W Niemczech odkryto rzymski dom z ogrzewaniem podłogowym

rzymski dom

Najnowsze odkrycie dokonane na wykopaliskach archeologicznych w bawarskimKempten dowodzi, iż Rzymianie mogli poszczycić się domami z udogodnieniami typowymi dla obecnych czasów – ogrzewania podłogowego.

.Archeolodzy odkryli luksusowy rzymski dom z łaźnią termalną oraz ogrzewaniem podłogowym w miejscowości Kempten, położonej w Bawarii w alpejskim regionie Allgäu.Kempten jest jednym z najstarszych niemieckich miast. Istniało już 2000 lat temu kiedy znajdowało się na obszarze dzisiejszej Bawarii, która była opanowana wówczas przez Rzymian. To w Kempten zaczął się proces romanizacji, urbanizacji oraz wprowadzania kultury miejskiej na wzór rzymski tego obszaru współczesnych Niemiec. Kempten jest także najstarszym niemieckim miastem wspomnianym na piśmie – grecki geograf Strabon w 50 roku p.n.e. w jednym ze swoich tekstów wspomniał o celtyckim mieście o nazwie Kambodunon. Kilkadziesiąt lat później osada została zniszczona przez wojska rzymskie i na jej zgliszczach powstało Cambodunum.

Odkrycie to ukazuje również, że luksusowe domy i znaczące budowle miejskie w starożytnym Kempten powstawały nie tylko z drewna, ale również z drobnego kamienia i cegły. To właśnie fakt tego, iż prywatne domy Rzymian z wyższych sfer w dawnym Kempten były budowane z kamienia wzbudził szczególne zainteresowanie archeologów w przypadku najnowszego odkrycia.

Jak podaje portal Arkeo News, Johannes Schiessl z wydziału archeologii miejskiej w Kempten podkreślił unikatowość znaleziska: „Takich prywatnych budynków z kamienia nie znajdziemy nigdzie w południowych Niemczech w tak wczesnym okresie – na początku pierwszego wieku” – powiedział badacz.

Odnaleziony rzymski dom był naprawdę sporych rozmiarów, jako, iż miał co najmniej 800 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Nie tylko rozmiar pozostałości struktury świadczy o tym, iż należała ona do bogatych i wpływowych Rzymian z wyższej warstwy. Dowodzi to również fakt, iż budynek znajdował się na zachodnim krańcu Kempten, w pobliżu dzielnicy świątynnej, czyli najbardziej pożądanego obszaru starożytnego miasta. Willa ta mogła poszczycić się nie tylko dobrym położeniem, bogatym wystrojem zewnętrznym, ale również luksusowym wnętrzem. W środku willi znajdowały się wylewki na podłogach, ściany ozdabiały malownicze freski, a właściciele rezydencji mogli się ogrzać w czasie zimnych nocy, dzięki hypocaustum – czyli rzymskiemu systemowi ogrzewania podłogowego – a także małej łaźni termalnej.

.Prezentując wykopaliska, miasto poinformowało, że odkryte pozostałości zabudowy z kamienia należą do najstarszych w Niemczech. W mieście Allgäu starożytne struktury osadnicze z czasów rzymskich były badane od ponad trzech lat w ramach projektu badawczego z naukowcami z monachijskiego Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana (LMU) i ekspertami z Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 listopada 2022