Upamiętniono rocznicę buntu w Birkenau
Buntowi więźniów z Sonderkommando w obozie Auschwitz II-Birkenau, do którego doszło 7 października 1944 roku, poświęcona będzie sesja edukacyjna online przygotowana przez należące do Muzeum Auschwitz międzynarodowe centrum edukacji. Odbędzie się w 80. rocznicę wydarzenia.
Największy bunt w historii obozu Auschwitz – Birkenau
.Sonderkommando tworzyła specjalna grupa więźniów, głównie Żydów, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.
Odpowiedzialna w Muzeum Auschwitz za projekty edukacyjne dr Maria Martyniak poinformowała, że podczas sesji wykłady wygłoszą historycy z centrum badań w placówce. O zamierzeniach więźniów, przebiegu i skutkach buntu opowie dr Igor Bartosik. Dr Piotr Setkiewicz przybliży zagadnienie buntów i grupowych ucieczek więźniów w kontekście szans powodzenia generalnego powstania przeciw załodze SS.
Wydarzenia z 7 października 1944 r. były największym w dziejach obozu buntem i próbą ucieczki. Zorganizowali go więźniowie Sonderkommando. Podpalili i poważnie uszkodzili jedno krematorium oraz zaatakowali przebywających w pobliżu esesmanów. Niektórym udało się przeciąć ogrodzenie i wydostać z obozu. Podczas pościgu wszyscy zbiegowie zostali otoczeni przez esesmanów i zamordowani. Ogółem w czasie buntu zginęło około 450 więźniów z Sonderkommando.
Sesja odbędzie się 7 października. Udział w niej jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesłać do 4 października przy użyciu formularza pod adresem: https://forms.gle/Zx8oMmwXiS7nADq98. Po tym terminie uczestnicy otrzymają link do sesji na platformie Zoom.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”
.Rszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB