Wielka rzymska willa z łaźniami i ogrzewaniem. Niezwykłe odkrycie w Auxerre

wielka rzymska willa

W trakcie wykopalisk prowadzonych w mieście Auxerre, położonym w regionie Burgundia-Franche-Comté we wschodniej Francji, archeolodzy odkryli ogromną rzymską willę o powierzchni 4 tys. m2. Badacze są przekonani, że to najnowsze znalezisko pozwoli lepiej zrozumieć życie rzymskich elit w Galii po jej podbiciu przez Rzym.

Wielka rzymska willa z Auxerre

.Ostatnie prace archeologiczne realizowane w miejscowości Auxerre doprowadziły do odsłonięcia wiekowego zabytku, który rzuca nowe światło na historię rzymskich willi w Galii. Za sprawą kolejnych odkryć takich jak to z Auxerre badacze są w stanie lepiej określić skalę takich budowli, to w jakim stylu one były budowane oraz jak luksusowe były to rezydencje. Wielka rzymska willa z Auxerre została zidentyfikowana na skutek prewencyjnych wykopalisk archeologicznych, które zarządzono po tym jak podjęto decyzję o rozbudowie infrastruktury znajdującej się na południowej obwodnicy miasta, informuje portal „Arkeonews„.

Dużych rozmiarów rzymska willa, zajmująca teren o powierzchni 4 tys. m2, została odkopana dokładnie na tym obszarze Auxerre, który jest położony na prawym brzegu rzeki Yonne i który to jest znany jako Sainte-Nitasse. Już wcześniej wiedziano, że w tej części miasta znajdują się rzymskie pozostałości, ale te fragmenty, które były znane do niedawna, interpretowano jako skromny rzymski posterunek. Najnowsze wykopaliska tymczasem wykazały, że w miejscu tym znajduje się jedna z największych i najbardziej okazałych rezydencji gallo-rzymskich, jakie kiedykolwiek odkryto we Francji.

Łaźnie i okazały ogród z fontanną

.Pierwsze ślady istnienia dużej rzymskiej willi w Auxerre były znane już pod koniec XIX wieku, ale systematyczne wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się dopiero w 1966 roku. To właśnie wtedy podczas wydobywania żwiru odsłonięta została część prostokątnego budynku z dziesięcioma pokojami i elementami dekoracyjnymi, w tym stelami pogrzebowymi i systemami hypocaustum, tj. technologii umożliwiającej ogrzewanie pomieszczeń za sprawą gorącego powietrza, które było wytwarzane przez podgrzewane podłogowe komory lub kanały. Jednak tamte znalezisko okazało się wyłącznie bocznym skrzydłem większej struktury w postaci dużej willi.

Najnowsze wykopaliska w Auxerre zostały zarządzone przez francuskie ministerstwo kultury oraz regionalny urząd DREAL Burgundia-Franche-Comté. W trakcie tych badań zostało potwierdzone, że wcześniej odkryte pozostałości składają się na okazałą rzymską willę. Archeolodzy w 2025 r. w tym miejscu odkryli położony w centralnej części dawnej rezydencji ogród, portyki, prywatne kompleksy łaźni, ozdobne fontanny oraz ślady zaawansowanej architektury. Te wszystkie znaleziska stanowią dowód, że w miejscu tym znajdowała się struktura dużo bardziej okazała niż duże wiejskie domostwo.

Luksusowa rezydencja rzymskiej arystokracji

.W samym sercu willi znajduje się postawiony na planie kwadratu ogród, który został otoczony galeriami, rozciągającymi się w przypadku każdej strony na odległość 450 metrów. Na północy duży basen prawdopodobnie pełnił zarówno funkcje ozdobne, jak i użytkowe, podczas gdy mniejsza fontanna na południowym końcu mogła oznaczać miejsce o znaczeniu rytualnym lub estetycznym. Archeolodzy odkryli również pokoje reprezentacyjne, obiekty techniczne oraz dobrze zachowane łaźnie z ogrzewaniem podłogowym.

Te wszystkie odkryte elementy składowe willi potwierdzają, że miejsce to nie było tylko posiadłością rolniczą (pars rustica), ale również luksusową rezydencją (pars urbana), która stanowiła własność zamożnej i prawdopodobnie arystokratycznej rodziny rzymskiej. Według zespołu archeologów, architektura i układ przestrzenny tego miejsca odpowiadają rozwojowi urbanistycznemu Autessiodurum (współczesnego Auxerre), które przekształciło się z niewielkiej osady w I wieku n.e. w stolicę regionu do IV wieku.

.Z okazji Europejskich Dni Archeologii (EDA), które w 2025 r. odbędą się w dniach 13-15 czerwca, teren wykopalisk będzie otwarty dla publiczności w niedzielę 15 czerwca. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem prowadzonych przez samych archeologów. Wstęp na teren dawnej rzymskiej willi w Auxerre będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Choć pełen zakres willi jest wciąż odkrywany, badacze zidentyfikowali już kilka faz tej budowli, co sugeruje, że znacząco ewoluowała na przestrzeni czasu. Przyszłe analizy ceramiki, mozaik i materiałów organicznych mają dostarczyć informacji o codziennym życiu dawnych mieszkańców willi.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025
Fot. INRAP.