#WDrodzeDoLizbony 30 tysięcy Polaków – Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Nowy szef polskiej sekcji Radia Watykańskiego i portalu Vatican News ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że jego redakcja watykańskich mediów przygotowuje się intensywnie do obsługi Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Lizbonie na początku sierpnia. Podkreślił, że najbliższe miesiące będą obfitowały w ważne wydarzenia w życiu Kościoła.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik o nadchodzących wydarzeniach w Kościele
.Jak dodał, polska redakcja będzie też służyć pomocą merytoryczną innym sekcjom watykańskich mediów w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów 10 września w Markowej.
Przypomniał, że Dykasteria ds. Komunikacji przekazuje informacje w 52 językach. Ponadto jest aktywna w mediach społecznościowych takich jak Instagram, Twitter, Facebook i YouTube.
Ksiądz Rytel-Andrianik zapytany, czy coś zmieni się w polskiej redakcji, odparł: „Kontynuujemy pracę. Teraz koncentrujemy się na tym, aby przy okazji zbliżających się podróży papieża do Portugalii i Mongolii docierały informacje do naszych odbiorców. Aby być na bieżąco zachęcam do wejścia na stronę www.vaticannews.va/pl oraz do zapisania się tam na newsletter”.
Podkreślił, że z Polski do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży wyjeżdża – jak podają organizatorzy – prawie 30 tysięcy osób.
„Jeśli chodzi o Światowe Dni Młodzieży, to sekcja polska Radia Watykańskiego włączyła się w inicjatywę oznaczania relacji w mediach społecznościowych hasztagiem #WDrodzeDoLizbony” – wyjaśnił rozmówca.
Zaznaczył: „Na spotkanie z Ojcem Świętym wyruszają pielgrzymki młodych ludzi także z całej Polski. Papież Franciszek wielokrotnie zapraszał do używania współczesnych środków komunikacji, by dzielić się dobrymi wiadomościami. Publikując w mediach społecznościowych zdjęcia, filmiki z podróży na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie i dołączając hasztag #WDrodzeDoLizbony, tworzymy wspólnotę online i dałem także świadectwo naszej wiary w przestrzeni internetu”.
Dekada Franciszka
.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, Michał KŁOSOWSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Początek „Dekady Franciszka” wyznacza data powstania pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. Wielu może to zdziwić, jednak tak właśnie było”.
„Mimo że Steve Jobs pokazał światu swój wynalazek jeszcze w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI, jego upowszechnienie nastąpiło w trakcie pontyfikatu papieża Franciszka. I właśnie ta rewolucja technologiczna, która się wydarzyła niejako w okamgnieniu, spowodowała, że część naszego ludzkiego życia przeniosła się w świat cyfrowy: stworzyliśmy, jak powiedział Benedykt XVI, kolejny kontynent – cyfrowy – na którym musieli zaistnieć zarówno wierni, jak i Kościół; musiał zaistnieć także Watykan i papież, ze swoim kontem na Instagramie i koniecznością wyjścia spoza kościelnej ambony na rzecz głoszenia Ewangelii w cyfrowym świecie, w którym walka o uwagę odbiorców jest znacznie trudniejsza, niż wcześniej; z nieporozumieniami i globalną komunikacją, która wcale do prostych nie należy” – pisze Michał KŁOSOWSKI w tekście „Burzliwa dekada„.
Nadchodzące uroczystości
.Ksiądz Rytel-Andrianik dodał: „Przed nami jest bardzo ważny czas. Czekają nas papieskie podróże, następnie konsystorz, na którym godność kardynała otrzyma metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Potem przez cały październik będzie trwał synod biskupów, a w jego trakcie jest 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową”.
„Ponieważ rocznica wyboru przypada na czas synodu, to również ojcowie synodalni będą uczestniczyli w uroczystościach” – dodał szef polskiej redakcji.
Poinformował również: „Widać bardzo duże zainteresowanie beatyfikacją rodziny Ulmów w wielu sekcjach językowych watykańskich mediów. Ponieważ wiele materiałów jest po polsku, naszym zadaniem będzie przygotowanie ich w innych językach dla różnych sekcji, żeby podzielić się tą historią, by była znana na całym świecie. Ponadto przygotujemy materiały zdjęciowe, multimedialne. Na beatyfikacji w Markowej będzie delegacja watykańskich mediów”.
PAP/Sylwia Wysocka/WszystkcoNajważniejsze/eg