Warszawskie Kino Luna powraca po długiej przerwie

Warszawskie kino Luna powraca na kulturalną mapę stolicy. Seanse w ramach „tygodnia otwarcia” odbywać się będą od 5 do 9 marca, następnie Luna będzie działać jako kino repertuarowe.
„Tydzień otwarcia” w Kinie Luna
.Kino Luna powraca po remoncie, w trakcie którego przeprowadzono naprawy instalacji elektrycznych i sanitarnych, prace adaptacyjne – odmalowanie powierzchni i odświeżenie przestrzeni, pranie foteli, montaż wykładzin podłogowych, zakup mebli do kinowego foyer – skalibrowano systemy dźwiękowe w obu salach. Jak podkreślono podczas konferencji prasowej, budynek wymaga modernizacji. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy niemal 3 mln zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej, następnie kino czeka gruntowny remont i ponowne otwarcie – tym razem już na dobre, podkreślono. Na statutową działalność kina w 2025 r. władze przeznaczyły 4,6 mln zł dotacji podmiotowej. Nową kierowniczką Luny została Sara Niesporek-Broniszewska.
– Działamy w budynku z lat 50., kino Luna zostało otwarte w 1962 r. i od tamtej pory nie przechodziło generalnej modernizacji, miało wielu właścicieli – przypomniała Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, który od 2014 r. jest właścicielem i administratorem Kina Luna. Głos zabrał także Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który zaznaczył, że wykonano bardzo dużo pracy w bardzo krótkim czasie. Myślę, że wygląda tak dobrze, jak wyglądało w dniu otwarcia, kilkadziesiąt lat temu (…) Dobrze, że Luna będzie instytucją kultury, prowadzoną przez samorząd województwa, co z jednej strony daje pewność, że będzie funkcjonowało, a z drugiej pozwoli na zapewnienie dostępności za niekomercyjne stawki. Myślę, że będziemy w stanie zaoferować dla dzieci i młodzieży bilety za złotówkę na seanse (…) 5 marca Luna otwiera się dla wszystkich, 4 marca odbędzie się uroczyste, formalne otwarcie – dodał.
Stołeczne kino zmieniło nazwę na „LUNA kino studyjne”, pozostając częścią Sieci Kin Studyjnych. Gdy Luna została zamknięta na czas remontu wszyscy drżeliśmy o los tego miejsca, które jest miejscem kultowym nie tylko dla warszawiaków. To niezwykłe kino w kontekście ogólnopolskim (…) Kina studyjne borykają się wciąż z pewnymi problemami od czasu pandemii. Zmieniły się nawyki widzów, zapotrzebowanie na repertuar. Tym bardziej prowadzenie kina studyjnego jest obecnie ogromnym wyzwaniem – przyznała prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych Marlena Gabryszewska.
Kino będzie uczestniczyło w programie samorządu województwa „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, będą odbywały się w nim także pokazy filmów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Luna planuje współpracę ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Odbywać się w nim będą także festiwale: jesienią Warszawskim Festiwal Filmowy, w marcu – Hiszpański Festiwal Filmowy, Luna będzie partnerem kwietniowego Timeless Film Festival Warsaw, a w maju w gmachu odbywać się będą projekcje w ramach DOC Against Gravity.
– Wiemy czym jest Luna dla warszawiaków, jak wsiąknęło w tkankę miejską. Nie będzie rewolucji repertuarowych. Idziemy tą samą drogą: kino będzie kinem premierowym, natomiast poszerzamy horyzonty, rozbudowujemy działalność, stawiamy mocno na edukację młodego widza – zapowiedziała nowa kierowniczka Luny, Sara Niesporek-Broniszewska. W dzisiejszych czasach, gdy filmy są dostępne niemal wszędzie, podstawą jest przywołanie młodego widza do kina. Pokazanie mu magii pięknej sali i wielkiego ekranu, niczym w „Cinema Paradiso”. Jeżeli młodych widzów nie nauczymy miłości do kina, nie oczekujmy, że za kilka lat oni będą tego kina potrzebować – podkreśliła.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb