Chantal DELSOL, Prof. Jacek CZAPUTOWICZ, Jean-Marc DANIEL, Nicolas BEYTOUT, Michał KŁOSOWSKI, Kard. Paul Josef CORDES, Piotr MÜLLER, Piotr KASZCZYSZYN...

W tym tygodniu: Chantal DELSOL, Prof. Jacek CZAPUTOWICZ, Jean-Marc DANIEL, Nicolas BEYTOUT, Michał KŁOSOWSKI, Kard. Paul Josef CORDES, Piotr MÜLLER, Piotr KASZCZYSZYN...

Chantal DELSOL
Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę

Chantal DELSOL: Rewolucja konserwatywna przechodzi przez Europę

Rewolucja konserwatywna jest reakcją na obrzydzenie współczesną ewolucją w stronę kapitalizmu i materializmu. Jest nurtem tych, którzy myślą, że proces modernizacji zagraża podstawowym wartościom i zasadom – pisze Chantal DELSOL

Prof. Jean-Marc DANIEL
Stulecie Europy.
Wspólnie, bez wypominania dawnych nienawiści

Prof. Jean-Marc DANIEL: Stulecie Europy. Wspólnie, bez wypominania dawnych nienawiści

W tym roku obchodzimy nie tylko setną rocznicę końca pierwszej wojny światowej, który oznaczał upadek Austro-Węgier, ale także pięćdziesiątą rocznicę Praskiej Wiosny, warszawskiego Marca i potępienia przez Rumunię polityki ZSRR wobec Czechosłowacji. To także czterechsetna rocznica defenestracji praskiej i początku wojny trzydziestoletniej, która odcisnęła trwałe piętno na losach Europy Środkowej. Cały sens obchodów rocznic 1618, 1918 i 1968 roku powinien osadzać się na patrzeniu w przyszłość, a nie tylko na wypominaniu dawnej nienawiści.

Nicolas BEYTOUT
Europa. Totalny kryzys polityczny

Nicolas BEYTOUT: Europa. Totalny kryzys polityczny

Po raz pierwszy kryzys dotyka wszystkie narody tą samą chorobą w tym samym czasie. Odpowiedzią  krajów członkowskich jest zamykanie się w swoich granicach, ochrona swego terytorium, odrzucenie tego, co zbiorowe, utrata zaufania do wspólnoty. To pierwszy kryzys całkowicie polityczny i głęboko tożsamościowy, a Europejscy przywódcy, nieraz sami dolewający oliwy do ognia,  są wobec niego bezradni. Zawodzą naturalne odruchy, nawoływania pozostają bez echa.

Kersti KALJULAID
Estońska „universitas”.
Naród, który tożsamość czerpie z Uniwersytetu

Kersti KALJULAID: Estońska „universitas”. Naród, który tożsamość czerpie z Uniwersytetu

Niegdyś przybyło tu wielu polskich studentów, kiedy rosyjski car zamknął polskie uniwersytety po powstaniu listopadowym. Do czasu uzyskania przez Polskę niepodległości studiowało w Tartu kilka tysięcy Polaków, zdobywając wykształcenie, by stać się lekarzami, prawnikami, nauczycielami i rolnikami. Największe polskie stowarzyszenie, Polonia, powstało tutaj, w Tartu, 190 lat temu.

Michał KŁOSOWSKI
Małe kraje, wielka wolność

Michał KŁOSOWSKI: Małe kraje, wielka wolność

Obserwując obchody 100-lecia niepodległości naszych sąsiadów, trudno nie zadać sobie pytania, w jaki sposób my, Polacy, będziemy celebrować niepodległość naszej ojczyzny. Czy uda nam się razem powiedzieć: tak, najważniejsza jest dla nas Polska? Czy w obliczu coraz bardziej jaskrawych podziałów pokoleniowych, społecznych, ekonomicznych i politycznych uda się odnaleźć coś, co 11 listopada połączy Polaków?

Piotr KASZCZYSZYN
Europa wielu pomysłów

Piotr KASZCZYSZYN: Europa wielu pomysłów

Podważanie zasady konstytuującej Unię wielopasmową jest powszechne. Kwestionowaniu pragmatycznej legitymizacji UE towarzyszy przy tym kryzys solidarności. Unia traci też gospodarczo. Na szczytach globalnego łańcucha wartości robi się coraz ciaśniej, nie ma wątpliwości, że nacisk gospodarek wschodzących będzie rosnąć.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE

Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich (Serbia, Macedonia, Czarnogóra, Albania, Kosowo, Bośnia i Hercegowina), bo wie, że  ich przyjęcie do Unii Europejskiej będzie zdecydowanie korzystne dla całej Europy – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ.

Kard. Paul Josef CORDES
O spuściźnie polskiego Papieża.
I kondycji Kościoła we współczesnej Europie

Kard. Paul Josef CORDES: O spuściźnie polskiego Papieża. I kondycji Kościoła we współczesnej Europie

Wszyscy wiedzą, że jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników Jana Pawła II był Niemiec kard. Joseph Ratzinger, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Papieża Polaka w jego misji wspomagali również inni współpracownicy pochodzący z Niemiec. Wśród nich był Paul Josef CORDES, dziś 83-letni purpurat urodzony w Kirchhundem, w archidiecezji Paderborn, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Rozmawia z nim WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – W roku 1978 – „roku trzech papieży” – Ksiądz Kardynał był biskupem pomocniczym archidiecezji Paderborn. Czy znał…

strategie

Nicolas TENZER
Bilans klęski.
Zachód kontra Rosja

Nicolas TENZER: Bilans klęski. Zachód kontra Rosja

Wojna w Czeczenii była pierwszym sygnałem alarmowym, który, nie licząc reakcji paru intelektualistów, w ogóle nie został zauważony. O zajęciu przez Rosję części Gruzji również zająknęło się niewielu. To, co dzieje się w Syrii – najgorsza wojna eksterminacyjna XXI wieku – obnaża brak sumienia Zachodu. Możemy dziś mówić o trzech formach klęski Europy i wolnego świata: intelektualnej, praktycznej i doktrynalnej – pisze Nicolas TENZER.

