Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronność. Premier Keir Starmer krytykowany

Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronność. Premier Keir Starmer ogłosił wzrost środków na ten cel, mających sięgać 2,5 proc. budżetu kraju. Spotkało się to z krytyką m.in. Anneliese Dodds, brytyjskiej minister ds. rozwoju międzynarodowego, która zrezygnowała ze stanowiska.

Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronność. Premier Keir Starmer ogłosił wzrost środków na ten cel, mających sięgać 2,5 proc. budżetu kraju. Spotkało się to z krytyką m.in. Anneliese Dodds, brytyjskiej minister ds. rozwoju międzynarodowego, która zrezygnowała ze stanowiska.

Wielka Brytania zwiększa wydatki na obronność

.Żeby osiągnąć deklarowany poziom wydatków na obronność, Keir Starmer ogłosił w piątek m.in. redukcję wydatków na pomoc humanitarną. Do 2027 r. mają one być obniżone z 0,5 proc. do 0,3 proc. dochodu narodowego. W 2023 roku 28 proc. środków z tej puli (około 4,3 miliarda funtów) rząd przeznaczał m.in. na koszty zakwaterowania uchodźców.

Premier podkreślił we wtorek w brytyjskim parlamencie, że ta decyzja oznacza wzrost corocznych wydatków na obronność o 13,4 mld funtów począwszy od 2027 roku. Zapowiedział, że w kolejnych latach budżet obronny będzie dalej rósł, by osiągnąć poziom 3 proc. PKB w przyszłej kadencji parlamentu.

„W obecnych czasach obrona i bezpieczeństwo Brytyjczyków muszą być zawsze pierwsze, to priorytet (…) dla naszego rządu” – zaznaczył we wtorek.

Premier Keir Starmer krytykowany

.Decyzja Keira Starmera spotkała się z oburzeniem części organizacji pozarządowych. 138 organizacji charytatywnych podpisało list, w którym zarzucają premierowi naśladowanie polityki administracji Trumpa, która zlikwidowała pomoc USAID.

Wskazują, że cięcia zniszczą dorobek Partii Pracy w zakresie pomocy międzynarodowej oraz osłabią reputację Wielkiej Brytanii jako partnera w polityce rozwojowej.

Decyzję Keira Starmera skrytykowała też Anneliese Dodds, minister ds. rozwoju międzynarodowego, która zrezygnowała ze stanowiska. Ostrzegła, że obniżenie budżetu o 6 miliardów funtów osłabi wsparcie dla Palestyny, Sudanu, Ukrainy oraz finansowanie działań związanych z klimatem i szczepieniami. Jej zdaniem cięcia wzmocnią wpływy Rosji i Chin, osłabiając brytyjską obecność w Afryce, Karaibach i Bałkanach.

Anneliese Dodds zgadzała się z potrzebą zwiększenia wydatków na obronność, jednak uważała, że cięcia w pomocy zagranicznej są błędne i będą miały tragiczne konsekwencje.

Czas przezbrojenia Europy

.„Europa rozbroiła się do tego stopnia, że przywrócenie niezbędnych zdolności obronnych zajmie dekadę” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Andrew A. MICHTA, Amerykański politolog, starszy pracownik nierezydencjonalny Inicjatywy Scowcroft Strategy w Centrum Strategii i Bezpieczeństwa Rady Atlantyckiej Scowcroft. 

Jak przekonuje, „„to, czy europejscy sojusznicy wywiążą się ze swoich obietnic zwiększenia wydatków na wspólną obronę, będzie miało decydujący wpływ na stosunki transatlantyckie. W obliczu potencjalnej burzy w regionie Indo-Pacyfiku zwolennicy strategii »najpierw Chiny« coraz bardziej naciskają, aby przesunąć priorytety USA z Europy na ten region i skupić się na zagrożeniu stwarzanym przez chińskie aspiracje przejęcia Tajwanu. Poleganie na Ameryce, która przez ostatnie trzy dekady pokrywała 70 proc. kosztów obrony Europy, na jej gwarancji nuklearnej i wysokiej klasy zasobach już nie wystarczy. Stany Zjednoczone muszą stawić czoła Rosji i Chinom zjednoczonym w oporze przeciwko międzynarodowemu porządkowi, który Ameryka i jej sojusznicy wprowadzili po zimnej wojnie. Europa musi więc zintensyfikować działania i samodzielnie zapewnić większą część konwencjonalnych środków odstraszania i obrony w ramach NATO”.

„Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać parasol nuklearny i dostarczać wysokiej klasy środki wspomagające, co pozwoli im skoncentrować swoje zasoby na zagrożeniach w regionie Indo-Pacyfiku. Jeżeli sojusznicy opuszczą Wilno, nie przyswoiwszy sobie podstaw tej nowej rzeczywistości geostrategicznej, szczyt nie zdoła wygenerować impulsu niezbędnego do przywrócenia wydolności NATO, a tym samym sprawi, że wszelkie dyskusje na temat członkostwa Ukrainy w Sojuszu staną się jałowe” – twierdzi Andrew A. MICHTA.

.Artykuł Andrew A. Michty pt. „Czas przezbrojenia Europy” dostępny jest w całości na łamach „Wszystko co Najważniejsze”: [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2025