Wiara katolicka przyczynia się do jedności Korsyki – Arnaud Benedetti

Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zaapelował, że sztuczna inteligencja ma służyć

W niedzielę 15 grudnia papież Franciszek udał się w podróż apostolską na Korsykę, która po raz pierwszy w historii stała się celem wizyty papieża. Msza święta odprawiana przez Ojca Świętego zebrała w Ajaccio ponad 15 000 osób.

.Arnaud Benedetti, redaktor naczelny kwartalnika „La Revue politique et parlementaire”, wykładowca uniwersytecki i autor książek, w wywiadzie dla „Le Figaro” ocenia, że wiara katolicka jest na Korsyce wciąż żywa i obecna w życiu codziennym.

„Korsyka nigdy nie poddała się kulturowej dechrystianizacji; chrześcijaństwo jest tam transcendentnym elementem tożsamości w relacjach Korsykan między sobą i ze światem. Chrześcijaństwo jest spoiwem, które trzyma ich razem ponad podziałami, mogącymi istnieć jak w każdej społeczności. Ten mały pod względem liczby lud jest silny przez swoją wolę przetrwania, pomimo globalizacji i ponowoczesności. Gdy ich biskup został kardynałem, ponad tysiąc Korsykan udało się do Rzymu, wraz z licznymi lokalnymi politykami, w tym przewodniczącym rady wykonawczej, Gilles’em Simeonim” – przypomina Arnaud Benedetti. „Fakt kulturowy, jakim jest chrześcijaństwo, nigdy nie zginął i jest obecny w codziennym życiu Korsyki, jak również w sferze publicznej: politycy uczestniczą w mszy świętej bez szczególnej rezerwy, budynki publiczne mogą być święcone i nie jest to przez nikogo kwestionowane, a szopki w merostwach nie wzbudzają żadnych kontrowersji” – podkreśla.

.Jak stwierdza Arnaud Benedetti, w tożsamości i wierze Korsykan ważną rolę odgrywa „podejście do śmierci i do przodków” oraz przywiązanie do tradycji i tradycyjnych wartości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zdaniem redaktora naczelnego „La Revue politique et parlementaire” wiara katolicka „przyczynia się do tworzenia jedności Korsyki i Korsykan, którzy, mając silne poczucie wspólnej przynależności, szczególnie gdy widzą zewnętrzne zagrożenie, bywają również silnie podzieleni”. „Podczas wielkich narodowych rewolucji, które naznaczyły krótki okres niepodległości Korsyki, Pasquale Paoli, człowiek oświecenia, którego trzechsetną rocznicę urodzin będziemy obchodzić w 2025 r., poddał Korsykę pod opiekę Maryi, a korsykańscy rewolucjoniści wybrali jako hymn narodowy otwarcie religijną pieśń Dio vi Salvi Regina, tak jakby jedność Korsykan była zakorzeniona w obietnicy niebios” – stwierdza Arnaud Benedetti w wywiadzie dla „Le Figaro”.

Julia Delanne, Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 grudnia 2024