Wielka Brytania i Stany Zjednoczone dążą do zacieśnienia relacji gospodarczych - Reuters

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Brytyjski premier Keir Starmer i prezydent USA Donald Trump odbyli 23 marca krótką rozmowę telefoniczną, aby omówić postępy w sprawie nowej umowy gospodarczej między oboma krajami – poinformował Reuters, powołując się na biuro szefa rządu przy Downing Street 10.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone chcą zacieśnić współpracę

.”Premier i prezydent omówili postępy w rozmowach na temat Economic Prosperity Deal (gospodarczego sojuszu zaufanych partnerów ze Stanami Zjednoczonymi – przyp. red.) i relacji między USA a Wielką Brytanią” – powiedział rzecznik Keira Starmera. Jak zauważyła agencja Reuters, Wielka Brytania ma nadzieję, że wynegocjuje porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, aby uniknąć nałożenia przez administrację Trumpa ceł. Prezydent USA w połowie marca zapowiedział, że ogłosi nałożenie nowych ceł 2 kwietnia.

„2 kwietnia będzie bardzo ważnym dniem dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stany Zjednoczone Ameryki odzyskają wiele z tego, co zostało im skradzione przez inne kraje i, szczerze mówiąc, przez niekompetentne przywództwo USA” – stwierdził Donald Trump 12 marca podczas spotkania z premierem Irlandii Michaelem Martinem w Białym Domu.

Cztery pomysły Europy na Donalda Trumpa

.”Europa powinna pokazać, że zaangażowanie w sprawy Starego Kontynentu leży w amerykańskim interesie; że bezpieczeństwo i dobrobyt Europy są warunkiem jej własnego sukcesu” – pisze Nigel GOULD-DAVIES w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Cztery pomysły Europy na Donalda Trumpa„.

„Europa z niepokojem oczekuje początków prezydentury Donalda Trumpa. Najbardziej obawia się, że Stany Zjednoczone odstąpią od swoich zobowiązań i wycofają zasoby z Ukrainy, a może nawet całego kontynentu. Jednak odpowiednio opracowana strategia dyplomatyczna ma szansę temu zapobiec. Europejscy przywódcy muszą udowodnić, że bezpieczeństwo Europy, w tym Ukrainy, oznacza istotne i długotrwałe korzyści dla USA. Na czym powinna oprzeć swoją argumentację?”.

„Trump chce bezpiecznej i dobrze prosperującej Ameryki. Są to podstawowe potrzeby każdego państwa. Pod tym względem Trump nie różni się od żadnego z poprzednich prezydentów USA, a nawet żadnego z obecnych przywódców europejskich. Jednak sposób osiągnięcia tych celów będzie na pewno inny. Trump nie dba o wartości. Stawia na zmniejszanie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w sprawy międzynarodowe, a politykę protekcjonistyczną przedkłada nad wolny handel. W metodach dyplomatycznych woli transakcje i „układy” od tworzenia zasad i pracy za pośrednictwem organizacji międzynarodowych”.

.”Oznacza to, że Europa nie może już polegać na spoiwie wartości, instytucji i prawa, które umacniało stosunki transatlantyckie przez 80 lat. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek od lat 30. XX w., relacje te będą zależeć wyłącznie od siły wspólnych interesów. Europa powinna zatem pokazać, że zaangażowanie w sprawy Starego Kontynentu leży w amerykańskim interesie. Należy przekonać Amerykę, że bezpieczeństwo i dobrobyt Europy są warunkiem jej własnego sukcesu. Można to zrobić na cztery sposoby” – pisze Nigel GOULD-DAVIES.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/nigel-gould-davies-cztery-pomysly-europy-na-donalda-trumpa/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 marca 2025