Nicolas TENZER. Prof. Jacek CZAPUTOWICZ. Cyrille BRET. Piotr MÜLLER. Jędrzej STĘPIEŃ. Prof. Arkady RZEGOCKI. Matěj ŠIROKÝ. Tomasz ROŻEK. Maciej GNYSZKA. Piotr GURSZTYN...

W tym tygodniu u nas: Nicolas TENZER. Prof. Jacek CZAPUTOWICZ. Cyrille BRET. Piotr MÜLLER. Jędrzej STĘPIEŃ. Prof. Arkady RZEGOCKI. Matěj ŠIROKÝ. Tomasz ROŻEK. Maciej GNYSZKA. Piotr GURSZTYN...

Nicolas TENZER
Bilans klęski.
Zachód kontra Rosja

Nicolas TENZER: Bilans klęski. Zachód kontra Rosja

Wojna w Czeczenii była pierwszym sygnałem alarmowym, który, nie licząc reakcji paru intelektualistów, w ogóle nie został zauważony. O zajęciu przez Rosję części Gruzji również zająknęło się niewielu. To, co dzieje się w Syrii – najgorsza wojna eksterminacyjna XXI wieku – obnaża brak sumienia Zachodu. Możemy dziś mówić o trzech formach klęski Europy i wolnego świata: intelektualnej, praktycznej i doktrynalnej – pisze Nicolas TENZER.

Prof. Cyrille BRET
Zwycięzca Mundialu już jest.
Nazywa się Władimir Putin

Prof. Cyrille BRET: Zwycięzca Mundialu już jest. Nazywa się Władimir Putin

Powodzenie mistrzostw będzie miało wpływ na całą czwartą kadencję Putina: zamachy Państwa Islamskiego, bojkot dyplomatyczny ze strony Zachodu, skandale finansowe, puste stadiony i demonstracje opozycji mogą popsuć szyki Putinowi, który szuka nowej energii po 20 latach u władzy. I odwrotnie: wizerunkowy sukces pod okiem światowych mediów, w całkowicie zmodernizowanej Moskwie, może wzmocnić międzynarodową pozycję Putina.

Jędrzej STĘPIEŃ
Ogrodnicy kultury

Jędrzej STĘPIEŃ: Ogrodnicy kultury

Francja zdaje się zawsze mówić: „Bonjour, zobaczmy, co da się z ciebie zrobić”. Nie ma tam, jak u nas, woli zaorania wszystkiego i uprawiania od zera „jak trzeba”. Nie widać we Francji ugorów kulturowych; nic nie jest pozostawione samo sobie: krajobraz, dziedzictwo, język, polityka, media, traktowanie obcych czy cotygodniowy targ.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE

Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich (Serbia, Macedonia, Czarnogóra, Albania, Kosowo, Bośnia i Hercegowina), bo wie, że  ich przyjęcie do Unii Europejskiej będzie zdecydowanie korzystne dla całej Europy – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ.

Matěj ŠIROKÝ
Coraz bardziej anachroniczny podział Europy

Matěj ŠIROKÝ: Coraz bardziej anachroniczny podział Europy

Zachód miał być daleko z przodu, a jedynym celem Wschodu miał być skuteczny pościg. Takie myślenie miało sens w wymiarze ekonomicznym, jednak na płaszczyźnie idei takie myślenie o bezrefleksyjnym pościgu prowadziło nieuchronnie do intelektualnego lenistwa. Europa Środkowo-Wschodnia nie miała ambicji szukania własnej drogi rozwoju, chciała tylko czym prędzej upodobnić się do zachodniego ideału. Jednokierunkowy „marsz do UE” oznaczał, iż zapomnieliśmy o naszych najbliższych, naturalnych partnerach – Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie czy Warszawie.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Optymizm nie zastąpi racji stanu

Prof. Arkady RZEGOCKI: Optymizm nie zastąpi racji stanu

Mimo całej epoki, jaka dzieli nas od okresu międzywojennego, sytuacja II Rzeczpospolitej i główne zadania stojące przed państwem polskim, dążenia ówczesnych elit i ówczesnego społeczeństwa jawią się wcale nie jako archaiczne, ale jako zadziwiająco aktualne.

strategie

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER
Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

Jakub JANDA, Monika L. RICHTER: Rosyjska infiltracja i dezinformacja w Europie

W Holandii, po wykryciu rosyjskiej dezinformacji przed referendum w sprawie układu stowarzyszeniowego z Ukrainą w 2016 roku, holenderski rząd powrócił do głosowania w formie papierowej podczas wyborów parlamentarnych w 2017 roku, aby zapobiec ewentualnemu włamaniu ze strony Rosji do elektronicznego systemu głosowania. Holenderski wywiad ustalił następnie, że Kreml wytwarzał fake news, zamierzając wpłynąć na wynik wyborów. We Włoszech początkowe obawy dotyczące dezinformacji związanej z Kremlem pojawiły się podczas referendum konstytucyjnego w 2016 roku, kiedy antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd wykorzystywał w swojej kampanii prokremlowską propagandę. Niestety, tradycyjnie prorosyjska postawa Włoch przetrwała, a kraj nie podjął żadnych środków, by złagodzić wysiłki Kremla. Hiszpania została brutalnie wybudzona z letargu przez groźbę rosyjskiej dezinformacji podczas niedawnego katalońskiego referendum niepodległościowego, które było aktywnie wspierane przez rosyjskie media, a podczas którego puszczono w obieg szereg fałszywych wiadomości.

