
Wietnam nowym sojusznikiem USA przeciw Chinom. Wizyta lotniskowca USS Ronald Reagan w Da Nang

Lotniskowiec USS Ronald Reagan wpłynął do portu Da Nang w środkowym Wietnamie w niedzielę – informuje w poniedziałek agencja AP. Ta rzadka wizyta zbiega się w czasie z rosnącą rywalizacją USA i Chin o wpływy w Azji Południowo-Wschodniej i wizytą premiera Wietnamu w Pekinie.
.Waszyngton postrzega Hanoi jako kluczowy element swojej strategii dla regionu i usiłuje wykorzystać rywalizację Wietnamu ze znacznie większym sąsiadem i największym partnerem handlowym Chinami do wzmocnienia swoich wpływów gospodarczych i wojskowych w regionie Indo-Pacyfiku.
Wietnam sojusznikiem USA przeciw Chinom
.Jak podała wietnamska agencja informacyjna VNA, Premier Pham Minh Chinh rozpoczął w niedzielę pierwszą od siedmiu lat oficjalną wizytę w Chinach. Chinh spotka się z premierem ChRL Li Qiangiem i przywódcą Xi Jinpingiem oraz będzie uczestniczył w chińsko-wietnamskim forum biznesowym.
Agencja Reutera podkreśla, że Wietnam i Chiny są od dawna uwikłane w spór terytorialny o części Morza Południowochińskiego. Obszar ten stanowi nie tylko strategiczny korytarz wodny, przez który przepływają towary o wartości handlowej ponad 3 bln dolarów rocznie, ale pod jego dnem mogą znajdować się także znaczące złoża gazu i ropy.
Chińskie roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim
.Chiny roszczą sobie prawa do tych wód niemal w całości, włączając w to wyłączne strefy ekonomiczne (WSE) Wietnamu i innych krajów w regionie. W maju Wietnam oskarżył Chiny o naruszenia suwerenności po trwającej kilka tygodni obecności chińskich jednostek w WSE Wietnamu. Hanoi zażądało od Chin opuszczenia strefy, do czego doszło na początku czerwca.
W tym roku doszło do serii rozmów i wizyt na najwyższym szczeblu pomiędzy politykami Wietnamu i USA. Prezydent Biden rozmawiał w marcu z przywódcą kraju Nguyen Phu Trongiem, a w kwietniu sekretarz Stanu USA Antony Blinken spotkał się z premierem Chinh. Wietnam i USA zobowiązały się do zacieśnienia współpracy do poziomu partnerstwa „strategicznego”.
Wizyta Blinkena w Chinach
.Blinken w ubiegłym tygodniu przebywał w Pekinie w celu ustabilizowania stosunków Pekinu z Waszyngtonem. Spotkał się z szefem chińskiej dyplomacji i przywódcą Chin Xi Jinpingiem. To nie jedyna wizyta marynarki wojennej innego kraju w Wietnamie w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu do portu zawinął największy niszczyciel Izumo japońskich sił zbrojnych, a w ubiegłym miesiącu w Da Nang cumowały statki indyjskiej marynarki wojennej.
Z kolei chińska marynarka wojenna zorganizowała w ubiegłym miesiącu tzw. tournée dobrej woli, które obejmowało wizyty okrętu szkoleniowego w portach w Wietnamie, Tajlandii, Brunei i na Filipinach. Chińskie MSZ stwierdziło, że ten 40-dniowy rejs ma pomóc „pogłębić przyjaźń z miejscową ludnością”. Lotniskowiec USS Ronald Reagan o napędzie atomowym pozostanie w Da Nang do 30 czerwca.
Globalna oś Państwa Środka
.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi.
“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.
”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.
.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