W 2021 r. ponad 3000 osób straciło życie w przeprawach morskich do Europy - wynika z raportu ONZ

W 2021 r. ponad 3000 osób straciło życie w przeprawach morskich do Europy - wynika z raportu ONZ

W 2021 r. ponad 3000 osób straciło życie w przeprawach morskich do Europy – wynika z raportu ONZ

.Ponad 3000 osób ubiegających się o azyl, uchodźców, migrantów zginęło lub zaginęło w zeszłym roku podczas prób dotarcia do Europy szlakami morskimi przez Morze Śródziemne i Atlantyk – wynika z piątkowego raportu agencji ONZ ds. uchodźców.

Tysiące Afrykańczyków każdego roku odbywa długą, niebezpieczną podróż do Europy, często przemierzając pustynię Sahara i opuszczając północnoafrykańskie wybrzeża na małych, nadmuchiwanych łodziach, uciekając przed trudnościami lub szukając lepszego życia. W zeszłym roku UNHCR zgłosiło 3 077 osób jako zmarłych lub zaginionych, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku 2020.

„Obserwujemy gwałtowny wzrost liczby ofiar”, powiedziała Shabia Mantoo z UNHCR na spotkaniu informacyjnym w Genewie. „To niepokojące.”

UNHCR zaczął publikować skonsolidowane dane dotyczące liczby ofiar w 2019 r., a liczba ofiar śmiertelnych rosła każdego roku.

Do tej pory w 2022 roku 553 osoby zostały uznane za zmarłe lub zaginione i, podobnie jak w poprzednich latach, większość z nich zginęła na środkowym szlaku śródziemnomorskim – wynika z danych.

Liczba ta nie obejmuje osób zaginionych na szlakach lądowych, takich jak pustynia Sahara, ani tych, którzy zginęli w ośrodkach przetrzymywania prowadzonych przez przemytników, gdzie ci, którzy przeżyli, donoszą o przemocy seksualnej, przymusowych małżeństwach i pracy.

Jak powiedział Mantoo, zabici i zaginieni pochodzą z wielu krajów Afryki Północnej i Subsaharyjskiej, w tym z Tunezji, Maroka, Mali, Gwinei, Erytrei, Egiptu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu, a także z Iranu, Syrii i Afganistanu.

„Wzywamy do podjęcia działań humanitarnych i rozwojowych, które należy wzmocnić, aby rozwiązać problem czynników, które w pierwszej kolejności zmuszają ludzi do przemieszczania się” – dodała.

.Powtórzyła również swoje obawy dotyczące pushbacków, po opublikowaniu w zeszłym roku raportu Biura Praw Człowieka ONZ, w którym stwierdzono, że Unia Europejska ponosi częściową winę za śmierć ludzi na Morzu Śródziemnym z powodu nieodpowiadania na wezwania o pomoc i utrudniania działań humanitarnych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2022