W angielskim Carlisle odkryto dwie monumentalne głowy rzymskich posągów

głowy

Podczas wykopalisk na terenie klubu krykietowego w miejscowości Carlisle w północnej Anglii archeolodzy odkryli dwie monumentalne głowy posągów, które prawdopodobnie pochodzą z początku III wieku.

.Nowe wykopaliska w Carlisle rozpoczęły się w poniedziałek 22 maja 2023 r. i już zaledwie po dwóch dniach od rozpoczęcia prac archeolodzy odkryli niezwykłe skarby z czasów rzymskiej Brytanii. Jedno ze znalezisk może przedstawiać Fortunę, czyli rzymską boginie szczęścia.

Tajemnicze głowy rzymskich posągów

.Jedna z odkrytych głów rzymskich posągów przedstawia mężczyznę, a druga kobietę. Zdaniem archeologów znaleziska mogą przedstawiać Septymiusza Sewera i jego żonę Julię Domny. Kobieca postać ma gęste, falujące warkocze, czyli fryzurę, z której to właśnie Julia Domna słynęła w całym imperium.

Rzeźbione głowy z piaskowca są trzy razy większe od głów naturalnej wielkości i mają około 60 cm wysokości. Archeolodzy szacują, że oryginalne posągi musiały mieć od 3,5 metrów do 4,5 metrów wysokości na podstawie wielkości głów. 

Płytki i kamienie szlachetne

.Są to pierwsze rzeźby odkryte w Carlisle. Rzeźbione głowy z czasów rzymskich to kolejny dodatek do rosnącej kolekcji artefaktów z tego miejsca. Podczas poprzednich wykopalisk zostały również odkryte płytki i kamienie szlachetne, co sugeruje, że Septimus Severus, cesarz rzymski z III wieku, miał powiązania z tym miejscem.

Brukowana rzymska droga w Carlisle

.Głowy znaleziono na skraju brukowanej rzymskiej drogi. Wygląda na to, że zostały tam celowo pozostawione, ustawione obok siebie na brukowanej nawierzchni drogi. Archeolodzy uważają, że mogły to być odrzucone spolia (starożytne materiały budowlane rozebrane i przeznaczone do późniejszej budowy), pozostawione na poboczu przez ludzi plądrujących jedną z ogromnych budowli kompleksu łaźni w poszukiwaniu materiałów budowlanych.

Znaczące i błyskawiczne odkrycie

.Głowy zostały odkryte 23 maja, zaledwie dwa dni po rozpoczęciu nowego sezonu wykopalisk przez wolontariuszki Carolyn Veit i Ruth Pearce. Radna Rady Cumberland, Anne Quilter, powiedziała: „To ekscytująca wiadomość i prawdziwy przełom na tak wczesnym etapie wykopalisk”.

„To znaczące znalezisko i wspaniale jest słyszeć, że zostały odkryte przez ochotników. Carlisle ma bogatą rzymską historię, co jeszcze bardziej wzmacnia związek miasta z tą epoką. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co jeszcze zostanie znalezione” – powiedziała Anne Quilter. Wykopaliska potrwają do soboty 24 czerwca. Są prowadzone z lokalną firmą RH Irving Construction, która dostarczyła maszyny na miejsce za darmo, co spowodowało rozszerzenie wykopu i umożliwienie udziału jeszcze większej liczbie ochotników.

Narodziny archeologii

.Na temat narodzin archeologii na przełomie XVIII i XIX wieku na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Jean WINAND w tekście “Egipt przed Champollionem“.

“Wyprawa do Egiptu, prowadzona przez młodego generała Bonaparte pod koniec XVIII wieku, odnowiła zainteresowanie starożytnym Egiptem. Przypadkowe wydarzenie miało wreszcie rozwikłać tajemnicę hieroglifów. W czerwcu 1799 r. w Rosetcie odkryto kamienną płytę z okresu ptolemejskiego, z wyrytym tekstem dekretu wydanego w 196 roku przed Chrystusem. Napisali go kapłani ze świątyni w Memfis w różnych wersjach: pismem hieroglificznym, demotycznym i po grecku”.

“Zainteresowanie tym archeologicznym znaleziskiem szybko rozeszło się po świecie. W istnym wyścigu do rozszyfrowania, który miał trwać nieco ponad dwadzieścia lat, głównymi konkurentami byli Silvestre de Sacy, Johan David Åckerblad, Thomas Young i oczywiście Jean-François Champollion”.

“Champollion wyróżniał się na tle swoich poprzedników wnikliwym podejściem do kultury egipskiej i dogłębną znajomością języka koptyjskiego; badaniom Koptów poświęcił wiele lat życia. Po raz pierwszy pokazał, że pisma hieratyczne i demotyczne były uproszczeniami pisma hieroglificznego. Relacje między tymi pismami pozwoliły mu dostrzec fonetyczny wymiar pisma hieroglificznego”.

.”Właśnie to odkrycie jest pamiętane jako „odszyfrowanie” 27 września 1822 roku. Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. W swojej pracy Précis du système hiéroglyphique des anciens Égyptiens, opublikowanej w 1824 roku, udowodnił, że pismo egipskie składało się nie tylko ze znaków ideograficznych. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system: „pismo, które jest jednocześnie figuratywne, symboliczne i fonetyczne”. Gdy po wyprawie do Egiptu wrócił do Francji, w 1831 r. utworzono dla niego katedrę archeologii egipskiej w Collège de France, co dało początek akademickiej egiptologii” – pisze prof. Jean WINAND.

Arkeonews/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 maja 2023