W Krakowie otwarto Centrum Technologii Kosmicznych

Centrum Technologii Kosmicznych

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie otwiera Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) w nowoczesnej siedzibie, a rektor uczelni poinformował o planie otworzenia kierunku technologie kosmiczne.

Centrum Technologii Kosmicznych

.Otwarcie Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) jest częścią programu inauguracji roku akademickiego AGH.

„Będziemy wspierali wszystkie innowacyjne i nowe technologie. Co do tego nie ma wątpliwości. To jest kierunek rozwoju polskiej nauki. Ważną sprawą jest, żeby później wyniki tych badań wykorzystywać, żeby je komercjalizować, wdrażać do produkcji. Mamy wspaniałe Centrum, wspaniałych naukowców, tylko później chowamy to do szuflady. Będziemy starali się naukę z biznesem łączyć. Bo Polacy, Polki muszą wiedzieć, że ta nauka jest potrzebna, że bez nauki nie ma rozwoju” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, który bierze udział w piątkowych uroczystościach. Podczas briefingu poprzedzającego inaugurację podkreślił też, że w roku 2024 nastąpił „historyczny wzrost nakładów na naukę”. Zapowiedział starania o to, aby z Krajowego Planu Odbudowy na naukę trafiały większe środki finansowe.

Budowa budynku D-3 przy ul. Reymonta, w którym mieści się nowa siedziba Centrum Badań Kosmicznych, kosztowała 40,2 mln zł. W obiekcie nową siedzibę znalazł także budynek Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych uczelni.

Centrum Badań Kosmicznych działa w AGH od 2020 r. w starym budynku. Trwają przenosiny do nowego obiektu. W najbliższych miesiącach wyposażone zostaną tu laboratoria, które przyczynią się do lepszego poznania Wszechświata.

Jednym z najbardziej spektakularnych laboratoriów będzie habitat, czyli miejsce symulacji misji kosmicznych, przypominające wnętrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Znajdą się tu miejsca do prowadzenia badań, ale i do spania i prowadzenia codziennego życia, więc jest zaplecze kuchenne, łazienka, miejsce do gimnastyki. Tu szkolić się będą przyszli astronauci i testowane będą technologie, które mogą być wykorzystane w kosmosie.

Habitat w AGH to – jak poinformowała uczelnia – pierwsze takie miejsce w kraju.

Wśród unikatowych laboratoriów w CTK będzie też laboratorium tzw. brudnej komory termiczno-próżniowej, symulującej warunki panujące na Księżycu.

W nowej siedzibie Centrum Technologii Kosmicznych niebawem będą udostępnione także m.in.: laboratorium biologii kosmicznej, w którym naukowcy będą zajmować się badaniem biologicznego wpływu warunków lotów kosmicznych na organizmy żywe; laboratorium kosmicznej inżynierii biomedycznej poświęcone badaniom nad procesami starzenia się w kosmosie i na Ziemi oraz zapobiegania chorobom; laboratorium czujników do zastosowania w przestrzeni kosmicznej – do opracowywania zaawansowanych nanomateriałów do czujników wykorzystywanych w aplikacjach związanych z przestrzenią kosmiczną.

Działalność akademicka

.Jak poinformował rektor AGH prof. Jerzy Lis, uczelnia poszerzy ofertę o kierunek technologie kosmiczne. Trwają prace nad tymi nowymi studiami. Możliwe, że zostaną one uruchomione od drugiego semestru tego roku akademickiego. Rektor przypomniał też, że w uczelni działa już kierunek kosmiczne górnictwo oraz kierunek space drilling, production and energy systems (pol. wiercenia kosmiczne, systemy produkcyjne i energetyczne). ”Dzięki tym programom nasi studenci będą mieli możliwość kształcenia się w dziedzinach, które do tej pory były zarezerwowane dla nielicznych ośrodków naukowych na świecie i stanowią już realne zawody przyszłości, chociaż dotychczas występowały jedynie w literaturze fantastyczno-naukowej” – powiedział rektor AGH.

Poza prowadzeniem własnych badań, Centrum Technologii Kosmicznych koordynuje również z ramienia AGH międzynarodowy projekt UNIVERSEH – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości. Jest to konsorcjum siedmiu uczelni partnerskich z siedmiu europejskich krajów.

Rok akademicki rozpoczęło w AGH niemal 20 tys. studentów, w tym ponad 6 tys. pierwszego roku kierunków stacjonarnych. Największym zainteresowaniem kandydatów w ostatniej rekrutacji cieszyły się kierunki: cyberbezpieczeństwo, inżynieria i analiza danych, informatyka, rewitalizacja terenów zdegradowanych. Okolicznościowy list do studentów i pracowników uczelni skierował prezydent RP. Andrzej Duda w piśmie m.in. podkreślał wagę innowacyjnych badań, dziękował społeczności akademickiej za dotychczasowe osiągnięcia i życzył pomyślności w nowym roku 2024/2025.

Europejskie misje kosmiczne z udziałem Polski

.Zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii i profesor w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Piotr ORLEAŃSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „W nadchodzącym roku będzie kontynuowany program Artemis. Europa w 2024 roku przygotowuje się do kolejnych misji, ale już w kolejnym powinno dojść do startu sondy JUICE, która będzie jednym z największych działań Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to bardzo trudna misja”.

„Polska bierze udział w tym przedsięwzięciu i zbudowała dwa urządzenia pomiarowe, które są już zainstalowane w satelicie i zostaną wyniesione w przyszłym roku na orbitę. Prawdopodobnie zakończą się również przygotowania Europejskiej Agencji Kosmicznej do misji Probe, która rozpocznie się w 2024 roku. Nigdy dotychczas nie realizowano podobnej misji stworzenia instrumentu pomiarowego składającego się z dwóch niezależnych satelitów lecących w formacji kilkadziesiąt kilometrów od siebie. Jeden będzie miał za zadanie zasłonić tarczę słoneczną, a drugi w tym czasie ma zbadać koronę Słońca. Te dwie misje Europejskiej Agencji Kosmicznej są w końcowej fazie przygotowań. Chińczycy prowadzą poważny program związany ze stacją kosmiczną. W programie marsjańskim mamy w tej chwili kilka łazików amerykańskich i jeden chiński badający Czerwoną Planetę. Przyszły rok również przyniesie wiele ciekawych kosmicznych odkryć – pisze prof. Piotr ORLEAŃSKI w tekście „Kosmos coraz bliżej, także z Polakami„.

PAP/Beata Kołodziej/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 października 2024
Fot. Centrum Technologii Kosmicznych AGH