W Polsce po raz pierwszy zoperowano dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego

W Polsce po raz pierwszy zoperowano dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku po raz pierwszy w Polsce zoperowano dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego (robot da Vinci). Pacjentki w wieku 4, 6 i 17 lat czują się dobrze.

Robot da Vinci wykorzystany podczas operacji

.Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci w UCK zostały przeprowadzone w poniedziałek i we wtorek przez eksperta z Francji prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu, z którym współdziałali specjaliści z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży: prof. Piotr Czauderna, dr hab. Andrzej Gołębiewski, dr Marcin Łosin, anestezjolog dr Małgorzata Barwicka i pielęgniarka instrumentariuszka Anna Raczkowska.

Szpital w komunikacie podał, że były to pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Operacje przeszły trzy pacjentki w wieku 4, 6 i 17 lat. Szpital podał, że były to dwa przypadki onkologiczne – torbiel nadnercza i guz w trzonie trzustki. Zoperowano też dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.

Chirurgia robotyczna: korzyści i przeciwwskazania

.Ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK prof. Piotr Czauderna, cytowany w przesłanym komunikacie, zaznaczył, że chirurgia robotyczna daje wiele korzyści. “Pozwala na przykład na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania” – ocenił.

Zaznaczył, że są także przeciwskazań do takich zabiegów. “To np. bardzo młody wiek pacjenta lub bardzo mała masa ciała. Takich zabiegów nie wykonuje się też u noworodków. Operacja z wykorzystaniem robota również nie ma sensu w przypadku guzów o dużych rozmiarach, ponieważ i tak trzeba zrobić znaczne nacięcie, żeby tę zmianę wydobyć” – zaznaczył prof. Czauderna.

Szpital w komunikacie podał, że zabieg w asyście robota jest mniej inwazyjny, co dla pacjentów oznacza zmniejszenie bólu operacyjnego, szybsze gojenie z powodu mniejszej rany i skrócenie czasu hospitalizacji.

UCK wskazał, że według statystyk dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy. Operacja jest łatwiejsza, odpada również czynnik zmęczenia.

Robot da Vinci – problem z dofinansowaniami

.Szpital wskazał również na wady chirurgii robotycznej: są to koszty zabiegów, które znacznie przewyższają koszty zabiegów laparoskopowych.

Operacje w asyście robota u dzieci nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

“Całe przedsięwzięcie udało się m.in. dlatego, że pozyskaliśmy pieniądze od sponsorów. Dzięki nim mogliśmy te pierwsze trzy operacje przeprowadzić” – stwierdził prof. Czauderna.

Dodał również, że robot nie zostanie w UCK na stałe. Będzie jedynie “wstawiany do konkretnych, wcześniej uzgodnionych i zaplanowanych operacji”.

Szpital przekazał, że pacjentki, które przeszły operacje przy pomocy robota, czują się dobrze, jedna z nich w środę opuści szpital.

Nowe technologie w ochronie zdrowia

.”Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny “Wszystko Co Najważniejsze”, prezes PAN 2007-2015, minister nauki i informatyzacji 2001-2005, w latach 2006–2010 doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

“Nikt nie wątpi, że sytuacja ekonomiczna kraju, przesądzająca o możliwościach budżetowego finansowania różnych obszarów życia publicznego, ma istotny wpływ na zdrowie obywateli. Prawdziwa jest jednak także zależność odwrotna – zdrowie publiczne ma znaczący wpływ na gospodarkę. Dbałość o zdrowie nie jest więc wyłącznie kosztem dla budżetu, ale przekłada się wprost na rozwój gospodarczy kraju“.

Wśród nowych technologii stosowanych w ochronie zdrowia, prof. KLEIBER wymienia m.in. chirurgię robotyczną. Jak pisze, “niezwykle szybko poszerzają się możliwości medycznych zastosowań robotów, które wspomagają chirurgów w przeprowadzaniu zabiegów, dokonując na bieżąco szczegółowej analizy obrazu pola operacyjnego. Chirurgia robotyczna jest małoinwazyjna i bardziej chroni przed infekcją. Dowodem postępu jest wykorzystywany także w Polsce robot da Vinci – wprowadzenie szybkich internetowych połączeń 5G umożliwi wkrótce zdalne przeprowadzanie operacji z udziałem specjalistów z nawet bardzo odległych szpitali. Niebawem spodziewać się możemy wykorzystywania nanorobotów wędrujących w organizmie pacjenta”.

.Prof. Michał KLEIBER zwraca uwagę, iż “nie ulega wątpliwości, że nowe technologie (…) mają w ochronie zdrowia olbrzymi potencjał. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że ich stosowanie nie jest wolne od poważnych dylematów etycznych czy wręcz niebezpieczeństw nieprzemyślanego wykorzystania”. 

PAP/Piotr Mirowicz/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2023
Fot.: Wikimedia Commons / Rick C. Slater, Nicholas J. Farber, Julie M. Riley, Yaniv Shilo, Michael C. Ost