We Francji powstała aplikacja na smartfony, pozwalająca otworzyć zamknięte kościoły

We francuskiej Burgundii testowana jest aplikacja Sésame, mająca pozwalać odwiedzającym na otwarcie kościołów, zamkniętych z powodów bezpieczeństwa. Po zeskanowaniu przez aplikację kodu QR, znajdującego się przy wejściu do świątyni, użytkownik otrzyma kod dostępu, którym może otworzyć drzwi do kościoła.
.Przed skorzystaniem z aplikacji, użytkownik będzie musiał jednak pokazać swój dowód osobisty, aby zapewnić bezpieczeństwo przed profanacjami bądź kradzieżami wewnątrz kościoła. Według francuskiego Ministerstwa Kultury, we Francji każdego roku dochodzi do kradzieży od 80 do 150 przedmiotów znajdujących się w kościołach. Najbardziej narażone są wiejskie kościoły, odizolowane i niestrzeżone. Wprowadzenie aplikacji Sésame wiąże się z wzmacnianiem wejść do kościołów kłódką, odporną na ciężar do 300 kg i zamkniętą na kod. Pokazanie przez użytkowników dowodu osobistego ma natomiast pozwolić na identyfikację osób, przebywających w kościele i identyfikację sprawcy w razie kradzieży.
Inicjatywa została stworzona przez Fundację Dziedzictwa (Fondation du Patrimoine), zajmującą się ochroną i renowacją obiektów dziedzictwa kulturowego Francji.
Aplikacja ma pozwolić odwiedzającym na wejście do kościołów, które, niestrzeżone, najczęściej są zamknięte. Dotyczy to zatem głównie małych, wiejskich kościołów.
Aplikacja jest przeznaczona dla turystów, którzy chcą odkryć bogate dziedzictwo architektury sakralnej w Burgundii. Po wejściu do kościoła, mogą znaleźć w aplikacji informacje, dotyczące historii obiektu.
„Celem jest pokazanie lokalnego dziedzictwa osobom, przejeżdżającym przez Burgundię. Jesteśmy regionem, do którego ludzie przyjeżdżają, aby odkryć dziedzictwo kultury. I zawsze jest to szkoda, gdy zastają kościół zamknięty” – mówi Michaël Garraud, proboszcz kościoła w Bligny-lès-Beaune, biorącego udział w teście aplikacji.
Oprócz ochrony dóbr materialnych i udostępnieniu turystom miejsc kultu, aplikacja ma również pozwolić na ewaluację liczby osób, zwiedzających wiejskie kościoły.
.W teście aplikacji udział bierze kilkanaście kościołów, głównie między Dijon i Beaune, a także w okolicach znanego z bazyliki Vézelay i Auxerre. W ciągu najbliższych tygodni liczba kościołów w Burgundii, biorących udział w teście aplikacji, ma wzrosnąć do 30. Wprowadzeniem aplikacji są zainteresowane również inne regiony, jak Owernia-Rodan-Alpy, Normandia czy Bretania.
oprac. JM