Urny z epoki żelaza sprzed 3 tys. lat. Unikatowe odkrycie w Niemczech

W trakcie wykopalisk prewencyjnych prowadzonych na obszarze położonym pomiędzy miastami Moisburg i Immenbeck w Dolnej Saksonii w Niemczech archeolodzy odkryli szereg wiekowych zabytków, którymi okazały się urny sprzed kilku tysięcy lat. Zidentyfikowane pochówki zostały datowane na późną epokę brązu.
Urny z epoki żelaza
.Za prace badawcze realizowane przy drodze znajdującej się pomiędzy miastem Moisburg i Immenbeck odpowiedzialni byli naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Hamburgu. Na czele zespołu badaczy stał archeolog dr Jochen Brandt. Specjaliści odsłonili liczne urny, które są datowane na późną epokę brązu, która odpowiada okresowi lat 1200-600 p.n.e.
Urny od tysiącleci przez całą historią są w różnych kulturach powszechnie wykorzystywanym naczyniem do przechowywania prochów zmarłych. Przeważnie były one wykonywane z takich materiałów jak ceramika, kamień, szkło lub metal. Znajdujące się na nich wzory i zdobienia odzwierciedlały wierzenia kulturowe, style artystyczne społeczności z których ludzie ci się wywodzili. Na bazie tego jak były ozdobione takie urny badacze często są w stanie też określić status społeczny zmarłych, którzy byli w nich pochowani, informuje portal „Arkeonews„.
Urny takie pełniły rozmaite funkcje. Oprócz głównej funkcji związanej z przechowywaniem prochów pełniły one także funkcję symboliczną. Urny takie (na których to zresztą często znajdowały się inskrypcje dotyczące zmarłego) były często chowane do grobów wraz z innymi dobrami grobowymi, które to miały na celu uczcić zmarłą osobę i towarzyszyć jej w życiu pozagrobowym. Archeologiczne analizy urn sprzed wieków dostarczają bezcenne informacje na temat starożytnych rytuałów pogrzebowych, tradycji artystycznych czy struktur społecznych.

Doskonale zachowane zabytki sprzed 3 tys. lat
.Chociaż eksperci zdawali sobie sprawę z dużego potencjału archeologicznego tego miejsca, jakie stanowi droga pomiędzy dolnosaksońskimi miastami Moisburg oraz Immenbeck, gdyż pierwsze analogiczne urny zidentyfikowano tam już w latach 30. XX wieku, to i tak byli zaskoczeni tymi znaleziskami, a w szczególności dobrym stanem zachowania tych zabytków. „Po raz pierwszy od wielu lat udało nam się wydobyć kompletne pochówki kremacyjne z obszaru na którym intensywnie jest uprawiane rolnictwo. Zwykle takie urny prawie całkowicie padają ofiarą intensywnego, nowoczesnego rolnictwa” – powiedział dr Jochen Brandt.
Wspomagani przez wolontariuszy badacze z Muzeum Archeologiczne w Hamburgu podczas wykopalisk na tym terenie wydobyli oraz odkopali prawie 30 grobów kremacyjnych w postaci urn. Zgodnie z typowymi praktykami pochówku z późnej epoki brązu, większość urn została znaleziona w obrębie skrytek zbudowanych z kamieni polnych i pierwotnie była przykryta pojedynczym dużym kamieniem.
.„Niestety, co jest również bardzo charakterystyczne dla tego okresu, w urnach znajduje się bardzo niewiele rzeczy poza skremowanymi kośćmi zmarłych” – stwierdził dr Jochen Brandt. Istnieje jednak nadzieja, że naukowe badanie skremowanych szczątków – popiołów pozostałych po kremacji – przyniosą dalsze informacje. Obecnie trwają starania o fundusze na analizę tych szczątków, co potencjalnie mogłoby ujawnić płeć i wiek osób, które żyły około 3000 lat temu i których to szczątki zostały pochowane w tych pochówkach kremacyjnych.
Marcin Jarzębski