W 2022 r. w 20 krajach świata przeprowadzono 883 egzekucje
Według dorocznego raportu Amnesty International (AI) w 2022 r. na całym świecie przeprowadzono 883 egzekucje w przynajmniej 20 krajach. Liczba ta wzrosła o 53 proc. w stosunku do 2021 r. i jest największą liczbą egzekucji sądowych odnotowanych na świecie od 2017 r. Organizacja wskazała też, że 6 krajów zniosło karę śmierci w całości lub częściowo.
.W raporcie wskazano, że liczba egzekucji wykonywanych na świecie wzrasta. W 2022 r. egzekucje wykonano w przynajmniej 20 krajach. Rok wcześniej skazanych tracono w 18 państwach. W kilku krajach – Birmie, Afganistanie, Autonomii Palestyńskiej, Kuwejcie i Singapurze – powrócono do wykonywania wyroków śmierci.
„W awangardzie tego gwałtownego wzrostu, w który nie wliczają się tysiące egzekucji wykonanych – jak się powszechnie uważa – w Chinach, znajdują się państwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej” – sprecyzowała na swojej stronie AI. Rok wcześniej stracono w tym regionie 520 osób, a w 2022 – 825.
W Arabii Saudyjskiej tylko jednego dnia wykonano 81 wyroków. W Iranie niemal podwojono liczbę egzekucji, ich liczba wzrosła z 314 do 576, a w Arabii Saudyjskiej potrojono: w 2022 stracono 196 osób, a rok wcześniej 65. Wzrost odnotowano też w Stanach Zjednoczonych z 11 do 18.
„Kraje w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej naruszyły prawo międzynarodowe, gdy przyspieszały egzekucje w 2022 roku, i bezdusznie lekceważąc życie ludzkie. Liczba osób pozbawionych życia dramatycznie wzrosła w całym regionie; Arabia Saudyjska dokonała egzekucji oszałamiających 81 osób w ciągu jednego dnia. Ostatnio, w desperackiej próbie zakończenia powstania ludowego, Iran dokonał egzekucji ludzi po prostu za korzystanie z prawa do protestu” – powiedziała Agnès Callamard, sekretarz generalna Amnesty International.
Jak zauważa Amnesty International, wielu krajach wyroki śmierci i egzekucje są ukrywane. Do tej grupy państw należą Chiny, Korea Północna i Wietnam. „O ile nie wiadomo, ile osób dokładnie stracono w Chinach, o tyle jasne jest, że państwo to nadal wykonuje najwięcej wyroków śmierci na świecie” – uważają eksperci Amnesty International.
Egzekucje wznowiono w pięciu krajach w 2022 r. – Afganistanie, Kuwejcie, Mjanmie, państwie Palestyna i Singapurze. W sześciu natomiast zniesiono karę śmierci. Kazachstan, Papua Nowa Gwinea, Sierra Leone i Republika Środkowoafrykańska zniosły karę śmierci za wszystkie przestępstwa, podczas gdy Gwinea Równikowa i Zambia zniosły karę śmierci tylko za zwykłe przestępstwa.
„W okrutnym zwrocie akcji, blisko 40% wszystkich znanych egzekucji dotyczyło przestępstw związanych z narkotykami. – powiedziała Agnès Callamard. Tego typu egzekucje naruszają międzynarodowe prawa człowieka, które stanowią, że egzekucje powinny być przeprowadzane tylko za „najpoważniejsze przestępstwa”.
Podczas gdy egzekucje wzrosły, całkowita liczba zarejestrowanych wydanych wyroków śmierci pozostała zasadniczo taka sama, z niewielkim spadkiem z 2052 w 2021 r. do 2016 w 2022 r.
Ludzie uciekają z Afganistanu
.O trudnej sytuacji Afgańczyków pisał Mateusz M. Krawczyk. Jak wskazał „Sytuacja Afgańczyków jest wynikiem bezpośredniej interwencji sił USA i NATO. Także Unia Europejska nie jest tylko obserwatorem tych wydarzeń, ale na poziomie państw członkowskich ponosi za nie odpowiedzialność”.
„Ani Europa, ani kraje sąsiadujące, ani Stany Zjednoczone nie przyjmą tysięcy uchodźców z Afganistanu. Przeciwnie, zrobią wszystko, aby zapobiec eskalacji obecnej sytuacji w coś, co nazwano „kryzysem migracyjnym” – podkreślił Mateusz M. KRAWCZYK.
Oprac. KR