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER
Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Jean Paul OURY
Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Viktor ORBÁN: Najważniejsze pytania Europy

Viktor ORBÁN
Najważniejsze pytania Europy

piękno nauki

Piotr MÜLLER
Konstytucja dla Nauki

Piotr MÜLLER: Konstytucja dla Nauki

Od początku bardzo zależało nam na tym, żeby to nie był projekt oderwany od rzeczywistości, tworzony w zaciszu ministerialnych gabinetów. Chcieliśmy, by był on głęboko przemyślany, wypracowany wspólnie ze środowiskiem akademickim w atmosferze dialogu i szerokich konsultacji społecznych. Ten rodzaj partycypacji może przełożyć się na prawdziwy sukces reformy, ponieważ to w samym środowisku akademickim powstał oddolny ruch reformatorski.

Marek DZIUBIŃSKI: Polski wynalazek. Diagnoza serca online

Marek DZIUBIŃSKI
Polski wynalazek.
Diagnoza serca online

Prof. Maciej CHOROWSKI: Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

Prof. Maciej CHOROWSKI
Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

polska właśnie

Michał KŁOSOWSKI
Łączy nas piłka, dzieli polityka. Ale co dalej?

Michał KŁOSOWSKI: Łączy nas piłka, dzieli polityka. Ale co dalej?

Można założyć, że wygramy ten mecz. Że świetnie funkcjonujący atak zrobi swoje, nie zapomnimy też o tyłach. Najpierw będziemy świętować, potem wrócimy do domu. Co wydarzy się później, jaką mamy strategię nie tyle na kolejny mecz, ale na kształcenie kadr przyszłości, na liderów przyszłości, wskazywanie kierunków działania, reagowania na ciągłe coraz szybsze zmiany ustawień, na zmieniający się świat? Jaką rzeczywistość zostawimy naszym następcom? O co tak naprawdę nam chodzi, co chcemy uzyskać nie w perspektywie jednego meczu, jednego turnieju, jednego sezonu? Warto o tym dyskutować. Nie tylko w meczowych emocjach.

Tomasz ROŻEK
Spór, który buduje i który niszczy

Tomasz ROŻEK: Spór, który buduje i który niszczy

Nie ma rozwoju bez sporu. Ale spór może być też hamulcowym wzrostu. Wszystko zależy od motywów. Są spory „po coś” i spory „po nic”. Jedne są jak wiatr po długich godzinach flauty, te drugie przypominają bieg w kisielu.

Księgarnia

Piotr GURSZTYN
Ribbentrop – Beck.
Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Piotr GURSZTYN: Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

“W połowie września broniły się skutecznie Warszawa, Modlin i Lwów, trzymało się Wybrzeże, większość wielkich jednostek Wojska Polskiego walczyła jako zwarte oddziały, formowano kolejne dywizje rezerwowe. Tu dochodzimy do kluczowej kwestii. Czy sowiecka inwazja nastąpiłaby, gdyby alianci wykazali się postawą ofensywną?” – fragment najnowszej książki Piotra GURSZTYNA

Krzysztof ZIEMIEC: Warto być dobrym

Krzysztof ZIEMIEC
Warto być dobrym

Przemysław PREKIEL: Stanisław Dubois. Redaktor Robotnika

Przemysław PREKIEL
Stanisław Dubois.
Redaktor Robotnika

Niklas KÄMPARGÅRD: Żyć w zgodzie z naturą

Niklas KÄMPARGÅRD
Żyć w zgodzie z naturą

Prof. Gretchen SPREITZER, Prof. Christine PORATH: Przepis na szczęśliwą pracę

Prof. Gretchen SPREITZER, Prof. Christine PORATH
Przepis na szczęśliwą pracę

Piękno Fotografii

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (191).
Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (191). Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Niezliczeni sprzedawcy, oferujący na swoich straganach absolutnie wszystko, uliczni fryzjerzy, dzieci idące do szkoły, ludzie w trakcie pracy i odpoczywający – wszystko to może się wydawać dosyć banalne, jednak w Wietnamie jest to tak barwne i tętniące życiem, że tematyki do zdjęć i świetnych scen do uchwycenia nigdy nie brakuje.

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (190).
Feeeeria barw

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (190). Feeeeria barw

Miejscem zupełnie wyjątkowym z kolorystycznego punktu widzenia okazało się Hoi An. Miasto słynące z tysięcy barwnych lampionów, które są zapalane po zmroku. Sprawiają one, że historyczne centrum wręcz hipnotyzuje swoim pięknem. Z kolei za dnia Hoi An zachwyca niezwykle barwną, utrzymaną głównie w odcieniach żółci, architekturą.

MULTILANGUAGES

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: La Pologne tend la main aux pays des Balkans occidentaux. Elle soutiendra leur marche vers l’UE.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: La Pologne tend la main aux pays des Balkans occidentaux. Elle soutiendra leur marche vers l’UE.

Chantal DELSOL: La révolution conservatrice en Europe de l’Est

Chantal DELSOL: La révolution conservatrice en Europe de l'Est

Pépites

Sztuczna Inteligencja otwiera oczy – na zdjęciach!

Sztuczna Inteligencja otwiera oczy - na zdjęciach!

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 maja 2018