W Hadze powstanie centrum ścigania zbrodni Rosji na Ukrainie

W Hadze powstanie centrum ścigania zbrodni Rosji na Ukrainie

W Hadze powstanie międzynarodowego centrum ścigania zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas swojej wizyty w Kijowie. Dowody przestępstw już są gromadzone.

.Przewodnicząca KE spotkała się 2 lutego w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim.

Prokuratorzy Unii Europejskiej i Ukrainy już razem nad tym pracują. Zbieramy dowody. I pierwszym krokiem, który chciałabym ogłosić jest informacja, że międzynarodowe centrum ds. ścigania zbrodni agresji na Ukrainie zostanie utworzone w Hadze – zapowiedziała Ursula von der Leyen.

Wyjaśniła, że centrum będzie koordynowało zbieranie dowodów zbrodni rosyjskich i będzie częścią grupy śledczej, wspieranej przez Eurojust, unijną Agencję ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych.

„Będziemy gotowi bardzo szybko rozpocząć pracę z Eurojustem, z Ukrainą, z partnerami z naszej wspólnej grupy śledczej oraz z Holandią. Zbrodniarz musi być pociągnięty do odpowiedzialności” – podkreśliła przewodnicząca KE.

Zapowiedź Ursuli von der Leyen została pozytywnie odebrana na Ukrainie. Anton Korynewycz, ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego, ocenił, że jest to istotny krok ku ściganiu zbrodni Rosji w jego kraju.

„Wielka rzecz dla śledztwa i ścigania zbrodni agresji na Ukrainie. Pierwsza międzynarodowa próba dochodzenia i ścigania zbrodni agresji w związku z rzeczywistym jej popełnieniem po latach 1945-1946. Sprawy idą do przodu” – napisał w piątek wieczorem na Facebooku.

Korynewycz tłumaczył wcześniej dziennikarzom, że Kijów domaga się powołania międzynarodowego organu sądowego, który mógłby ścigać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji przeciw Ukrainie.

Choć Ukraina nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, uznaje ona jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, lecz uważa, że jego kompetencje nie są w jej przypadku wystarczające.

„Wobec Ukrainy Międzynarodowy Trybunał Karny może rozpatrywać trzy kategorie zbrodni: ludobójstwa, przeciwko ludzkości i wojenne. Nie może natomiast rozpatrywać zbrodni agresji przeciwko Ukrainie” – mówił Korynewycz.

„Dlatego ideą naszego trybunału jest jedynie uzupełnienie działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego. My nie chcemy tworzyć żadnych alternatywnych praktyk prawnych, my po prostu chcemy międzynarodowego organu sądowego, który mógłby ścigać najwyższe kierownictwo Rosji za dokonanie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie” – wskazywał ambasador specjalny.

Jaki będzie koniec Putina?

.Eksperci od dawna nie mają wątpliwości, że agresja Rosji na Ukrainę jest ostatnim akordem słabości tego dawnego imperium, a koniec jego przywódcy zbliża się nieuchronnie. Na łamach “Wszystko co Najważniejsze” Edvard Lucas przewiduje, jak będzie wyglądał ów koniec. “Rywalizujące ze sobą rosyjskie klany przygotowują się na kolejny etap walk: ochronę swojego stanu posiadania i walkę o potężne zasoby, które pozostaną po upadku reżimu” – czytamy w jego eseju.

PAP/Jarosław Junko/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 lutego 2023