W 2026 r. internet będzie w każdym domu w Polsce

internet

Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu – zapowiedział w piątek minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

.Jak zaznaczył szef resortu cyfryzacji, warunkiem udziału w konkursie na budowę infrastruktury sieci szerokopasmowej jest to, że jeśli dany przedsiębiorca zdecyduje się zainwestować w dany obszar, to musi przyłączyć 100 proc. punktów adresowych, które znajdują się na jego terenie.

Internet w każdym domu w Polsce

.”Nie będzie już wybierania przez operatorów tego, co się opłaca, co jest tańsze, gdzie można więcej zarobić. Jeśli zdecyduje się na dany obszar, to będzie musiał zapełnić wszystkie tzw. białe plamy” – zapewnił Janusz Cieszyński, który wraz z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą uczestniczył w piątek w konferencji „Internet w całej Polsce. Dla gospodarstw, szkół, dla każdego obywatela”.

Podczas konferencji ogłoszony został konkurs na budowę infrastruktury sieci szerokopasmowego internetu. Jak wskazał minister cyfryzacji, na początku lipca ma ruszyć nabór firm zainteresowanych udziałem w konkursie. „Opublikowaliśmy dokumentację konkursową, po opublikowaniu dokumentacji konkursowej ruszamy z naborem. Chcemy jeszcze w tym roku rozstrzygnąć ten nabór, by firmy miały czas zakończyć te inwestycje do 2026 r.” – powiedział Cieszyński.

Wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki

.Jak podkreślił Grzegorz Puda, Polska powinna rozwijać się w sposób zrównoważony, co oznacza m.in. „możliwości rozwoju w obszarze cyfryzacji”. „Zakładamy, że dzięki wsparciu z ogłoszonych właśnie konkursów dla operatorów telekomunikacyjnych ponad 1,7 mln gospodarstw domowych uzyska dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 MB/s” – wskazał szef MFiPR. Zwrócił uwagę, że taki dostęp uzyskają też przedsiębiorcy, „którzy świadczą o rozwoju naszego kraju, a także miejsca istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego, takie jak np. służba zdrowia czy podmioty lecznicze”.

Efektem tych działań, jak przekazał Puda, będzie zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki i zapewnienie dostępu do internetu dla każdego obywatela. Według niego tego typu inwestycje pomogą też przyciągnąć na nasz rynek nowych inwestorów. „Celem jest ułatwienie życia obywatelom oraz zwiększenie bezpieczeństwa” – zaznaczył minister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie dla szerokopasmowej infrastruktury cyfrowej

.Puda wyjaśnił, że w najbliższych latach wsparcie dla nowoczesnej szerokopasmowej infrastruktury cyfrowej będzie realizowane ze środków programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy, a także częściowo z Krajowego Planu Odbudowy. „W sumie kwota, którą będziemy mogli wykorzystać, to 7 mld zł wsparcia ze środków zewnętrznych, a łącznie cały program będzie opiewał na 10 mld zł” – poinformował Puda.

Minister cyfryzacji zapewnił, że dzięki tym inwestycjom telekomunikacyjnym, które będą realizowane ze środków europejskich „uda się wypełnić tzw. białe plamy na mapie Polski, gdzie dotąd nie było internetu”. „Nasz plan na 2026 r. – praktycznie w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu” – zapewnił Janusz Cieszyński.

Rozwój inwestycji prywatnych firm

.Zaznaczył, że to są środki, które będą wspierały inwestycje prywatne firm. „Chcemy rozwijać polską gospodarkę i dawać szanse małym, regionalnym operatorom, którzy od wielu lat zagospodarowują mniejsze obszary naszego kraju” – powiedział Cieszyński.

Cieszyński zwrócił uwagę, że pod adresem internet.gov.pl można sprawdzić informacje zarówno o tym, jakie usługi dostępu do internetu są dostępne w danym punkcie adresowym, jak i na temat inwestycji w tym zakresie, jakie będą realizowane pod wskazanym adresem – czy to ze środków UE, czy ze środków prywatnych operatorów. W serwisie internet.gov.pl można też zgłosić zapotrzebowanie na dostęp do sieci – zauważył szef MC. Chodzi o to, jak podkreślił, „by każdy (…) zainteresowany tym, żeby taka inwestycja powstała w jego okolicy, mógł zgłosić (…) że chciałby, aby pod danym adresem pojawiło się szybkie łącze”.