Piotr KASZCZYSZYN: Europa wielu pomysłów

Piotr KASZCZYSZYN
Europa wielu pomysłów

Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Jean Paul OURY
Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Viktor ORBÁN: Najważniejsze pytania Europy

Viktor ORBÁN
Najważniejsze pytania Europy

piękno nauki

Piotr MÜLLER
Konstytucja dla Nauki

Piotr MÜLLER: Konstytucja dla Nauki

Od początku bardzo zależało nam na tym, żeby to nie był projekt oderwany od rzeczywistości, tworzony w zaciszu ministerialnych gabinetów. Chcieliśmy, by był on głęboko przemyślany, wypracowany wspólnie ze środowiskiem akademickim w atmosferze dialogu i szerokich konsultacji społecznych. Ten rodzaj partycypacji może przełożyć się na prawdziwy sukces reformy, ponieważ to w samym środowisku akademickim powstał oddolny ruch reformatorski.

Marek DZIUBIŃSKI: Polski wynalazek. Diagnoza serca online

Marek DZIUBIŃSKI
Polski wynalazek.
Diagnoza serca online

Prof. Maciej CHOROWSKI: Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

Prof. Maciej CHOROWSKI
Jak polska gospodarka może wykorzystać nowe technologie?

polska właśnie

Tomasz ROŻEK
Spór, który buduje i który niszczy

Tomasz ROŻEK: Spór, który buduje i który niszczy

Nie ma rozwoju bez sporu. Ale spór może być też hamulcowym wzrostu. Wszystko zależy od motywów. Są spory „po coś” i spory „po nic”. Jedne są jak wiatr po długich godzinach flauty, te drugie przypominają bieg w kisielu.

Maciej GNYSZKA
Networking dobra

Maciej GNYSZKA: Networking dobra

Jak wyglądałby świat, gdyby lista stu najbogatszych ludzi na ziemi w znaczącym procencie składała się z katolików? Jak wyglądałaby Polska, gdyby na listę 100 najbogatszych dowolnego tygodnika składali się w większości ludzie pokroju Romana Kluski? Nie wiem, jak by wyglądał. Wiem natomiast, że byłby to świat lepszy od tego, w którym przyszło nam żyć.

Księgarnia

Piotr GURSZTYN
Ribbentrop – Beck.
Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

Piotr GURSZTYN: Ribbentrop - Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?

“W połowie września broniły się skutecznie Warszawa, Modlin i Lwów, trzymało się Wybrzeże, większość wielkich jednostek Wojska Polskiego walczyła jako zwarte oddziały, formowano kolejne dywizje rezerwowe. Tu dochodzimy do kluczowej kwestii. Czy sowiecka inwazja nastąpiłaby, gdyby alianci wykazali się postawą ofensywną?” – fragment najnowszej książki Piotra GURSZTYNA

Krzysztof ZIEMIEC: Warto być dobrym

Krzysztof ZIEMIEC
Warto być dobrym

Przemysław PREKIEL: Stanisław Dubois. Redaktor Robotnika

Przemysław PREKIEL
Stanisław Dubois.
Redaktor Robotnika

Niklas KÄMPARGÅRD: Żyć w zgodzie z naturą

Niklas KÄMPARGÅRD
Żyć w zgodzie z naturą

Prof. Gretchen SPREITZER, Prof. Christine PORATH: Przepis na szczęśliwą pracę

Prof. Gretchen SPREITZER, Prof. Christine PORATH
Przepis na szczęśliwą pracę

Piękno Fotografii

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (191).
Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (191). Wietnam w konwencji portretu ulicznego

Niezliczeni sprzedawcy, oferujący na swoich straganach absolutnie wszystko, uliczni fryzjerzy, dzieci idące do szkoły, ludzie w trakcie pracy i odpoczywający – wszystko to może się wydawać dosyć banalne, jednak w Wietnamie jest to tak barwne i tętniące życiem, że tematyki do zdjęć i świetnych scen do uchwycenia nigdy nie brakuje.

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (190).
Feeeeria barw

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (190). Feeeeria barw

Miejscem zupełnie wyjątkowym z kolorystycznego punktu widzenia okazało się Hoi An. Miasto słynące z tysięcy barwnych lampionów, które są zapalane po zmroku. Sprawiają one, że historyczne centrum wręcz hipnotyzuje swoim pięknem. Z kolei za dnia Hoi An zachwyca niezwykle barwną, utrzymaną głównie w odcieniach żółci, architekturą.

MULTILANGUAGES

Vaira VĪĶE-FREIBERGA: Les cent ans de l’Europe. Vœux pour le centenaire de la Lettonie

Vaira VĪĶE-FREIBERGA: Les cent ans de l’Europe. Vœux pour le centenaire de la Lettonie

Nicolas TENZER: Russie. Pour sortir de la débâcle stratégique de l’Ouest

Nicolas TENZER: Russie. Pour sortir de la débâcle stratégique de l’Ouest

Pépites

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Już jest czwarty nr „Wszystko Co Najważniejsze”. Zapraszamy do EMPIKÓW w całym kraju

Już jest czwarty nr

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2018