Urządzenie LISTER zbada co kryje się we wnętrzu Księżyca

LISTER

NASA wyśle na naturalnego satelitę Ziemi, lądownik Blue Ghost 1, a na nim zostanie umieszczony instrument LISTER (Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity), który pomoże odkryć co Księżyc skrywa pod swoją powierzchnią.

.Najbliższym ciałem sąsiadującym z Ziemią w Układzie Słonecznym jest jej Księżyc, ale do tej pory naukowcy fizycznie zbadali jedynie 5 proc. jego powierzchni. Dopiero w 2023 roku – na podstawie danych z czasów kampanii Apollo i bardziej szczegółowych badań przeprowadzonych w latach 2011-2012 przez misję NASA GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) – naukowcy ostatecznie ustalili, że Księżyc ma płynne jądro zewnętrzne otaczające stałe jądro wewnętrzne.

Ponieważ NASA planuje dalszą eksplorację Srebrnego Globu w ramach kampanii Artemis, która ma być przygotowaniem do przyszłych misji na Marsa, lepsze zrozumienie Księżyca liczącego 4,5 miliarda lat pomoże badaczom i astronautom znaleźć najbezpieczniejsze sposoby eksploracji, życia i pracy na powierzchni obcych światów.

Lepsze poznanie naturalnego satelity Ziemi będzie głównym celem najnowocześniejszego instrumentu naukowego o nazwie LISTER (Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity), jednego z 10 ładunków, które mają polecieć w 2025 roku, na pokładzie kolejnej dostawy w ramach inicjatywy CLPS (Commercial Lunar Payload Services) NASA i który zostanie przeniesiony na powierzchnię przez lądownik księżycowy Blue Ghost 1 firmy Firefly Aerospace.

Fot. NASA/Firefly Aerospace

.Opracowany wspólnie przez Texas Tech University w Lubbock i Honeybee Robotics z Altadena w Kalifornii, LISTER będzie mierzył przepływ ciepła z wnętrza Księżyca. Jego zaawansowane wiertło pneumatyczne będzie penetrować trzy metry w głąb zapylonego regolitu Srebrnego Globu.

Co pół metra system zatrzyma się i wyrzuci specjalnie zaprojektowaną sondę termiczną. LISTER zmierzy dwa różne aspekty przepływu ciepła – gradient termiczny, czyli zmianę temperatury na różnych głębokościach – oraz przewodność cieplną, czyli zdolność materiału podpowierzchniowego do przenoszenia ciepła.

„Wykonując podobne pomiary w wielu miejscach na powierzchni Księżyca, będziemy mogli zrekonstruować ewolucję termiczną Księżyca. Pozwoli to astronomom prześledzić procesy geologiczne, które ukształtowały naszego naturalnego satelitę od jego początków jako kuli stopionej skały, która stopniowo stygła, uwalniając wewnętrzne ciepło w przestrzeń kosmiczną” – mówi Seiichi Nagihara z Texas Tech.

.Jak tłumaczą badacze, potwierdzenie skuteczności działania wiertła może przyczynić się do rozwoju i ulepszenia tej technologii, która umożliwi przyszłą eksplorację Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Dane, które zbierze LISTER pomogą naukowcom lepiej zrozumieć geologię Księżyca, co pomoże w astronautom przebywającym na Księżycu w ramach kampanii Artemis.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2025
Fot. NASA