Program Polska Cyfrowa 2014-2020

.Jak poinformowano w piątkowym komunikacie MFiPR, ogłoszona inwestycja będzie kontynuacją celów z Programu Polska Cyfrowa 2014-2020, który trwa do końca 2023 r. „POPC przyczynił się także do realizacji programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której praktycznie wszystkie szkoły w Polsce mają dostęp do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego internetu” – wskazano. Dzięki wsparciu z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 do końca 2023 r. dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskało ponad 2 mln gospodarstw domowych i ponad 11 tys. – dodano. 

E-demokracja w dobie cyfryzacji

.Na temat cyfrowego oblicza współczesnej polityki, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Demokracja w czasach e-polityki„.

„Użyty w tytule termin (niekiedy cyfrowa polityka bądź e-demokracja) wykorzystywany jest od pewnego czasu do określenia coraz częstszego zjawiska stosowania cyfrowych metod komunikacji w działaniach politycznych. Postępowanie takie ma już powszechny charakter – z jednej strony wiele internetowych grup dyskusyjnych i portali społecznościowych zostało w ostatnich latach silnie upolitycznionych, nierzadko w drodze przemyślanych działań propagandowych, a z drugiej strony skuteczność wszelkiej działalności politycznej okazuje się dzisiaj w istotnym stopniu uzależniona od umiejętności wykorzystywania komunikacji cyfrowej. Cyfrowe oblicze polityki szybko się rozprzestrzenia, przechodząc od początkowych zastosowań ograniczonych do głosowań wyborczych i udostępniania programów partyjnych do formowania opinii publicznej czy do wyrażania protestów, inicjowania zamieszek, a nawet nawoływania do podjęcia działań rewolucyjnych”.

„Dyskusje prowadzone przez polityków na temat regulacji dotyczących portali społecznościowych, a także odczucia zdecydowanej większości z nas wskazują jednoznacznie na zagrożenia ze strony komunikacji cyfrowej – niezależnie od jej oczywiście niekwestionowalnych zalet w wielu obszarach naszego życia. Pojawiające się coraz częściej konkretne potwierdzenia tych zagrożeń dobitnie wskazują na konieczność szeroko zakrojonych działań, nadających wyraźny priorytet społecznej odpowiedzialności portali w obliczu możliwych, niezwykle szkodliwych konsekwencji wykorzystywania internetu, a w szczególności łamania fundamentalnych zasad demokracji”.

.”Unaocznieniem takiego działania była niedawna i ciągle w istocie trwająca sytuacja związana z wyborami prezydenckimi w Brazylii. Przytoczmy choćby jeden z przykładów propagandowego wykorzystania internetu w tym kraju. Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników wyborów dziesiątki tysięcy użytkowników komunikatora Telegram otrzymało wiadomość z mapką zatytułowaną Beach Trip (wycieczka na plażę), na której jednak zamiast informacji o ciekawych miejscach wypoczynku wskazano na coś zupełnie innego. Wymieniono mianowicie rozsiane po całej Brazylii 43 miejscowości, z których 8 stycznia 2023 r. miały wyjechać autobusy wiozące chętnych na wspaniałą imprezę w stolicy kraju. Dostępne były także dane kontaktowe kierowców tych autobusów. Na intencje organizatorów delikatnie wskazywał zamieszczony tam również komentarz wykluczający udział w spotkaniu dzieci i osób w starszym wieku, a dopuszczający do udziału wyłącznie osoby gotowe do uczestnictwa w grach polegających m.in. na strzelaniu do figur przedstawiających przestępców lub, co już chyba było jawną zapowiedzią możliwej awantury, policjantów” – pisze prof. Michał KLEIBER.

PAP/Magdalena Jarco/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 czerwca 2023