Ustawa o wychowaniu patriotycznym - Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił jej założenia

Władysław Kosiniak-Kamysz

15 sierpnia pod pomnikiem Wincentego Witosa odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Minister stwierdził, że uczestnictwo w takich wydarzeniach „jest wyrazem patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny, ale także uszanowania i upamiętnienia wspólnej historii Polski”. Ustawa o wychowaniu patriotycznym będzie nowym ważnym aktem prawnym, przedstawił jej założenia.

Wincenty Witos premier polskiej niepodległości

.Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał do historycznej roli Wincentego Witosa, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 roku. — 28 lipca 1920 misja obrony państwa wydawała się straceńcza, niemożliwa — powiedział Kosiniak-Kamysz, przypominając o decyzji Józefa Piłsudskiego, który powierzył Witosowi misję stworzenia rządu.

Minister obrony zaznaczył, że jedność jest kluczowa dla osiągania wielkich rzeczy, ale żeby się zjednoczyć, trzeba znać swoje korzenie. — Trzeba wiedzieć, skąd się jest, jakie są nasze korzenie, jaka jest nasza tradycja — mówił pod warszawskim pomnikiem Wincentego Witosa. Według wicepremiera patriotyzm to „miłość do ojczyzny, praca dla niej, szacunek dla drugiego człowieka oraz poszanowanie historii, tradycji i wartości konstytucyjnych”.

Pielęgnowanie tradycji w młodym pokoleniu

.Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił także, że ludowcy pielęgnują tradycje, które mają istotne znaczenie dla przyszłości Polski. Zwrócił uwagę na konieczność inwestycji w młode pokolenie, w naukę oraz budowanie „patriotyzmu gospodarczego”. Tym samym minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie ustawy o wychowaniu patriotycznym, która ma być programem nie tylko dla szkół, ale także dla całego systemu edukacji narodowej. — To nie ma być nowy przedmiot w szkole. Nie da się wychowania patriotycznego zamknąć do jednego przedmiotu — wyjaśniał, podkreślając, że program ma obejmować odwiedzanie miejsc pamięci historycznej oraz promować literaturę ważną dla polskiej tożsamości, w tym dzieła Miłosza, Sienkiewicza, Mickiewicza, czy Tokarczuk. — To ma być program dla szkół ale też to ma być program stworzona komisji edukacji narodowej która będzie ten program akceptować; to ma być program, który w różnych elementach będzie wychowaniem patriotycznym; to ma być odwiedzenie miejsc ważnych dla polski, dla naszej historii. Miejsc związanych czy to z Powstaniem Warszawskim, z II Wojną Światową, z Bitwą pod Racławicami, z tymi zrywami niepodległościowymi, powstańczymi i regionalnymi wydarzeniami, które zmieniały bieg rzeczywistości i zmieniały nasze oblicze, tak jak Powstanie Wielkopolskie, które stało się powstaniem dla całej Polski — podkreślił wicepremier.

Rzeczpospolita miejscem dla wszystkich

.Wicepremier zaprosił wszystkich do współpracy przy projekcie, który ma wspierać inicjatywy pozarządowe zajmujące się wychowaniem patriotycznym oraz inwestycjami w nauki. Podkreślił jednocześnie, że polski patriotyzm może pomieścić w sobie wszystkich, o różnych poglądach, których jednak łączy miłość do Ojczyzny. — O tym jest ta ustawa i jest program kościuszkowski wsparcia dla fundacji pozarządowych, które będą realizować działania na rzecz wychowania patriotycznego, wycieczek, odwiedza różnych miejsc pamięci. To jest też program imienia Pana Profesora Banacha, wielkiego polskiego matematyka, inwestycji w najnowocześniejsze, najlepsze eksperymenty z matematyki, fizyki, chemii, żeby budować patriotyzm gospodarczy. To jest cały zestaw rozwiązań, do których wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy — podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Ustawa o wychowaniu patriotycznym – nowoczesny patriotyzm

.Do wielkich rzeczy jesteśmy zdolni, jak jesteśmy zjednoczeni — mówił na konferencji wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. — Ale żeby być zjednoczonym, trzeba wiedzieć skąd się jest, skąd się wyrasta. Jakie są nasze korzenie, jaka jest nasza tradycja — dodał minister obrony narodowej,  stwierdzając także że ważne jest wiedzieć, czym w ogóle jest dziś patriotyzm. — To miłość do ojczyzny, to praca dla niej, to szacunek dla drugiego człowieka, to jest poszanowanie dla historii i tradycji i wartości konstytucyjnych; praw człowieka, demokracji, szacunku dla poglądów i światopoglądów i odmienności. Bo Rzeczpospolita to różnorodne państwo i wspólnota. Ale zjednoczona może być właśnie w miłości do ojczyzny. Patriotyzm to jest miłość do ojczyzny, która w różny sposób może się wyrażać — podkreślił.

Podczas konferencji Kosiniak-Kamysz wspomniał także o drugim projekcie, dotyczącym utworzenia instytutu imienia Wincentego Witosa, który ma upamiętniać zarówno Bitwę Warszawską, jak i rolę Witosa w odzyskiwaniu niepodległości Polski.

Oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 sierpnia 2024