USA pytają Europę, co konkretnego może zrobić dla Ukrainy

Stany Zjednoczone zapytały europejskich sojuszników, czego potrzebują od Waszyngtonu, aby uczestniczyć w ustaleniach, które odpowiedzą, jakie są gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformowała agencja Reutera.
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy
„Jakie, jeśli w ogóle, wymagania dotyczące wsparcia ze strony USA uznałby państwa rząd za niezbędne do udziału w ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa? W szczególności, jakie krótko- i długoterminowe zasoby będą państwa zdaniem wymagane od USA?” – brzmi jedno z pytań amerykańskiego dokumentu.
Media, w tym Reuters, informowały, że USA zwróciły się do europejskich sojuszników z pytaniami o to, co mogłyby one wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. W niedzielę agencja dotarła do pełnego tekstu sześciopunktowego dokumentu. Kwestia pomocy od Waszyngtonu zostanie – zdaniem Reutersa – „z zadowoleniem przyjęta przez wiele europejskich rządów, które jasno stwierdziły, że mogą zapewnić gwarancje bezpieczeństwa tylko przy wsparciu USA”.
„Jeśli siły wojskowe krajów trzecich miałyby zostać rozmieszczone na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego, jaką wielkość takich sił dowodzonych przez Europejczyków uważaliby Państwo za niezbędną? Jak i gdzie siły te zostałyby rozmieszczone i na jak długo?” – cytuje kolejne z pytań Reuters.
Prócz tego w dokumencie poruszone zostały kwestie „dodatkowych zdolności i wyposażenia”, jakie Europa byłaby w stanie zapewnić Ukrainie w celu „poprawienia jej pozycji negocjacyjnej i zwiększenia presji na Rosję”.
Stany Zjednoczone zapytały też sojuszników o możliwości zwiększenia przez UE sankcji wobec Rosji i bardziej rygorystyczne traktowanie tych, które już zostały przyjęte.
Rozmowa Trump-Putin
.Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych w związku z wojną na Ukrainie.
Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która zakończyła się w niedzielę, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg powiedział, że Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.
Kellogg powiedział też w Monachium m.in. o konieczności większego egzekwowania sankcji na Rosję, w tym potrzebie ograniczenia dochodów Kremla z tytułu sprzedaży ropy naftowej. W przyszłym tygodniu sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i specjalny wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff mają przybyć do Arabii Saudyjskiej, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie.
Ukraina może wygrać tę wojnę
.W opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Ukraina może wygrać tę wojnę” amerykańscy eksperci w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA Peter ROUGH i Wesley K. CLARK polemizują z krytykami dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Analitycy udowadniają w nim, iż Stany Zjednoczone nie popełniły błędu udzielającej dużej pomocy militarnej, finansowej, gospodarczej Ukrainie, gdyż zwycięstwo Kijowa leży w interesie samego Waszyngtonu.
„Celem Putina jest odseparowanie Ukrainy od jej zachodnich pomocników oraz doprowadzenie do starcia jeden na jeden, z którego może wyjść zwycięsko. Częściowo dzięki wsparciu Ameryki Putinowi się to jednak nie udaje. Z pomocą Zachodu Ukraina osłabiła jednego z najważniejszych adwersarzy USA. Do chwili obecnej Ukraińcy zniszczyli 11 638 elementów rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 2218 czołgów podstawowych, 2535 pojazdów przeciwpiechotnych, 276 dział holowanych, 255 wyrzutni rakietowych, 84 samoloty, 101 śmigłowców oraz 13 okrętów wojennych – i to wszystko bez przelania ani jednej kropli amerykańskiej krwi. Ukraina może wygrać tę wojnę. Jej działania osłabiają rosyjskie siły i logistykę, mocno nadwerężając układ sił w Rosji, czego wynikiem był spektakularny marsz Jewgienija Prigożyna na Moskwę”.
„Wyzwolenie ukraińskich terytoriów leży w interesie Zachodu. Dotyczy to także powiązanego mocno z Ukrainą Półwyspu Krymskiego, którego odbicie przywróci Ukrainie swobodny dostęp do Morza Czarnego i umożliwi wznowienie wymiany handlowej ze światem zewnętrznym. Bez tego Ukraina stanie się bezbronnym podmiotem uzależnionym na stałe od zachodniej pomocy. Dlatego krajom Zachodu bardziej opłaca się wspierać Ukrainę teraz, niż ponosić dużo większe koszty w przyszłości. Otwarty umysł to wielka wartość, jak słusznie zauważył Mill, a za nim Gfoeller i Rundell. Jednak nikt roztropny nie powinien dopuszczać możliwości istnienia alternatywnego świata, w którym Rosja poniewiera swymi sąsiadami bez żadnych ograniczeń, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu” – piszą Peter ROUGH i Wesley K. CLARK – cały tekst [LINK].
PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW