Weekend Reymonta w Łodzi - program

W dniach 21-22 lutego w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi odbędzie się Weekend Reymonta. Wśród atrakcji planowane są m.in. pokazy specjalne adaptacji filmowych „Chłopów” i „Ziemi obiecanej”, spotkania z aktorami i literaturoznawcami oraz prezentacja wnętrza salonu fabrykanckiego z XIX wieku.
Weekend Reymonta – co będzie w programie?
.Weekend Reymonta to dwudniowy cykl wydarzeń, które będą miały miejsce w EC1, gdzie swoją siedzibę ma NCKF. Planowane atrakcje mają przybliżyć postać noblisty w obchodzonym w 2025 Roku Władysława Stanisława Reymonta. W tym roku przypada też pięćdziesiąta rocznica ekranizacji powieści „Ziemia obiecana” w reż. Andrzeja Wajdy oraz setna rocznica śmierci pisarza, a w ubiegłym minęło sto lat od otrzymania przez pisarza Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”.
Na odwiedzających w najbliższy piątek i sobotę NCKF czeka wiele atrakcji. W programie są m.in. warsztaty w studiach filmowych, prezentacja wnętrza salonu fabrykanckiego z XIX w., poczęstunek kawą i herbatą z samowara z 1899 r., spacer fotograficzny oraz spotkanie z aktorami filmu „Ziemia obiecana” oraz pokaz specjalny, który poprowadzą łódzka przewodniczka Justyna Tomaszewska oraz Waldemar Król, kierownik planu zdjęciowego „Ziemi obiecanej”. Zaplanowno też spotkania z literaturoznawcami i inscenizację grupy rekonstrukcyjnej, która przeniesie gości do światów tworzonych przez pisarza.
– Wydarzeń będzie bardzo dużo: warsztaty, koncert, spotkania z twórcami, kulturą, literaturą i kinem. Wszystko po to, żeby przybliżyć dorobek Władysława Reymonta – podkreśliła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
W sobotę po pokazie w Hali Maszyn EC1 nowej ekranizacji „Chłopów” będzie można posłuchać muzyki z filmu podczas multimedialnego koncertu Łukasza L.U.C Rostkowskiego & Rebel Babel Film Orchestra.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie EC1 Łódź: Weekend Reymonta w NCKF.
Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 r. we wsi Kobiele Wielkie, koło Radomska. W 1884 r. zdobył stopień czeladnika, pracował również w handlu, kilkakrotnie próbował kontynuować naukę, pracował jako robotnik kolejowy. Jako pisarz debiutował na początku lat 90. XIX w. Do jego najważniejszych dzieł literackich należą powieści: „Chłopi” (1901-1909), „Komediantka” (1896) oraz „Ziemia obiecana” (1899). Najważniejsze tytuły w jego twórczości „Ziemia obiecana” i „Chłopi” zainspirowane zostały jego pobytem w Łodzi i w Lipcach pod Łowiczem, nazywanych dziś Reymontowskimi. W listopadzie roku 1924 Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla, do której kandydowali wówczas Tomasz Mann, Maksym Gorki, Sigrid Undset i Stefan Żeromski. Zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Pochowany został na stołecznym cmentarzu Powązkowskim.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/rb