Węgry jednym z największym beneficjentów unijnych funduszy. „Suma warta rocznemu PKB kraju”

Peter Medgyessy

W ciągu dwudziestu lat Węgry otrzymały fundusze unijne o równowartości rocznego PKB kraju – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Nepszava” Peter Medgyessy, który był premierem Węgier w okresie akcesji tego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Trudności ekonomiczne Węgier

.„Węgry mogą wzmocnić swoją suwerenność poprzez Unię Europejską, ponieważ silniejsze i bogatsze kraje są w stanie lepiej bronić swojej suwerenności” – ocenił Peter Medgyessy. Jak dodał, członkostwo Węgier we Wspólnocie przyciąga inwestorów, ponadto stworzyło ogromne możliwości dla młodych ludzi. Były premier uważa, że środki unijne mogłyby co prawda złagodzić bieżące trudności ekonomiczne Węgier, ale słabość krajowej gospodarki wynika „z problemów strukturalnych, błędów polityki gospodarczej i banków krajowych oraz niedociągnięć w zakresie konkurencyjności”.

Środki unijne w ramach polityki spójności dla Węgier na lata 2021-2027 wynoszą 22 mld euro; część z nich pozostaje zamrożona, podobnie jak fundusze w ramach Krajowego Planu Odbudowy o wartości ponad 10 mld euro. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności, pozytywnie oceniając zmiany w systemie sądownictwa tego kraju.

Węgry potrzebują unijnego wsparcia finansowego – Peter Medgyessy

.„Węgry potrzebują wsparcia finansowego, więc musimy uzgodnić z przywódcami UE, do czego możemy się zobowiązać i co uważamy za uzasadnione, a do czego nie możemy się posunąć” – powiedział Peter Medgyessy. Przyznał, że sam miałby spory z UE, gdyby był premierem, ale powinny zostać one przezwyciężone.

Były polityk zadeklarował, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie jest zwolennikiem wprowadzenia na Węgrzech euro. „Bycie w strefie euro dyscyplinuje politykę gospodarczą. Zasady i reguły są słusznie ustalone, nawet jeśli czasem wymagają korekty” – przyznał Peter Medgyessy. „W kraju skłonnym do autokracji przywódcy nie zawsze lubią być kontrolowani; euro jest tego rodzaju kontrolą” – dodał.

Według badania Eurobarometru z połowy 2023 roku, ponad dwie trzecie Węgrów popiera wprowadzenie wspólnej waluty. Według szefa Narodowego Banku Węgier (MNB) Gyorgya Matolcsy’ego euro może zostać wprowadzone do 2030 roku. Peter Medgyessy stał na czele węgierskiego rządu od końca maja 2002 roku do końca września 2004 roku. Węgry przystąpiły do UE 1 maja 2004 roku razem z Polską, Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą.

Rozłam w Grupie Wyszehradzkiej

.Na temat podziałów i tarć w Grupie Wyszehradzkiej, które pojawiły się w związku z de facto prorosyjską polityką premiera Węgier Viktora Orbana po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Dalibor ROHAC w tekście “Nieunikniony podział Grupy Wyszehradzkiej stał się faktem”.

“Napięcie w związku z Rosją i Ukrainą od zawsze było obecne w Grupie Wyszehradzkiej, lecz wojna jeszcze je uwidoczniła. Zwłaszcza dla Polski Rosja stanowi zagrożenie bytowe, które należy zneutralizować. Węgierska polityka ustępstw i dopasowania oraz długotrwałe podkopywanie pozycji Ukrainy, napędzane głęboko zakorzenionymi motywami rewizjonistycznymi i rewanżystowskimi, całkowicie różnią się od stanowiska Warszawy, Pragi i Bratysławy”.

“Strona węgierska nie wykazała żadnej chęci zmian, trzymając się zasadniczo proputinowskiej interpretacji zdarzeń oraz sabotując wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz pomocy Ukrainie. Powrót do relacji w ich dotychczasowej formie wydaje się mało prawdopodobny, wziąwszy pod uwagę na przykład początkowy stosunek Węgier do embarga nałożonego przez UE na rosyjski eksport ropy czy też spór węgierskiego parlamentarzysty László Kövéra z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim”.

.”Nie ma wielkiej nadziei na zmianę polityki Węgier także od wewnątrz. Mandat wyborczy Fideszu jest wciąż bardzo silny – częściowo ze względu na rzeczywiste powszechne poparcie dla Orbána. Ponadto w swojej kampanii z 2022 r. Orbán wyraźnie zaznaczył zamiar odsunięcia Węgier od konfliktu i ochrony ludności węgierskiej przed kosztownymi działaniami, które inne kraje europejskie mogą wdrożyć, aby pomóc Ukrainie. Te propozycje w dalszym ciągu korespondują z postawą węgierskiego społeczeństwa, wyrażającego mniejszą sympatię dla sprawy ukraińskiej niż mieszkańcy pozostałych krajów regionu i odczuwającego od nich znacznie mniejszy strach przed rosyjską agresją” – pisze Dalibor ROHAC.

PAP/Marcin Furdyna/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 kwietnia 2024