Niemiecki Tagesschau relatywizuje uprowadzanie dzieci z Ukrainy

Niemiecki Tagesschau relatywizuje uprowadzanie dzieci z Ukrainy

Uprowadzanie dzieci z Ukrainy stało się podstawą do wydania nakazu aresztowania dla oskarżonego o zbrodni wojenne Władimira Putina. Ponad 16 tys. ukraińskich dzieci zostało od początku wojny uprowadzonych przez Rosję. Niektórym z rodziców udało się już sprowadzić dzieci z powrotem do domów, pokonując wiele trudności – donosi z Kijowa Tobias Dammers, korespondent dziennika „Tagesschau”. Skupia się na tym, że dzieci te mogą swobodnie wrócić do domu.

„Ukraińskie dzieci mogą wrócić do domu”

.Dziennikarz opisuje jeden z przykładów udanego powrotu do domu – historię 16-letniego Ihora i jego matki Nataliji Lysewycz, pochodzących ze wsi Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Rejon ten został podbity przez Rosję w pierwszych dniach inwazji. „Nastąpiło osiem miesięcy rosyjskiej okupacji, a wraz z nią – dostęp wyłącznie na rosyjskich mediów. Lysewycz opowiada, że nie słyszano tam nic o wojennych okrucieństwach, takich jak w Buczy czy Irpieniu. Okupacja stała się codziennością” – opisuje „Tageschau”.

To same matki wysyłały swoje dzieci do Rosji – przekonuje „Tagesschau”

.Matka zgodziła się na „zbyt kuszącą, aby ją odrzucić” propozycję rosyjskich władz okupacyjnych – wyjazd Ihora na obóz letniskowy w rosyjskim mieście Anapa, z dala od strefy walk na Ukrainie. Ten wyjazd miał trwać kilka tygodni, ale sprawy potoczyły się inaczej. Wakacje zamieniły się w porwanie. Chłopiec powrócił z Rosji dopiero po czterech miesiącach.

Według ukraińskich źródeł Ihor jest jednym z ponad 16 tys. dzieci i młodzieży uprowadzonych przez Rosję w czasie wojny. Ihora udało się sprowadzić z Rosji do domu na początku marca. Jego powrót z obozu był wielokrotnie przekładany przez rosyjskie władze.

„Traktowanie było dobre, nie było przemocy ani siłowej reedukacji”

.Jak ocenił Ihor w rozmowie z dziennikarzem „Tagesschau”, w Rosji wraz z nim było ponad tysiąc ukraińskich dzieci. Traktowanie było „dobre”, nie było przemocy ani prób reedukacji. „Dzieciom zapowiedziano, że zostaną wysłane do rosyjskich rodzin adopcyjnych lub domów opieki. Ponadto w obozie mówiono, że ci, którzy zechcą zostać w Rosji, otrzymają pieniądze” – opowiadał Ihor dziennikarzowie.

Kontakt chłopca z matką został urwany, kobieta „bała się, że już nigdy nie zobaczy syna”. W sprowadzeniu syna z Rosji pomogła jej organizacja SOS Wioski Dziecięce Ukraina. Kobieta musiała pojechać osobiście do Rosji po chłopca. „Trasa wiodła przez Polskę i Białoruś do granicy z Rosją. Stamtąd musiała jechać do Moskwy, a potem na południe Rosji do Anapy. To tysiące kilometrów, dwa tygodnie w podróży. Po drodze były osoby udzielające pomocy” – wyjaśniła kobieta. Jak podkreśliła, ona i inne matki miały mówić o „odwiedzeniu” swoich dzieci, a nie o „odbieraniu ich”.

„Bez problemu mogłam odebrać syna” – przekonuje matka uprowadzonego syna w „Tagesschau”

.Po przyjeździe do Anapy także matce Ihora złożono propozycję pozostania w Rosji. „Inne matki, które były w Rosji, również potwierdzają otrzymanie takich ofert. Ale po podpisaniu kilku dokumentów (Natalija Lysewycz) mogła bez problemu zabrać ze sobą Ihora” – pisze „Tagesschau”.

Jak potwierdziła ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, do tej pory na Ukrainę udało się przywieźć z powrotem 323 spośród porwanych dzieci. „Te operacje sprowadzania odbywały się bez przyzwolenia Rosji, bez okupu, bez niczego w zamian. To nie jest wymiana” – podkreśliła Herasymczuk w rozmowie z niemieckim dziennikarzem. J

Jak pisze „Tagesschau”, nie w każdym przypadku udaje się ukraińskim rodzicom i organizacjom pozarządowym odzyskanie dzieci. Daria Kasjanowa z SOS Wioski Dziecięce Ukraina potwierdziła, że zdarzały się już „odmowy” ze strony rosyjskich obozów czy rodzin adopcyjnych, mimo że ukraińscy krewni mieli przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Uratowane z Rosji nastolatki zgłaszały, że groziło im powołanie do rosyjskiej armii. „Wiele spośród uprowadzonych ukraińskich dzieci musiało przejść :program edukacji patriotycznej”, w ramach którego szerzona jest antyukraińska propaganda” – podkreśliła Kasjanowa.

„Bezpieczna przyszłość ukraińskich dzieci zapewniona w Rosji”

.Uprowadzanie dzieci z Ukrainy jest odmiennie przedstawiane przez rosyjską telewizję, która przekonuje, że „dzięki przybranym rodzicom dzieci zostaną uratowane przed zawieruchą wojenną na Ukrainie i będą mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość” – pisze „Tagesschau”.

Jak potwierdziła niedawno w wywiadzie dla kremlowskiej telewizji rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, „380 dzieci zostało już przekazanych do 20 regionów kraju”. Sama też zaadoptowała 15-latka z Doniecka, czym pochwaliła się w rozmowie z Putinem.

Uprowadzanie dzieci z Ukrainy to potwierdzona zbrodnia wojenna

.Międzynarodowy Trybunał Karny wydał 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jako odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Tego samego dnia MTK wydał także nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. Rosja, nie uznająca MTK, stwierdziła, że nakaz aresztowania jest „prawnie nieważny”.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2023