Brakuje nauczycieli - we Francji

brakuje nauczycieli

Na rok szkolny 2022/2023 do francuskich szkół publicznych trzeba było pilnie zatrudnić dodatkowe 7 000 osób na kontrakt na czas określony (nieprzekraczający jednego roku). Powodem jest znaczny spadek liczby kandydatów do konkursów, które trzeba we Francji przejść, aby nauczać w szkolnictwie państwowym. 

.Spadek prestiżu zawodu nauczyciela, trudne warunki w szkołach, zwiększająca się liczba przypadków ataków na nauczycieli [ o których pisaliśmy : LINK] skutkują niedoborem personelu w szkołach w różnych częściach Francji. Brakuje nauczycieli właściwie w każdym z regionów.

Ze względu na problemy w rekrutacji nauczycieli, którzy przeszli przez konkurs przygotowujący do zawodu, państwo zmuszone było pilnie zatrudnić 7 000 osób na kontrakt na czas określony. Posiadający potrzebne kwalifikacje, jednak nieposiadający statusu uprawniającego ich jako „urzędnika szkolnictwa państwowego”, wielu z nich o zatrudnieniu ich na ten rok szkolny dowiedziało się dopiero na kilka dni przed jego rozpoczęciem. Nie mając odpowiedniego przeszkolenia i pomocy dydaktycznych przed rozpoczęciem pracy z nową, liczną klasą, niektórzy z nich zrezygnowali z pracy już w ciągu pierwszego miesiąca po rozpoczęciu roku szkolnego. 

Chociaż kadra nauczycielska i dyrekcje szkół starają się dobrze przyjąć nowych pracowników, również szkoły są przytłoczone sytuacją związaną z niedoborem kadry i z masowym zatrudnieniem nowych nauczycieli na krótkie kontrakty. 

Francuski minister edukacji narodowej, Pap Ndiaye w odpowiedzi na fakt, że brakuje nauczycieli, ogłosił niedawno, że pracujący w ramach kontraktu na czas określony, będą mogli podejść do specjalnego, przeznaczonego dla nich konkursu, wymagający krótszej formacji i mniej czasochłonnego przygotowania niż klasyczny konkurs, kończący studia pedagogiczne, wymagany do uzyskania statusu urzędnika szkolnictwa państwowego, a tym samym możliwości zatrudnienia w ramach kontraktu na czas nieokreślony.

.Minister edukacji postanowił, że kwestie braku nauczycieli będą stanowiły jeden z najważniejszych jego prioryteti działania. Już zapowiedział, że osoby, będące zatrudnione w szkołach w tym roku, będą mogły podejść do konkursów i rozpocząć stały etat już od września następnego roku szkolnego.

Oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 października 2022