz bardziej otwiera się na mówienie o nauce w fajny, przystępny sposób, czyli tak, żeby łatwo było zrozumieć, po co ta nauka jest, czy jakie odkrycia może przynieść. Konferencja będzie doskonałym przykładem dyskusji na ten temat. Chcemy, żeby społeczeństwo zauważyło, że jesteśmy potrzebni, że to, co robimy, rzeczywiście zasługuje na uznanie” – wyjaśnił prorektor UŁ ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis.

Konferencja rozpocznie się 6 kwietnia i potrwa trzy dni. W programie są panele dyskusyjne, prelekcje i warsztaty, które poprowadzą popularyzatorzy nauki z całej Polski.

„To będą trzy dni obrad i prelekcji najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjadą również przedstawiciele instytucji wspierających naukę i szkolnictwo wyższe. Ostatniego dnia zaplanowano obrady zespołu doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. działań na rzecz promocji polskiej nauki za granicą” – dodała Honorata Pytloch-Ogieniewska z Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności UŁ.

Najwięcej jubileuszowych wydarzeń zaplanowano w maju. To m.in. dzień piknikowy dla całych rodzin, juwenalia z koncertami gwiazd, wspólne zdjęcie studentów, pracowników i miłośników uniwersytetu, którzy utworzą napis „I love UŁ”. Na terenie osiedla akademickiego zakopana zostanie również „kapsuła czasu”. „Planujemy umieścić w niej pamiątki, które kojarzą się studentom z latami spędzonymi na uniwersytecie, zdjęcia, nagrania. Zamurujemy ją na terenie naszego akademickiego osiedla i wyjmiemy ją za 20 lat na stulecie uczelni” – tłumaczył przewodniczący Samorządu Studentów UŁ Paweł Żaboklicki.

Z kolei grono akademickie jubileusz uczci podczas uroczystego Senatu UŁ 26 maja. Weźmie w nim udziałem m.in. doktor honoris causa UŁ prof. Krzysztof Pomian, który wygłosi wykład. W planach jest też wystawa wybranych dhc Uniwersytetu Łódzkiego.

80 lat historii uniwersytet chce zaprezentować na wystawie stworzonej z fotografii dokumentujących życie uczelni, która będzie pokazana w czerwcu na 24. Fotofestiwalu. Z kolei jesienią w przestrzeni miejskiej będzie można oglądać wystawę poświęconą najwybitniejszym kobietom łódzkiej nauki.

Uniwersytet Łódzki powstał 24 maja 1945 r. Uczelnia była kontynuatorem tradycji oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej utworzonej w Łodzi w 1928 roku. W momencie powstania składała się z trzech Wydziałów: humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego i prawno-ekonomicznego. W roku akademickim 1945/1946 działalność rozpoczęło już sześć wydziałów: farmaceutyczny, humanistyczny, lekarski, matematyczno-przyrodniczy, prawno-ekonomiczny i stomatologiczny. Pierwszym rektorem został prof. Tadeusz Kotarbiński, filozof, logik i etyk zaangażowany w sprawy społeczne, organizator powojennego życia akademickiego w Polsce.

Obecnie na uczelni kształci się prawie 26 tys. osób studiujących na ponad 90 kierunkach i w szkołach doktorskich oraz pracuje 4 tys. osób – naukowców i naukowczyń, dydaktyków i dydaktyczek oraz osób niebędących pracownikami naukowymi. UŁ ma 12 wydziałów, filię w Tomaszowie Mazowieckim, bibliotekę, wydawnictwo, przedszkole, liceum ogólnokształcące, British International School of the University of Lodz i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców.

Polska nauka już wie, jak przyciągać świat

.W ostatniej dekadzie Polska dzięki atrakcyjnej ofercie dydaktycznej, skierowanej do studentów i naukowców, pozycjonuje się, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, w czołówce krajów europejskich. Dążymy do usytuowania naszych uczelni jako partnerów i konkurentów dla prestiżowych ośrodków akademickich z przekonaniem, że niesiemy cenne doświadczenia i odkrycia, które zmienią bieg przyszłości.

Zgodnie z rezultatami projektu Atlas z 2022 roku, realizowanego z inicjatywy Institute of International Education, Polska plasuje się na szóstym miejscu w Europie pod względem liczby studentów zagranicznych. Sam fakt, że aż 7,3 proc. osób pobierających naukę w naszym kraju to obcokrajowcy, pozwala wierzyć w siłę naszej edukacji, która nie ma granic i dociera do najdalszych zakątków świata. W dobie globalizacji, gdy nacisk kładzie się na tworzenie wspólnej płaszczyzny badawczej, absolwenci polskich uniwersytetów odgrywają rolę ambasadorów dziedzictwa narodowego po powrocie do krajów macierzystych by poszerzać wiedzę o możliwościach, jakie oferuje im Polska.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) już od sześciu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia. Szczególnym osiągnięciem Agencji jest jej zaangażowanie w drugi największy w Europie program mobilnościowy – CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej) – w którym kraje Grupy Wyszehradzkiej, Austria oraz Bałkany mogą intensyfikować współpracę akademicką. To tylko niewielki fragment naszego bogatego portfolio dla studentów, naukowców i instytucji. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim.

Ustawodawca, nadając NAWA tak szerokie kompetencje, miał świadomość, że istniejące podmioty szkolnictwa wyższego potrzebują komponentu międzynarodowego. Wyzwania współczesności – pandemia COVID-19 czy wojna na Ukrainie – wypełniły misję NAWA o zdolność do bieżącego reagowania na zachodzące zmiany. Niespełna miesiąc od wybuchu wojny byliśmy w stanie uruchomić program pomocowy dla studentów i doktorantów z Ukrainy („Solidarni z Ukrainą”), a dla naukowców za naszą wschodnią granicą, we współpracy z najbardziej prestiżową agencją grantodawczą na świecie, National Science Foundation, realizujemy program IMPRESS-U, który polega na zakładaniu trilateralnych zespołów badawczych amerykańsko-polsko-ukraińskich. Celem tej inicjatywy jest inkluzja ukraińskiego środowiska akademickiego w międzynarodowe standardy badawcze.

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dawid-kostecki-polska-nauka-juz-wie-jak-przyciagac-swiat/

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 marca 2025